Šių dienų fašizmas (5)

Mums rašo
Vytautas Valevičius
2024-08-26

Sąvokos dažnai slepia skirtingą turinį. Ypač nuspalvintos emocijų. Apšaukti kitą žmogų fašistu tapo netgi populiaru. Tiesą, ką tai reiškia, gali pasakyti tik mažuma. Aišku, galima atsiversti žodyną ar enciklopediją, bet tai daro vienetai, dauguma apsiriboja nuomone – ir taip viskas aišku. O iš tikro visai neaišku.

Galima perskaityti kad ir Vikipediją, kur rašyta: Fašizmas nusakomas kaip valios triumfas prieš realybę. Jam taip pat būdingas vieno lyderio kultas, mirusiųjų garbinimas bei mitai apie buvusius ir praėjusius aukso amžiaus laikus, kuriuos sugrąžinti siūloma karu. Tiesa, tai greičiau istorinis apibūdinimas. Dabartis jau skiriasi nuo praeito amžiaus realijų. Taigi, pažvelkime į tas valstybes, kurios daugmaž atitinka pateiktą apibrėžimą: Rusiją, Šiaurės Korėją ir Iraną. Kas vienija jas, nors skirtumai akivaizdūs.

EPA-ELTA nuotr.

Pirma, jos randa priešus, kurie nuo jų nutolę per tūkstančius kilometrų. To pagrindimu tarnauja mitas, kurį išsakė Putinas: Rusija neturi sienų. Tai galėtų patvirtinti ir Chomeini ar Kimas. Paskutinis šaudo raketomis ir bando išgąsdinti JAV. Irano raketos siekė sunaikinti už tūkstančių kilometrų esančią valstybę. Rusijos fašistų lyderis nusprendė sunaikint kaimyninę šalį, nes ji jam pasirodė įtartinai pavojinga.

Antra, jėgos kultas vyrauja visose nurodytose valstybės ir jų valstybinėse ideologijose. Kulto paskirtis realybėje yra nukreipti gyventojų (piliečių) dėmesį nuo savo šalies problemų į pseudo tikslus, teigiant, kad galima pakentėti ir „susiveržti diržus“. Reikšminga yra tik kova su priešais, kuriais gali tapti kiekvienas savos valstybės gyventojas: pilietis ar imigrantas. Čia ir priemonės gali būti naudojamos visos – nuo kalėjimų iki nuodijimų, žudymų ar korimų.

Trečia, vienas iš keisčiausių (protui) dabarties fašizmo bruožų yra praeities perrašymas ir groteskiškas aiškinimas. Tuo pasižymi Rusijos diktatorius, kuris jau ne vieną kartą tai darė ir oficialiai, ir neoficialiai. Peržiūrėjus naujausius vadinamuosius istorijos vadovėlius mokykloms daugeliui tektų stipriai nustebti, kaip ten vaizduojama praeitis.

Neskaičiau Šiaurės Korėjos mokymo priemonių, nors būtų labai įdomu tai padaryti. Atrodytų, kad tai lyg ir nėra kenksminga, tačiau to pasekmė yra imperializmo radimasis. Imperializmo kaip valstybės politikos dėmens. Nereikia kreipti dėmesio į kalbas, reikia matyti vykdomus veiksmus. Nurodytos trys valstybės vykdo imperialistinę politiką ir tai yra sąlygota būtent praeities sureikšminimo rezultatas.

Taigi, šiuolaikinis fašizmas remiasi trimis pagrindiniais bruožais: priešų (vidinių ir išorinių) paieška, jėgos (prievartos) kaip visų problemų sprendimo būdu bei perdėtu praeities mistifikavimu, suteikiant jai nebūtą turinį. Aišku, kad prie vardintų valstybių būtų galima pridėti ir daugiau, tačiau ir fašizmas yra ne visose, kai kur jis prasideda, kai kur baigiasi.

Žymos: | | | | |

Komentarai (5):

Atsakymai į “Šių dienų fašizmas”: 5

  1. Pensininkas. parašė:

    Pilvosopoli, pakomentuok. Kęstutis Girnius. Masiškai žudoma, pasauliui stebint

    Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/kestutis-girnius-masiskai-zudoma-pasauliui-stebint-120045420

  2. Pensininkas. parašė:

    Pilvosopulis (tfu, kreivas filosofas) vėl raudonai pratrydo, nusiųskit jam kas nors Smegtos.

  3. Klp parašė:

    V.V….
    Ne kvailinkit žmonės…
    Ir ne reikia kreiptis I vikipėdija (ten bet kas gali rašyti)…
    Kur gime fašizmas?Italijoje!!!Apie Musolini žinot kanors?

  4. Virginija Jurgilevičienė parašė:

    Mums, klaipėdiečiams, surado vidinį priešą Salomėją Nėrį ir dabar liepia ją nubausti – pervadinti gatvę. Liberalė Lina Skrupskelienė, socialdemokratas Vytautas Grubliauskas ėmė ginti S. Nėrį. Daugumą klaipėdiečių reikalauja gatvės pavadinimą nekeisti. Pagal Jūsų pateiktas mintis, tai Lietuvoje įsigalėjo fašizmas.

    • virginijai parašė:

      Kaip visada, tamstelę minčių tryda kamuoja. Gaila laiko komentuoti. Nėr nieko blogiau, kaip durnius su iniciatyva. Čia apie jurgilevičienę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Moralė už proto ribų (3)

Viena iš populiaresnių dabarties temų – mūsų gyvenimas pagal taisykles. Politines, ekonomines, religines, moralines ir visas kitokias. Einam per gatvę, ...
2025-04-01
Skaityti daugiau

Mums rašo

Atsirūgo reikalavimas 1923 metų Klaipėdos sukilimo nevadinti akcija (4)

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija vasario 25 d. atsiuntė raštą Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriui, kad nebepratęs panaudos sutarties ...
2025-03-28
Skaityti daugiau

Nuomonės

Kas dar „pasiųs“ Trumpą? (2)

JAV valstybės sekretorius (mūsiškai – užsienio reikalų ministras) Marcas Rubio šią savaitę pareiškė, kad Ukrainos ir Rusijos susitarimo dėl paliaubų ...
2025-03-27
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined
Loading
Share This