Apie auksinius moliūgus už mokesčių mokėtojų pinigus (11)

Politikų tribūna
Ugnius Radvila, Klaipėdos miesto tarybos narys
2024-11-05

„Auksiniai moliūgai“ arba geras biznis iš moliūgų. Taip galėčiau apibūdinti spalio 26-27 dienomis vykusios Klaipėdos senamiesčio moliūgų šventės organizatorių sugebėjimus.

Paaiškinsiu detaliau. VšĮ „Lietuviškos šventės“ (privati įstaiga) paprašė pinigėlių iš miesto biudžeto moliūgų šventei organizuoti. Mero sudaryta darbo grupė, kurioje ir aš esu, nepritarėme tokiam prašymui, nes renginyje neaptikome nei meninės, nei kultūrinės vertės. Bet meras vis tik nutarė skirti renginiui per 15 tūkst. eurų klaipėdiečių pinigų. Argumentų nežinau.

Verslininkai šventei surengti, tikėtina, nupirko paslaugas iš kitos tarpusavyje susijusios įmonės. Paprastai sakant, iš vienos savo kišenės miestiečių eurus perdėjo į kitą savo kišenę. Dar daugiau – kita susijusi įmonė ir prekybą iš vagonėlių Teatro aikštėje „prasuko“. Argi ne auksiniai moliūgai, kai gauni pinigų iš miesto biudžeto, perdedi juos į kitą savo kišenę ir dar uždirbi iš prekybos? Tikrai verslūs moliūgų šventės organizatoriai.

Bet žmogiškam godumui, matyt, ribų nėra. Tuo įsitikinau pats pirkdamas karštą vyną. Susimokėjęs paprašiau kasos čekio. Atsakymas pribloškė. Pardavėjas ramiai atsakė, kad čekio neišduos, nes neturi kasos aparato. Pasidomėjus daugiau, atėjo įmonės vadovė. To paties paklausiau ir jos, nes nuo 2023 m. gegužės 1 d. galioja įstatymo nuostata, įpareigojanti vykdančius lauko prekybą ir pardavinėjančius alkoholį turėti kasos aparatą. Vadovė atsakė, kad tokio įstatymo nežino, o kasos aparatų niekada neturėjo ir neturi. Ir ką gi galėtų reikšti prekyba be kasos aparatų? Kaip tai vertintų Mokesčių inspekcijos darbuotojai?

Pati šventė atrodė itin kukliai, nors pagal paraišką finansavimui gauti turėjo daug visko būti. Be prekybos palapinių ir vagonėlių, miestiečių pramogai sklido DJ muzika už 800 eurų (scenos, garso, apšvietimo įranga kainavo dar 6800 eurų), o aikštės papuošimui sukosi vienišas veidrodinis kamuolys už 2400 eurų. Dar turėjo būti specialieji efektai – lazeriai ir dūmų užsklanda už 2600 eurų ir ugnies šou už 2000 eurų.

Šventės simbolių – moliūgų – taip pat buvo padėliota ant padėklų. Tiesa, kiek jų buvo, sunku suskaičiuoti. Turėjo būti 3 tonos už 2260 eurų, o jiems apšviesti prireikė 3000 lauko žvakių jūros už 1800 eurų.

Šventei ir „Moliūgų moliūgui“ įamžinti prireikė fotografavimo ir filmavimo paslaugų už 1400 eurų. Reklama socialiniuose tinkluose ir tentų spausdinimas atsiėjo dar 1200 eurų, o dovanos konkurso „Moliūgų moliūgas” dalyviams – 2500 eurų. Dar 1200 eurų sumokėti atvirų kūrybinių dirbtuvių lektoriams/meistrams.

Apsaugos paslauga, elektrifikacija, aikštės infrastruktūros paruošimo bei tvarkymo darbai kainavo 3200 eurų.

Nemažą finansinio pyrago dalį sudarė administravimo išlaidos (projektų vadovo, buhalterio, asistentų, viešųjų ryšių specialisto, maketuotojo atlygiai ir kanceliarinės išlaidos) – 4100 eurų.

Nors atrodo, kad viskas smulkmeniškai sąmatoje išskaidyta, bet vis tik buvo ir nenumatytų išlaidų eilutė su 1000 eurų.

