Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-09-24 |
Klaipėdos savivaldybės surengtoje apklausoje dėl to, kaip reikėtų pervadinti Salomėjos Nėries gatvę, iš viso dalyvavo 709 gyventojai. Nė vienas iš galimų atsakymo variantų ženklios balsų daugumos nesulaukė.
Žinia, remdamasis vadinamuoju desovietizacijos įstatymu Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras dar kovo pradžioje Klaipėdos savivaldybei nurodė, kad S. Nėries gatvės pavadinimas privalo būti pašalintas. Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupė šį klausimą svarstė gegužės pabaigoje. Šio posėdžio metu komisijos narys, istorikas Vygantas Vareikis teigė, jog geriausias sprendimas būtų šiai gatvei sugrąžinti istorinį – Stoties – pavadinimą, bet tokia jau yra Giruliuose, joje stovi 13 namų. Tokiu atveju jau reikėtų klausti nuomonės ir šios gatvės gyventojų. Savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška savo ruožtu teigė, jog dar vienas galimas variantas yra „pratęsti“ K. Donelaičio gatvę. Galiausiai buvo sutarta, jog Paveldosaugos skyrius parengs galimos gyventojų apklausos metmenis ir suderins juos su šia darbo grupe.
Rugpjūčio 12 d. savivaldybė paskelbė gyventojų apklausą, kurioje buvo siūlomi 3 atsakymo variantai: grąžinti dabartinei S. Nėries gatvei iki II pasaulinio karo buvusį istorinį gatvės pavadinimą – Stoties (tokiu atveju papildomai tektų keisti Giruliuose esančios Stoties gatvės pavadinimą); S. Nėries gatvei suteikti K. Donelaičio gatvės pavadinimą, tokiu būdu pratęsiant dabartinę K. Donelaičio gatvę nuo Liepų gatvės iki pat Klaipėdos geležinkelio stoties; galima siūlyti savo gatvės pavadinimo variantą.
Iki rugsėjo 16 d. imtinai buvo galima balsuoti elektroniniu būdu, o pirmadienis bus paskutinė diena savo nuomonę išreikšti raštu Savivaldybės administracijos Klientų aptarnavimo skyriaus padaliniuose. Savivaldybė informavo, kad iš viso savo nuomonę pareiškė 709 gyventojai.
Už tai, kad būtų gražintas Stoties pavadinimas, pasisakė 124 klaipėdiečiai.
Gatvei suteikti K. Donelaičio pavadinimą siūlė 284 balsai.
Kitus pasiūlymus teikė 301 žmogus. Iš jų 227 siūlė palikti S. Nėries pavadinimą, 23 – suteikti Adolfo Ramanausko-Vanago pavadinimą, 17 siūlė Neries pavadinimą. 34 žmonės pateikė kitokius variantus: Memelio, Memelio stoties, J. Polovinsko-Budrio, L. Donskio, S. Dacho, V. Adamkaus, M. Jankaus ir kt.
Remiantis Vietos savivaldos įstatymu, gyventojų balsas yra patariamojo pobūdžio. Galutinį sprendimą turi priimti miesto Taryba.
Šeštadienį dėl šios gatvės pavadinimo likimo buvo surengtas negausus mitingas. Jame priimtoje rezoliucijoje prašoma mero nevykdyti vadinamosios desovietizacijos komisijos rekomendacijų, „kadangi poetų, rašytojų ar menininkų pavardės tikrai nepropaguoja totalitarinio režimo“. Taip pat jo prašoma per savivaldybių asociaciją kreiptis į „atitinkamas valstybines institucijas, kad jos stabdytų šį prieštaringą desovietizacijos komisijos sprendimą“.
„Apklausa nieko nereiškia, mitingas reiškia viską“, – tada reziumavo viena iš mitingo organizatorių Virginija Jurgilevičienė.
Geriau papasakokit kaip Vytautas Landzbergis dirbo TSRS KGB darbuotoju, kaip Tarybinis profesorius skaite satudentams mokslinio komunizmo paskaitas ir birka skambino ant pjenino TSRS Himna. Kaip TSKP CK nurodymu pasidare Sajudzio vadovu ir kartu su Gorbaciovo gauja pardave TSRS ir LTSR Amerikai, paskui skraidino po Lietuva zemes hektarus ir supirkinejo uz 1 eur. zemes sklypus Vilniuje.
Iš kur rašinėji, subingalvi ?
Nebūkit subingalviai, nuo kada kažkokia komisija turi teisę nurodinėti? Tos komisijos lygį dalinai nusakė Prezidentas. Lietuvos garbūs intelektualai aiškiai pasakė, šalin rankas nuo Salomėjos Nėries ir Justino Marcinkevičiaus. Ar reikia dabartiniams miesto valdantiesiems baigti trečiojo amžiaus universitetą, kad pasverti Lietuvos mokslo žmonių ir tos komisiojos nuomonių svorį. Na, nebūkit subingalviai.