Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-09-18 |
Kovo pabaigoje teismo atversta byla, kurioje savivaldybės VšĮ „Klaipėdos butai“ siekia prisiteisti skolą, nutraukti nuomos sutartį bei iškeldinti profesorių Sigitą Kudarauską, iki šiol taip ir nepradėta nagrinėti iš esmės. Ginčo šalims vargais negalais pavyko surasti mediatorių, kuris bandys padėti priimti taikų sprendimą.
„Atvira Klaipėda“ jau rašė, kad buvęs SSRS Aukščiausios Tarybos narys, Sąjūdžio veikėjas, Lietuvos vyriausybės nuolatinis atstovas Estijoje, Klaipėdos universiteto (KU) profesorius S. Kudarauskas dėl nesutarimų su „Klaipėdos butais“ teisme atsidūrė jau ne pirmą kartą.
Pasak S. Kudarausko, jam ir keletui kitų kolegų iš KU buvo skirti butai viename Baltijos prospekte esančiame name. 2020-aisiais jie buvo perduoti Klaipėdos savivaldybės nuosavybėn ir tų metų pabaigoje teko pasirašyti nuomos sutartį su „Klaipėdos butais“, nustačiusiais dvigubai didesnį nuomos tarifą. Po metų jis esą buvo dar kartą padvigubintas. Nesutikdamas su perskaičiuotu nuomos mokesčio dydžiu, S. Kudarauskas nepasirašė akto ir atsisakė mokėti mokestį pagal naują tarifą, nes, vyro įsitikinimu, jam privalo būti taikomas nuo 2022-ųjų pradžios įsigaliojusios Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nuostatos, numatančios, jog tokios nuomos mokestis negali viršyti socialinio būsto nuomos kainos daugiau kaip 20 proc.
Jau pernai „Klaipėdos butai“ padavė į teismą S. Kudarauską, kad iš jo už 2021 m. gruodžio – 2022 m. rugsėjo 30 d. laikotarpį būtų priteista 1453,27 Eur skola. Anot įstaigos, pasirašydamas sutartį jis sutiko su sąlygą, kad nuomos mokestis perskaičiuojamas kartą per 12 mėnesių. O pasirašant nuomos sutartį įstatymas S. Kudarausko minimų lengvatų nenumatė.
S. Kudarauskas šią bylą pralaimėjo ir apylinkės, ir apygardos teismuose. Iš jo dar buvo priteista ir 720 eurų bylinėjimosi išlaidų.
Nepaisant šio pralaimėjimo profesorius nesutiko didesnio mokesčio mokėti ir toliau, tad pernai spalio pabaigoje gavo „Klaipėdos butų“ raginimą sumokėti 1971,24 Eur skolą už dešimt mėnesių su perspėjimu, kad to nepadarius bus vėl kreiptasi į teismą bei prašoma ne tik priteisti skolą, bet ir nutraukti sutartį bei iškeldinti.
S. Kudarauskas teisybės bandė ieškoti ir kreipdamasis į merą, tačiau pernai rudenį gavo vicemerės Vaidos Raugelės pasirašytą atsakymą, kuriame – tik informacija apie jam nepalankiai užsibaigusį bylinėjimosi procesą.
Nepaisęs minėtojo reikalavimo S. Kudarauskas vėl atsidūrė apylinkės teisme. Parengiamasis bylos posėdis turėjo vykti kovo pabaigoje, bet bylą nagrinėjantis teisėjas Raimondas Dilys nusprendė, jog procesas negali prasidėti, nes prieš pat posėdį S. Kudarauskas pateikė priešieškinį, kuriame reikalauja priteisti jam neva susidariusią 1476 eurų dydžio nuomos mokesčio permoką. Tai pat profesorius paprašė priimti atskirąją nutartį dėl neva teisės normų pažeidimų – dokumentų klastojimo ir kt. – „Klaipėdos butuose“ bei Klaipėdos savivaldybės administracijoje.
Neįvyko ir kitas birželio pradžioje paskirtas posėdis, nes teismas suteikė galimybę šalims bandyti susirasti mediatorių, kuris galbūt padės pasiekti taiką. Tačiau to nepavyko padaryti iki trečio paskirto posėdžio – niekas iš mediatorių neatsiliepė į prašymą.
Į šį posėdį atėjusi „Klaipėdos butų“ atstovė, advokato padėjėja Svajūnė Šidlauskaitė prašė teismo leisti pakartotinai mediatoriams siųsti prašymus, žadėjo rodyti iniciatyvą, nes yra „savivaldybės nurodymas tęsti“.
S. Kudarauskui sutikus su tokia pozicija, teisėjas nusprendė padaryti dar vieną pertrauką ir paskyrė posėdį po savaitės. Tačiau jis jau nebeįvyko – teismas informavo „Atvirą Klaipėdą“, kad nutartimi ginčas buvo perduotas teisminei mediacijai. Pastarajai duotas terminas iki spalio pradžios.
Pats S. Kudarauskas, išsamiai aprašęs savo įvykių versiją „Atviroje Klaipėdoje“, į šią istoriją žiūri ir su ironija.