Šie skaičiai paimti iš sąmatos, kurią Klaipėdos miesto savivaldybei pateikė šventę organizavusi VšĮ „Lietuviškos šventės”. Kiek ir kokių paslaugų įmonė nupirko, tik jie patys ir žino. Vargu, ar kas nors iš miesto savivaldybės patikrino šventės organizavimą.

Neišvengta ir Klaipėdos renginių organizatorių atributo – aikštėje pristatyto įvairiausio techninio transporto ir kitos netvarkos. Tam tikrose Teatro aikštės vietose labiau atrodė, kad esi parkinge nei senamiesčio šventėje.

Ir čia verslininkai sugebėjo apsukti galvą Savivaldybės administracijos direktoriui. Nepaisant to, kad aikštė yra pagrindinė Klaipėdos senamiesčio erdvė, tiesiog gavo leidimą šventei organizuoti ir teritorijai po šventės sutvarkyti du kartus ilgesniam laikotarpiui nei paprastai reikalinga didžiausioms miesto šventėms organizuoti. Taip pagrindinę uostamiesčio aikštę paversdami sau patogiu nemokamu sandėliu.

Tikiuosi, kad kitąmet miesto meras bus atidesnis, spręsdamas dėl panašių renginių finansavimo ir išgirs savo paties sudarytos darbo grupės rekomendacijas.

O aš toliau narstysiu moliūgą iki jo sėklų…

Klaipėdos miestui tikrai reikia turiningų ir originalių renginių, kurie ne tik pritrauktų lankytojus, bet ir skatintų menines bei kultūrines vertybes. Gaila, bet ši šventė netapo tokiu pavyzdžiu.

Žymos: | | | | | | |

Komentarai (11):

Atsakymų į “Apie auksinius moliūgus už mokesčių mokėtojų pinigus”: 11

  1. Vėtra parašė:

    Su tais moliūgais , kurie dar ir kainuoja miestiečių pinigus , reikia baigti . 15 tūkst. galima panaudoti kur kas kilnesniam tikslui . Siūlau miestui pasirūpinti benamių gyvūnų kastracija / sterelizacija ir priežiūra , remiant įmones , kurios tai atlieka . Pirmoje eilėje mažąsias , kurios dar nedaro verslo iš benamių gyvūnėlių . Tokios mūsų mieste yra – „Pūkuota uodega”, „Murklių svajos”.

    • Jau parašė:

      Kokia 10 metų gudručiai pajutę kur galima gerai nuskalbti pinigus, varo tas moliūgų šventes:) O ką? Niekas gi nepaima ir konkrečiai nepaskaičiuoja (o tas visai paprasta…) tikrųjų renginio išlaidų kainų

  2. Jonas iś Kauno parašė:

    Uz visko slypi jevgenijus sokolovas ir dovydas bajoras, gera nuotaika, pro dj ir visa sita faina kompanija, saunuolis Ugnius kad kelia sita dumbla i virsu, to klaipedai nereikia

  3. Tikrintojui - lauko sąlygomis parašė:

    Išimčių paskaityti nepavyko ? ___2023-05-01 įsigaliojo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 180, priimto 2021-03-24, nuostatos, kuriomis buvo panaikintos išimtys, leidusios nenaudoti kasos aparato prekiaujant alumi pramogų, sporto, kultūros renginių metu, prekiaujant alumi ir (arba) natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 6 procentų tarptautinėse, nacionalinėse ir kitokiose Lietuvos Respublikoje organizuojamose iki 10 dienų trukmės parodose, mugėse.VMI išaiškinimas: Kasos aparatų nereikalaujama naudoti tik:

    gyvenamosiose, darbo ar kitose pirkėjų nurodytose prekių pristatymo (paslaugų suteikimo) vietose ir kaimo gyvenamųjų vietovių pirminės sveikatos priežiūros, slaugos ir palaikomojo gydymo (slaugos) įstaigose (medicinos punktuose), išskyrus aprašo 23.24 papunktyje nurodytą atvejį (Papildomos sąlygos taisyklių 24 punkte);
    TEIKIANT PASLAUGAS LAUKO SĄLYGOMIS ir viešuosiuose tualetuose (papildomos sąlygos taisyklių 24 punkte);_____

    • Man ta šventė taip pat nepatinka parašė:

      deja ji vyksta ar ne 10 metų . Ir nieko ? Beje šiemetinė buvo labiausiai pavykus. O konservatoriškas noras ” įkąsti ” merui , neva ” norime kaip geriau ” , man ypatingai nemalonus , todėl ir vertinimas abejotino kritiškumo.

