Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-11-09 |
Jau ketvirtus metus iš eilės lapkričio pradžioje uostamiestyje rengiama šventė „Šv. Martynas. Ir jo žąsys“. Jos metu Klaipėdos senamiestyje maitinimo įstaigos pakvimpa kepamos žąsienos aromatais, o vakaro tamsą išsklaido ugnies šou, žibintų šviesa ir muzikos garsai.
Organizatoriai šį savaitgakį kviečia švęsti Mažojoje Lietuvoje savo iškilmingumu ir papročiais Šv. Kalėdoms prilygusią Martyno dieną.
„Džiaugiamės, jog ši šventė Klaipėdoje prigijo. Kasmet vis daugiau žmonių dalyvauja ekskursijose, edukaciniuose užsiėmimuose, eisenoje su žibintais ir smagiai leidžia laiką rudeniškoje Klaipėdoje. Didžiulio susidomėjimo taip pat sulaukia ir restoranuose siūlomi žąsienos patiekalai, pagaminti išskirtinai tik šiai šventei. Šiemet gastronominiame žąsies ir martyniškų skanėstų kelyje net 22 vietos. Atrodo, kad labai daug, tačiau staliukus kviečiame rezervuoti iš anksto“, – pranešime cituojama Klaipėdos turizmo informacijos centro direktorė Romena Savickienė.
Teigiama, kad internete skelbiamas gastronominis žemėlapis vos per kelias dienas buvo peržiūrėtas daugiau nei 1,5 tūkstančio kartų.
Kas pasidalina su kitu, tas laimi, – byloja Martyno legenda, tad šių metų šventėje vyks ir gerumo akcija, organizuojama kartu su „Mažojo princo akademija“ bei Klaipėdos ROTARY klubu „Karalienė Luizė“. Skanėstai, rankų darbo tvarūs žibintai bus parduodami už auką ir taip bus galima prisidėti prie autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų socializacijos bei paremti be tėvų globos augančius vaikus.
Šventės programa čia.
ISTORIJA
Vieną šaltą žiemos dieną Martynas, dar būdamas kareivis, žirgais keliavo per Prancūziją. Pakeliui jis sutiko sušalusį elgetą ir perplėšęs savo apsiaustą per pusę vieną pusę viena dalimi uždengė elgetą. Tą naktį Martynui sapne apsireiškė Jėzus Kristus, apsisiautęs būtent tuo apsiausto gabalu ir dėkodamas pasakė: „Ką padarei tam vargšui, padarei man“. Šis sapnas Martynui buvo gilus įkvėpimas ir jis netrukus apsisprendė palikti kariuomenę, kad galėtų visiškai atsidėti tarnystei Dievui ir padėti kitiems.
Šv. Martynas tapo žinomas kaip gerumo, dosnumo simbolis. Palikęs kariuomenę jis tapo vienuoliu, o vėliau buvo paskirtas vyskupu ir iki mirties skleidė gailestingumą ir rūpinosi vargšais. Dėl savo darbų ir pamaldumo šv. Martynas yra laikomas vienu mylimiausių šventųjų Europoje, o jo atminimo diena (lapkričio 11 d.) yra švenčiama kaip šviesos ir gerumo šventė daugelyje šalių. Mažojoje Lietuvoje tai buvo paskutinė kalendorinė rudens šventė, žyminti žemės ūkio samdinių samdos laiko pabaigą. Šią džiaugsmingą dieną žmonės švęsdavo užbaigtus darbus.
Istorija apie žąsis prasideda, kai tuomet jau vienuolis Martynas nenorėjo įšventintas į Turino vyskupus ir pasislėpęs žąsų aptvare. Žąsys visgi aptikusios įsibrovėlį ir išdavė jį savo gagenimu, todėl Martynas kerštaudamas pažadėjo žąsims kaskart minint tą dieną suvalgyti po vieną jų.
Parašykite komentarą