Į pasienį sugrįžo restauruotas istorinis riboženklis

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-09-23

Minint Baltų vienybės dieną, rugsėjo 21-ąją, Lietuvos ir Latvijos pasienyje ties Būtinge buvo iškilmingai atidengtas restauruotas istorinis valstybės sienos ženklas. Šis svarbus paveldo objektas, kurį restauravo Palangos miesto savivaldybė, simbolizuoja Lietuvos ir Latvijos bendrą istoriją bei yra tiesiogiai susijęs su Palangos grąžinimu Lietuvai 1921 metais.

„Džiugu, kad Baltų vienybės dienos proga simboliškai sugrąžiname šį svarbų paveldo objektą į Palangą. Istorinis valstybės sienos ženklas simbolizuoja ne tik mūsų miesto, bet ir visos Lietuvos bei Latvijos bendrą istoriją. Tai yra svarbus paveldas, primenantis mums apie Palangos sugrąžinimą Lietuvai – dviejų valstybių ginčą, kurį Tarptautinis arbitražas išsprendė Lietuvai palankiai“, – pranešime cituojamas Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Palangos savivaldybės nuotr.

Istorinis riboženklis (ne tik šis, bet ir keletas kitų, žymėjusių Lietuvos ir Latvijos sieną) buvo pastatytas po to, kai Tarptautinis arbitražas, kuriam vadovavo Edinburgo universiteto profesorius Džeimsas Jangas Simpsonas, savo sprendimu 1921 metais Palangą iki Būtingės kaimo imtinai grąžino Lietuvai (iki šio sprendimo ši teritorija keletą metų priklausė Latvijai).

Du Lietuvos ir Latvijos pasienį ant jūros kranto žymėję tarpukariniai ženklai – obeliskai – buvo įrengti labiausiai matomoje vietoje – ant jūrinio kopagūbrio ties Būtinge. Tačiau audringos Baltijos jūros bangos smarkiai ardė apsauginį kopagūbrį ir su laiku abu apie 3 metrų aukščio pasienio riboženkliai atsidūrė ant skardžio atbrailos. Latviškasis ženklas nugriuvo ir sudužo 2005 metais, o lietuviškasis 2006 m., siekiant jį apsaugoti, buvo įrašytas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Tačiau tai neužtikrino jo fizinės apsaugos – 2020 metais audros metu jis buvo paplautas jūros bangų ir suskaldytas.

Pasieniečių klubo bei Pajūrio regioninio parko darbuotojų iniciatyva riboženklis išvežtas į Girulius bei laikytas šalia Antrojo pasaulinio karo vokiečių baterijos „Memel Nord“ pietinio bloko. Vis dėlto po diskusijų buvo apsispręsta, kad istorinis riboženklis turi grįžti į Palangos savivaldybę.

Palangos savivaldybės nuotr.

Palangos miesto savivaldybės administracijos skirtomis lėšomis 2021 metų gruodį į kelias dalis perskilęs obeliskas buvo parvežtas į Palangą, restauruotas bei papuoštas skulptoriaus Jono Gencevičiaus pagal senas obelisko nuotraukas atkurtu Lietuvos simboliu – Vyčiu ir atstatytas pajūrio juostoje ties Būtinge, Palangos miesto savivaldybėje.

Žymos: | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Sumušė ir apiplėšė vidury dienos

Policijos paros suvestinėje skelbiama apie Palangoje įvykdytą apiplėšimą. Sekmadienį apie 17 val. Palangoje, Vanagupės g. esančiame kieme BMW automobiliu atvažiavęs ...
2025-01-20
Skaityti daugiau

Koronavirusas

COVID-19: išlieka penkios „nulinės“ savivaldybės

Valstybės duomenų agentūra nurodo, kad trečiadienį Lietuvoje buvo nustatyti 26 koronavirusinės infekcijos atvejai (penki žmonės užsikrėtė antrą, du – trečią ...
2025-01-16
Skaityti daugiau

Regionas

Palangoje statys Muzikos ir meno namus

Palangos savivaldybė praneša, jog išduotas statybos leidimas naujiems Muzikos ir meno namams. Planuojamas trijų aukštų ovalo formos pastatas iškils už ...
2025-01-15
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This