    • Ar tikrai? parašė:

      VMI atmintinė prekybininkams masinių renginių, mugių ir švenčių metu:
      Kasos aparatą privaloma naudoti:

      Visais atvejais, lauke ar patalpose, prekiaujant alkoholiniais gėrimais, įskaitant ir prekiaujančius alumi ir (arba) natūralios fermentacijos sidru, kurio tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 6 % (licencijuojama veikla).

    • VMI išaiškinimas : kasos aparatų nereikalaujama naudoti tik : parašė:

      VMI išaiškinimas: Kasos aparatų nereikalaujama naudoti tik:

      gyvenamosiose, darbo ar kitose pirkėjų nurodytose prekių pristatymo (paslaugų suteikimo) vietose ir kaimo gyvenamųjų vietovių pirminės sveikatos priežiūros, slaugos ir palaikomojo gydymo (slaugos) įstaigose (medicinos punktuose), išskyrus aprašo 23.24 papunktyje nurodytą atvejį (Papildomos sąlygos taisyklių 24 punkte);
      TEIKIANT PASLAUGAS LAUKO SĄLYGOMIS ir viešuosiuose tualetuose (papildomos sąlygos taisyklių 24 punkte);_____

    • Iš VMI puslapio parašė:

      Kuriais atvejais privaloma / neprivaloma naudoti kasos aparatą?
      Įmonei / organizacijai gali atsirasti prievolė savo veikloje naudoti kasos aparatą. Naudojami kasos aparatai turi būti įrengti tose vietose, kuriose asmenys už jiems parduodamas prekes arba suteikiamas paslaugas sumoka grynaisiais ir (arba) negrynaisiais pinigais, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, arba kuriose asmenims už superkamas iš jų prekes sumokama grynaisiais pinigais.

      Naudoti kasos aparatų nereikalaujama, kai, pvz., atsiskaitoma gyvenamosiose, darbo ar kitose pirkėjų nurodytose prekių pristatymo (paslaugų suteikimo) vietose; teikiant paslaugas lauko sąlygomis ar kitais, konkrečiai nustatytais atvejais.

      Detalesnę informaciją, kuriais atvejais privaloma / neprivaloma naudoti kasos aparatą, rasite čia.

    • Anonimas parašė:

      Prekiauta gi renginio/šventės metu, tai ir žiūrėkite į tam skirtą punktą, t. y. kad jų metu prekiaujant alkoholiu privaloma turėti kasos aparatą.

  4. Klausimėlis parašė:

    Man ta moliūgų švenčių nauja mada kelia pasibjaurėjimą.
    Išmetama tūkstančiai tonų moliūgų, kurie yra MAISTAS.
    Ir ką tokia „šventė” simbolizuoja? Niekur neradau paaiškinimų.

  5. Yra kaip yra parašė:

    Koks meras, tokios ir šventės, nėra ko norėti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Atsirūgo reikalavimas 1923 metų Klaipėdos sukilimo nevadinti akcija (2)

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija vasario 25 d. atsiuntė raštą Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriui, kad nebepratęs panaudos sutarties ...
2025-03-28
Skaityti daugiau

Politika, Svarbu

Įžvelgia skaidrumo stoką dalinant Klaipėdos ir Palangos merų rezervo pinigus

Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybės administracijos kartu su dar 14 kitų savivaldybių gavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) raštą, informuojantį apie ...
2025-03-17
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Pajūrio paplūdimiai „tapo autostradomis“? (6)

„Paplūdimiai yra išvažinėti traktoriais ir visom kitom priemonėmis, pėsčiomis praeiti yra sudėtinga“, – trečiadienį piktinosi Klaipėdos mero komandos narys Vidmantas ...
2025-03-05
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined
Loading
Share This