„Iš buto kol kas niekas neketina mane mesti (taigi, išmesti pro penkto aukšto langą). Priešingai: ketinama iškeldinti, o tai asocijuojasi su kėlimu aukštyn. Kadangi gyvenu viršutiniame aukšte, tai ketinama (?) mane iškelti ant stogo. O gal net norima iškelti tiesiai į dangų (?)“, – rašė jis.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Medijų rėmimo fondo remiamą projektą „Dienos aktualija“
Manau, kad Klaipėdos valdžios garbės reikalas yra išspręsti gerb.Profesoriaus problemas greitai ir jam palankiai. Žmogus nusipelnęs. /// Ne iš tų kurie turi tiek pinigų kad statytų sau vilą Graikijoj..:D) /// VŠĮ yra tiesioginiame savivaldybės pavaldume, tik bėda kad per ilgametį konservatorių ir liberalų valdymą Klaipėdos įmonės pavirto (,,ačiū”tokiai Velykienei&Ko’ į ..pelno siekiančias įmones, kuriose sukurtos stebėtojų tarybos yra Nulio vertoje. Ir nežiūri vartotojų interesų..Žodžiu, reikia kuo greičiau nutraukt tuos teismus, žmogaus sąskaitas nurašyt į nuostolius ir ateityje baigt praktikuot bet kokis įmonių pasipelnymo metodus. Jos turi dirbt tik aptarnaujamų vartotojų interesui. Kaip yra pvz. Danijoj..Žinoma, visi turi mokėti mokesčius, bet mokesčių mokėjimas turi būti normos ribose neišradinėjant nuolatinių pabrangimų ar kitų papildomų pasipinigavimų
Įvertinus Prof. Kudarausko nuopelnus Lietuvai, tiesiog gėda dėl mūsų valdininkėlių. Dėl jo turėtų būti atskiri sprendimai ir jam turėtų būti suteiktos ypatingos lengvatos. O gal jie visai nieko nežino ir nesidomi ?? Tai būtų didžiulė gėda!!
Klaipėdos butai, tai mano būsto filialas ?Jei taip, sunku bus kovoti su ta vagių kontora, bet įmanoma
Ne, Klaipėdos butai- tai savivaldybės įmonė, administruojanti jai priklausantį būstą.
Būna ir tokių, pasirodo, atvejų, kai prof. nesvarbu kad pensininkas su didžiausia pensija vargsta teismuose. Sėkmės jam,jei jau tokį kelią pasirinko. Tačiau įdomu kitkas. Jau tai buvo ir ankščiau žinoma, kad „pulkelis” KU mokslininkų ir pofes.. yra gavę veltui butus arba pusvelčiui. Ir ne tik Baltijos pr. KU ,atrodo, turi ir butų-viešbučių kuriuos apsigyvena KU svečiai ir kt. vietose? Pasirodo, kad savivaldybė yra turtinga. Kur tik nešvaisto, galbūt, miesto gyventojų pinigėlius. O dar juk ir studentų bendrabučiai su svečiams kambariais… Gerai gyvena KU..
Šiuo konkrečiu atveju ne apie KU kalba, o apie Klaipėdos savivaldybės būstą. Dabar jie yra žmonėms nuomojami rinkos kaina, o pati savivaldybė nė piršto prie SAVO būsto išlaikymo neprideda. Žinau konkretų atvejį, kaip jau ilgiau nei metus yra laisvas savivaldybės butas, kurio ji nei remontuoja, nei nuomoja, nors eilėj laukiančiųjų netrūksta. Svarbiausia „Klaipėdos butams” – susirinkti brangią nuomą ir kovoti su garbingo amžiaus žmonėmis, kaip profesorius…
Sėkmės ir stiprybės profesoriau Sigitai
Dėkoju „Atvirai Klaipėdai“ už dėmesį problemai, aktualiai (matyt) ne vienai dešimčiai klaipėdiečių, nuomojančių savivaldybės būstą – nuomininkams, kuriems pagal nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojusią įstatymo nuostatą toks būstas privalo būti nuomojamas ne rinkos kaina: „1) asmeniui, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus sukakties yra likę 5 ar mažiau metų, ar kitam asmeniui, kuris yra be šeimos; 2) asmeniui, kuris yra neįgalusis, ar šeimai, kurioje yra neįgaliųjų; 3) … (ir kt.)“ (deja, šios įstatymo nuostatos nevykdomos). Komentuojant susidariusią mano situaciją (kai pasipriešinimas įstatymų ir nuomos sutarties nuostatų nevykdymui įvėlė į nepageidautinus teismus…), tenka pastebėti, kad tiktai mero Arvydo Vaitkaus ir vicemerės Vaidos Raugelės dėka vyks teisminė mediacija, nes „Klaipėdos butų“ direktorius Paulius Lengvinas ieškiniuose teismui (kurie paduoti pažeidus nuomos sutarties 25 punktą, kad ginčai visų pirma turi būti sprendžiami derybų būdu) deklaravo: „ nėra galimybės šią bylą užbaigti taikiai“.