Aktyviam klaipėdiečiui – naujos galimybės  (1)

Mums rašo
Gintaras Ramašauskas
2024-08-19

Lyg ir paprastas klausimas – ar klaipėdiečiai yra visuomeniškai aktyvūs? O va atsakyti į jį vienareikšmiškai yra gana sudėtinga. Gal todėl, kad sąvoka „visuomeniškai aktyvus“ yra labai talpi.

Visuomeninis aktyvumas apima politinį įsitraukimą – klaipėdiečių aktyvumas rinkimuose yra geresnis nei daugelyje kitų šalies miestų, gyventojai gana gerai informuoti, dažniausiai turi nuomonę politiniais klausimais ir supranta, kad balsavimu išrinkti atstovai priiminės įstatymus ar darys vietinės orbitos sprendimus, nuo kurių didele dalimi priklausys Klaipėdos šiokiadieniai ir ateitis. Šiemet jau balsavome šalies prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose, o spalio mėnesį vyks Seimo rinkimai. Tikiu, kad klaipėdiečių dalyvavimas rinkimuose vėl nenuvils.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Kita visuomeninio aktyvumo atmaina – tai dalyvavimas visuomeninėse organizacijose, neformaliose gyventojų bendrystėse pagal sportinius, laisvalaikio, kultūrinius interesus. Klaipėdiečiai moka susirasti bendraminčių, o dažnas yra ir pats linkęs aktyviai juos burti bendroms savanoriškoms veikloms – dažniausiai pagal Asociacijų įstatymą steigiamos organizacijos, atstovaujančios gyventojams pagal pačių įvairiausių interesų grupes. Čia verta paminėti ir klaipėdiečių kuriamas kaimynystės pagrindu vietos bendruomenes ir jas bendroms iniciatyvoms vienijančią Klaipėdos bendruomenių asociaciją (KBA).

Tačiau yra visuomeninio aktyvumo sritis, kuri Klaipėdoje vis dar menkai organizuota, fragmentuota ir vyksta nesistemingai, spontaniškais ir dažnai padrikais „šuoliais“ ir gal todėl dažniausiai neatveda prie siektų rezultatų. Tai yra pilietinis dalyvavimas – kai klaipėdiečiai ne tik pasyviai stebi, kas vyksta mieste ar šalyje, tačiau aktyviais veiksmais stengiasi patys įsitraukti į svarbių sprendimų priėmimo procesą.

Turime daug savo miestui neabejingų gyventojų, tačiau dauguma klaipėdiečių vis dar yra įsitikinę, kad jeigu atėjau balsuoti, pilietinę prievolę atlikau, atidaviau savo balsą rinkdamas miesto ar šalies valdžią – tai ta valdžia ir turi viskuo pasirūpinti, ir dar kad tuos savo rinkiminius pažadus pati įsivykdytų nuo A iki Z.

Deja, bet dalykai šitaip realiame gyvenime neveikia. Visi tai matom. Visos valdžios, neskirstant jų į geras ir blogas, anksčiau ar vėliau pradeda veikti kaip kuo uždaresnės sprendimų priėmimo ir vykdymo sistemos. Valdžios tai aiškina efektyvumo siekiu, neva tai kuo labiau įsileisi aktyvius piliečius į svarbaus klausimo svarstymą – tuo sunkiau bus tuos sprendimus padaryti. Viešai to neįvardinant, pilietinis dalyvavimas yra suvokiamas kaip trukdymas valdžiai.

Dėl to silpnėja, nors kurį laiką dar yra imituojamas a la konstruktyvus dialogas tarp miesto valdžios ir gyventojų, demokratija, sparčiai prastėja daromų ir vykdomų sprendimų kokybė, o pilietiškai aktyviais pabandę būti miestiečiai anksčiau ar vėliau tampa įtikinti, kad nuo jų nuomonės mieste niekas nepriklauso. Ir tada klaipėdiečio tribūnoje prieš miesto savivaldybės tarybos posėdžius, viešojo svarstymo susirinkimuose ar piketuose pradedame matyti vos kelis ir vis tuos pačius susirūpinusius veidus ir viena ranka rašytus plakatėlius.

