Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-02 |
Kas yra manipuliacija, supranta tik kai kurie specialistai. Tiesa, yra ne viena knyga apie ją. Net aš ir tai išleidau tokią. Joje daug tiesų, bet apie vieną reikia pakalbėti plačiau, nes labai jau akivaizdūs dalykai erzina išmanančius. Tiesa, čia tenka eiti prie kai kurių detalių, kurios gali įžeisti politikus, kurie žada keisti mūsų gyvenimą.
Pirmiausia matomas noras būti patraukliu bet kuria kaina. „Balsuokit už mane ir …“ Tai pirmas manipuliacinis momentas. Žmogaus išorė ar lytis, amžius ar socialinė padėtis dar nieko nerodo apie jo galimybes dirbti Seime.
Briuselio močiutė švelniu balseliu siūlo pagerinti gyvenimą per ateinančius ketverius metus. Kiek mąstantys turėtų prisiminti, kad ji jau dirbo Seime ir nieko ypatinga nepadarė. Kitas gražus vyriškis, daktaras ir medikas aiškina mums antikonstitucinius dalykus ir aiškina, kad tai jo nuomonė. Jei tu turguose, tai ir sakyk, bet jei tu Lietuvos pilietis – laikykis Konstitucijos, kol ji nepakeista. Tai vadinama demokratija, nes įstatymo turi laikytis visi ir visada.
Tad darau pirmą išvadą apie manipuliaciją: gražus balsas ir specialisto chalatas yra tik priemonė būti patraukliu rinkėjų akyse, siekiant sukelti malonų įspūdį.
Dabar pereikime prie antro labai jau populiaraus elemento – pažadų. Čia vėl yra partiniai skirtumai – vieni meluoja daug, kiti tiesiog nežino, iš kur gaus pinigų savo pažadams vykdyti.
„Taikos koalicija“ siūlo „grąžinti pavogtas pensijas, išmokant vienkartinę išmoką“. Ta vienkartinė išmoka, pasak Viktoro Uspaskicho, turėtų būti apie 3000 eurų. Ir dar žada, kad 40 proc. padidins senatvės pensijas.
Lietuvos lenkų rinkimų akcija dalina 400 eurų kiekvienam senjorui poilsiui. Tautos ir teisingumo sąjungos partijos atstovas žada Seimo narių skaičių sumažinti iki 101 parlamentaro, panaikinti esamą proporcinę Seimo rinkimų sistemą, politinių partijų finansavimą iš valstybės biudžeto, įstatymu įtvirtinti politinių partijų ir politikų atsakomybę už valstybės valdymą ir atstovavimą piliečių interesams, pavyzdžiui, galimybę atšaukti merą.
Nesvarbu, kad visi šie norai prieštarauja Konstitucijai, nes jiems tai tik pažadai, skirti savo patrauklumui didinti.
Lietuvos socialdemokratų partija reguliuos energetikos ir maisto kainas. Įdomu, kaip tai atrodys. Talonus dalins? Šiaip rinka ir kainų reguliavimas sunkiai dera – iki šiol „Lietuvos geležinkeliai“ mus vežioja „rusiška vėže“ .
Peržiūrėjęs vadinamąsias rinkimų programas supratau, jog daugelis iš jų man primena senus, dar Brežnevo laikų dokumentus, kuriuose frazės „sieksime, gerinsime, tobulinsime“ sudarė 90 proc. teksto, visai nenurodant, kaip tai padarys.
Dar labiau krenta į akis vadinamieji neįmanomi ekonominiai siekiniai – pensijų, išmokų didinimas, įvairios „dovanos“ mažesnėms grupėms. Protingi ekonomistai jau sako – nustokite tikėti nepaliaujamu mūsų ekonomikos augimu, per kelerius metus ji stabtelės ir, neduok die, pradės trauktis. Todėl po ketverių metų nė vienas noras vis duoti žmonėms pinigų šiaip taps neįmanomas.
Pateikiau tik du manipuliacijos atvejus – pasigrožėjimą ir neįmanomus pažadus. Jų yra daugiau. Jei kam tapo įdomu, perskaitykite knygą „Manipuliacija arba kaip paveikiami žmonės“.
Gal truputį per paprastai. suokiančių daug, o ką išrinkti?