Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-18 |
Lygiai prieš 35 metus, Lietuvai tebevelkant sovietinės okupacijos jungą, Teatro aikštėje buvo atidengtas vokiškąją miesto praeitį liudijęs atkurtas fontanas ir skulptūra Taravos Anikei.
Artėjant šiai sukakčiai „Atvira Klaipėda“ sulaukė iš Rytprūsių kilusio berlyniečio, 1989-aisiais dalyvavusio šiose iškilmėse, prašymo.
2019-ųjų lapkritį dviejuose ciklo „Unikali urbanistinė istorija“ rašiniuose „Atvira Klaipėda“ išsamiai papasakojo šio vieno iš Klaipėdos simbolių atsiradimo, pradingimo ir atstatymo istoriją.
Prieš porą savaičių sulaukėme Rytų Prūsijoje, Heinrichsvaldėje (lietuviškai – Gastose, dabar – Slavske) gimusio, šiuo metu Berlyne gyvenančio Bernhard Froese elektroninio laiško. Jis pasidžiaugė internete radęs minėtuosius du „Atviros Klaipėdos“ rašinius bei vylėsi, kad priminsime šią istoriją ir Anikės sugrįžimo 35-mečio proga.
B. Froese rašė, jog yra labai laimingas, kad 1989-aisiais galėjo sudalyvauti atstatyto fontano ir skulptūros atidengimo šventėje. Jos metu berlynietis trumpai bendravo su viena moterimi, kurios vardo nebeprisimena.
„Būčiau labai laimingas, jei paskelbtumėte jos nuotrauką, kurią pridedu. Norėčiau jai nusiųsti sveikinimą kaip priminimą. Jei moteris susisieks su jumis, galite duoti jai mano el. pašto adresą“, – rašė B. Froese, pridėdamas sveikinimus Klaipėdai šios sukakties proga.
Atpažinus save šioje nuotraukoje parašykite el. laišką adresu [email protected] – atsiųsime B. Froese adresą.
ISTORIJA
Sukurti paminklą poetui Simonui Dachui su Taravos Anikės skulptūra užsakė tuometė Klaipėdos valdžia. Ji pasamdė architektą Alfredą Kiunę. S. Dacho paminklui-fontanui aukas pradėta rinkti 1910 metais. Paminklas tuometinėje Turgaus aikštėje buvo atidengtas 1912-aisiais.
Apie 1939-uosius paminklas iš aikštės buvo pašalintas. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje, Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V. (AdM) archyve, rasta nuotrauka patvirtina, jog kurį laiką Taravos Anikės skulptūra stovėjo paremta prie Lietuvininkų aikštės. Tolesnis jos likimas nežinomas.
Po pokalbio su į redakciją atėjusiu vokiečiu Heinz Radziwill tuometinis „Tarybinės Klaipėdos“ redaktorius Antanas Stanevičius pirmą kartą viešai šio laikraščio puslapiuose 1988 metų gegužės 25 d. iškėlė idėją dėl Taravos Anikės sugrąžinimo į Teatro aikštę. H. Radziwill idėją palaiminus miesto vadovui Alfosui Žaliui, Vakarų Berlyno skulptorius Haraldas Hakė pagamino skulptūrą, o pagal architekto Vytenio Mazurkevičiaus projektą buvo rekonstruojama aikštė, klojamas jos grindinys, atkuriamas ir montuojamas granitinis fontanas bei paminklo postamentas.
1989 metų lapkričio 18-ąją atstatytas fontanas ir skulptūra buvo iškilmingai atidengti.
Klaipėdos Dramos teatro aktorius, režisierius a.a. Bronius Gražys apie paminklą Taravos Anikei rašė :
,,Sveika sugrįžus
Į gimtąjį miestą,
Iš Taravos Anike!
Prie Danės upės, Teatro aikštėj –
Čia tavo žingsniai likę..
……………………
1989m. lapkričio 18 d.