Pripažinkim, kad Klaipėdos miestui, save prezentuojančiam aktyviu, veržliu, moderniu ir laikančiu save šalies vartais į pasaulį, toks piliečių abejingumas ir daugumos jų menkas įsitraukimas į miesto valdžios stebėseną ir sprendimų priėmimo procesus garbės tikrai nedaro.

Siekiant pagyvinti klaipėdiečių pilietinį dalyvavimą ir valdžios veiksmų stebėseną, yra reikalingi įrankiai. Negalima teigti, kad jų visiškai nėra. Miesto svetainėje klaipeda.lt iš pradžių nustebsite, kaip nelengva ten išlukštenti jums reikalingą informaciją, bet kuo dažniau tai darysite – gal nuo to darymo bus vis lengviau ir lengviau.

Galima nustatyta tvarka jus dominančiu klausimu savo nuomonę išsakyti klaipėdiečio tribūnoje, gal jums ir pavyks laimėti vieno ar dviejų Tarybos narių dėmesį, nes kiti jūsų penkiaminutės metu „nematomai“ šnekučiuosis tarpusvyje, ar tvarkys savo reikalus, įnikę į savo popierių šūsnį. Turėsit gerą jausmą, kad va, atėjot, išsakėt – bet ne daugiau.

Galima teikti peticiją, bet gerai išstudijuokite, kaip ji turi būti tinkamai surašyta ir pateikta, nes peticijų komisija net dėl formalios priežasties atsisakys ją nagrinėti.

Jeigu turite įrodymų, kad miesto valdžios atstovai savo veiksmais pažeidė viešąjį interesą arba savavališkai apribojo visuomenės teisę būti deramai informuota – turite galimybę kreiptis į prokuratūrą. Ir netikėkite gandais, kad prokuratūra negina viešojo intereso – gandai klaidinantys, bent jau Klaipėdoje motyvuoti kreipimaisi su pateikiamais įrodymais yra nagrinėjami labai profesionaliai ir nešališkai.

O dar jums rūpimu klausimu galima pasikalbėti su meru arba įtakingu miesto Tarybos nariu – juk pamenat, prieš rinkimus jie visi sakė, kad miesto gyventojams jų durys bus visada atidarytos…

Visi šie pilietinio dalyvavimo įrankiai yra prieinami, bet įdomu, kodėl jie nepaskatina klaipėdiečių aktyviau įsitraukti į savo miesto formavimą?

Mes, Klaipėdos bendruomenių asociacijos (KBA) aktyvistai, pasidomėjom, ką ir kaip pilietinio aktyvumo srityje daro kitų šalių visuomenės. Tada, prieš ketverius metus, mes ir pastebėjom daugelyje šalių (su labai įvairiom patirtimis ir pasisekimu) diegiamas pilietinio aktyvumo skatinimo platformas atviro kodo CONSUL programos pagrindu. Beveik metus padirbėję mes programą išvertėme į lietuvių kalbą ir sukūrėme būtent Klaipėdos miestui adaptuotą pilietinio dalyvavimo platformą DALYVAUK.

DALYVAUK – tai interaktyvi programa, veikianti kaip portalas, kuriame dalyviais užsiregistravę klaipėdiečiai gali dalyvauti diskusijose miestui svarbiais klausimais, gali ne tik išsakyti savo nuomonę, bet ir vertinti kitų dalyvių komentarus.

Modulyje „Piliečių pasiūlymai“ yra galimybė ne tik suformuluoti bei paviešinti pasiūlymą, tačiau galima organizuoti ir telkti palaikymą, galima matyti, ar pasiūlymas yra aktualus ir populiarus, ar jis yra gyvybingas. Jeigu taip – svetainės modulyje „Balsavimas“ galima surengti visų platformos dalyvių apklausą rūpimu klausimu ir, matant visuomenės pritarimą, galima apklausos rezultatus panaudoti siekiant, kad parengtas ir pagrįstas pasiūlymas būtų įtraukiamas į miesto Tarybos svarstomus klausimus.

Modulis „Dalyvaujamasis biudžetas“ – tai įrankis, kurio pagalba yra išrenkamos gyventojų ir bendruomenių iniciatyvos, kurios nustatyta tvarka yra įgyvendinamos savivaldos biudžeto lėšomis.

