Pamirštų žodžių alėjoje – naujas „gyventojas“

Kultūra
Nojus Galinis, „Atviros Klaipėdos“ praktikantas
2024-09-12

Trečiadienio vakarą Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Ievos kiemelyje pratęsta 2020 metais pradėta tradicija – rašytoja Nijolė Marytė Šerniūtė įamžino I. Simonaitytės kūryboje vartotą, jau pamirštą žodį.

Nojaus Galinio nuotr.

Idėja sukurti „Ievos Simonaitytės pamirštų žodžių alėją“ kilo dar 2020 m., kai rašytojas Juozas Šikšnelis, priimdamas Ievos Simonaitytės literatūrinę premiją, paskatino naujus premijos laureatus prisidėti prie tokios iniciatyvos.

„Iš tiesų čia nei laidojam, nei atgaivinam, bet paprasčiausiai – pagerbiam, taip pat, kaip gerbiam savo mirusius: lankom jų kapus, dedam gėles, prisimenam juos. Matyt, taip ir žodžius reikia prisiminti, jie juk kažkada mums tarnavo, jais išreiškėm meilę, neapykantą, pyktį, keikiamės, galų gale“, – sakė Klaipėdos garbės pilietis, rašytojas Vytautas Čepas.

Jis atskleidė, jog prie šios idėjos įgyvendinimo prisidėjo ir tuometinis Uosto direkcijos vadovas, dabartinis seimo narys Eugenijus Gentvilas.

„Pamenu, jis gyrėsi, jog iškasė labai daug akmenų, tai aš pasiūliau tuos akmenis panaudoti juose iškalant lietuviškus žodžius. Jūrininkai išplaukę tuos žodžius galėtų išmesti į jūrą, o po 1000 metų įdomus radinys būtų“, – dalinosi V. Čepas.

Tik neseniai, pandemijos metu, kaip rašytoja debiutavusi Nijolė Marytė Šerniutė atviravo, jog jos literatūrinė kelionė buvo netikėta ir „baisiai ilga“. Eilėraščius Nijolė Marytė Šerniutė, kilusi iš Rytprūsių, pradėjo rašyti jau nuo pat mažens, tačiau jų niekad nespausdino, į jokius archyvus nedėjo.

„Vieną dieną supratau, jog nereikia džiaugtis tik pačiai, reikia imti ir parašyti romaną – taip aš atėjau į „Vilku kampo Elizą“, – teigė I. Simonaitytės premijos laureatė.

Nijolė Marytė Šerniutė. Nojaus Galinio nuotr.

Būtent šis jos kūrinys susilaukė didžiulio populiarumo ir buvo vienbalsiai pripažintas 2024 metų I. Simonaitytės premijos nugalėtoju.

Nijolė Marytė Šerniūtė didžiuojasi kilusi iš Rytprūsių, krašto, iš kurio pačiais sunkiausiais laikais knygos keliavo į Lietuvą, padėdamos stipriems ir atkakliems žmonėms kurti lietuvišką literatūrą. Ji neslėpė, jog I. Simonaitytė yra viena iš jos mėgstamiausių rašytojų, o savo asmeninėje bibliotekoje N. Marytė Šerniūtė turi visas jos knygas. Retą ir jau pamirštą žodį ji atrado Simonaitytės romane „Vilius Karalius“. Žodis „krautė“ reiškia patalpas virš lubų, aukštą arba palėpę.

Nojaus Galinio nuotr.

„Man „palėpė“ buvo visiškai nežinomas žodis, aišku, tokio žodžio kaip „krautė“ mano šeimoje irgi nebuvo. Ir man tas žodis buvo toks smagus, juk ten žmonės krauna visokius dalykus, kurių jiems seniai nebereikia – senus batus, vaikų lėles. Žodį „krautė“ būtinai reikia įamžinti.“, – teigė rašytoja.

Iki tol septyni literatūrinės Ievos Simonaitytės premijos laureatai tapo pamirštų žodžių ambasadoriais: Juozas Šikšnelis, Diana Latvė, Sondra Simanaitienė (Simana), Jurga Petronytė, Daiva Molytė-Lukauskienė, Sigitas Benetis ir šių metų laureatė Nijolė Marytė Šerniūtė.

Žymos: | | | |

Komentarai:

Komentarai uždrausti.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Pagerbė originaliųjų eglučių kūrėjus 

Ketvirtadienio vidurdienį Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka pagerbė įmonių, įstaigų ir bendruomenių atstovus, atsiliepusius į jau vienuoliktą jos kvietimą ...
2025-01-16
Skaityti daugiau

Svarbu, Unikali urbanistinė istorija

Piliavietės grįžimas miestui III 

„Atvira Klaipėda“ cikle „Urbanistiniai jubiliejai“ pratęsia pernai pradėtą pasakojimą apie pilies ir jos teritorijos raidą, bandymus ją sugrąžinti miestui bei atkūrimo ...
2025-01-11
Skaityti daugiau

Kultūra

„Sienos – ne atskirties, bet atminties objektas“

Sausio 16-ąją, ketvirtadienį, 17.30 val., Baltojoje galerijoje (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje) atidaroma Lietuvos dailininkės Laimos Gedvilaitės-Sakalauskienės personalinė darbų ...
2025-01-09
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This