Modulis „Dalyvaujamoji valdysena“ – tai labiau savivaldybės darbui skirtas įrankis, jeigu norima kurti miesto tvarkas, taisykles, nuostatus ir į procesą siekiant įtraukti kuo didesnę aktyvios visuomenės dalį. Šiame modulyje savivaldybės darbuotojai gali supažindinti visuomenę su rengiamų dokumentų projektais, o suinteresuoti gyventojai gali reikšti pastabas, dalyvauti aptarime, komentuoti, kol galiausiai suderinta ir priimta galutinė dokumento redakcija yra paviešinta.

Padarę šį didelės apimties darbą, portalo galimybes pristatėme Klaipėdos savivaldybės administracijos darbuotojams. Iš visų portalo teikiamų dalyvavimo įrankių buvo pasirinkta panaudoti vien modulį, skirtą dalyvaujamajam biudžetui įgyvendinti. KBA šį interaktyvų įrankį padovanojo miestui, mūsų specialistai savanorystės pagrindu padėjo instaliuoti programą savivaldybės serveriuose, supažindino darbuotojus su programos valdymo tvarka. Programa prieinama čia.

Kitų miestų savivaldybės, taip pat diegiančios dalyvaujamąjį biudžetą, netruko pastebėti KBA patirtį šioje temoje ir mūsų įrankį DALYVAUK įdiegėme ir naudotis apmokėme specialistus Vilniaus, Panevėžio, Kauno rajono, Anykščių, Utenos ir Rokiškio rajono savivaldybėse.

Šiuo metu KBA vykdo projektą „KBA InfoHub: Bendruomenių Galia ir Žinios“. Mes kuriame ne vien reprezentacinę KBA svetainę, kur dalinsimės miesto vietos bendruomenių naujienomis, ar svarbia informacija. Mūsų tikslas – tai interaktyvus pilietinio dalyvavimo portalas www.kbaklaipeda.lt, kuriame dalyviams bus prieinami ir pilietiškai aktyviam klaipėdiečiui būtini įrankiai – aukščiau paminėti moduliai „DISKUSIJOS“, „PASIŪLYMAI“ ir „APKLAUSOS“.

Naujasis KBA portalas kuriamas kaip nauja komunikacijos priemonė, leidžianti lengvai palaikyti ryšį tarp vietos bendruomenių ir jų narių, visuomeninių organizacijų, o bet kuriam pilietiškai aktyviam klaipėdiečiui tai bus ne tik vieta savo idėjų viešinimui ir aptarimui, korektiškai diskusijai, bet ir realiu įrankiu bendraminčių telkimui.

Nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo mažos apimties projektų atrankos 2024 m. konkurso projektą „KBA InfoHub: Bendruomenių Galia ir Žinios“ finansuoja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, administruoja Europos socialinio fondo agentūra.

Žymos: | | |

Komentarai (1):

Įrašo “Aktyviam klaipėdiečiui – naujos galimybės ” komentarų : 1

  1. Vargeli,, parašė:

    Pradžioje teisingai įvadinės ne kokius reikalus su pilietiškumu ponas autorius nesugalvojo nieko geriau kaip pasiūlyt kažkokią gremėzdišką programą, kuri lygiai taip kaip peticijos, kalbos iš tribūnos ir PAN.NETURĖS JOKIOS REIKŠMĖS VADŽIOJE ESANTIEMS ŽMOGAMS :D)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas

Palaimintos gyventojų iniciatyvos aplinkai gerinti

Klaipėdos meras patvirtino  gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjas, gavusias daugiausiai gyventojų balsų. Šiais metais dalyvaujamojo biudžeto projektų ...
2024-12-20
Skaityti daugiau

Miestas

Dalyvaujamasis biudžetas: balsavimui liko 4 dienos

Klaipėdos savivaldybė kviečia gyventojus aktyviai balsuoti už dalyvaujamajam biudžetui pasiūlytas idėjas. Balsui atiduoti dar liko kelios dienos – savo nuomonę ...
2024-12-05
Skaityti daugiau

Mums rašo

Žvejybos uosto džiaugiasi baigtas darbais: pastatyti treniruokliai

Žvejybos uosto rajone oficialiai baigti dar vieni svarbūs darbai, skirti gerinti vietos gyventojų aplinką. Dideliame daugiabučių kieme tarp Naikupės g. ...
2024-11-23
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This