Kaip reitinguoti kandidatus į Europos Parlamentą ir kodėl tai svarbu (3)

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-05-30

Artėjant birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad balsuojant šiuose rinkimuose rinkėjai galės reitinguoti jiems patinkančius kandidatus ir pateikia papildomą išaiškinimą, ką lemia reitingo balsai.

Kaip reitinguoti kandidatus į Europos Parlamentą ir kodėl tai svarbu

Atvykę balsuoti rinkimuose į Europos Parlamentą, rinkėjai gaus vieną biuletenį, kuriame bus iš viso 15 šiuose rinkimuose dalyvaujančių kandidatų sąrašų.

Šiemet į Europos Parlamentą kandidatų sąrašus kelia 14 politinių partijų ir viena koalicija.

Rinkimų į Europos Parlamentą biuletenyje kandidatų sąrašai išdėstyti pagal jiems burtais suteiktus rinkimų numerius. Biuletenyje nurodomas politinės partijos ar koalicijos pavadinimas ir pirmuoju kandidatų sąraše įrašyto kandidato vardas ir pavardė.

Greta politinės partijos ar koalicijos pavadinimo pateikiamas politinės partijos (koalicijos atveju – ją sudarančių partijų) įstatymų nustatyta tvarka registruoto logotipo nespalvotas atvaizdas ir Europos politinės partijos, su kuria susijusi kandidatuojanti Lietuvos politinė partija (koalicija), pavadinimas ir logotipas.

Kokia tvarka žymėti rinkimų biuletenį?

Pirmiausia biuletenyje rinkėjas turėtų pasirinkti vieną kandidatų sąrašą ir pažymėti greta sąrašo pavadinimo esantį skrituliuką. Taip jis nusprendžia, kurio kandidatų sąrašo atstovus norėtų matyti Europos Parlamente.

To paties biuletenio apačioje bus penki langeliai. Juose rinkėjas turi teisę reitinguoti to kandidatų sąrašo, kurį jau pažymėjo, kandidatus.

Reitinguoti kandidatus galima, tačiau nėra privaloma. Jeigu biuletenyje pažymėjote tik kandidatų sąrašą, tačiau reitingavimo langelius palikote tuščius, toks biuletenis vis tiek bus laikomas galiojančiu.

Reitinguodami konkrečius kandidatus rinkėjai suteikia jiems didesnę galimybę būti išrinktiems į Europos Parlamentą.

Tokiu atveju, jei rinkėjas pasinaudoja teise reitinguoti, į penkis langelius gali įrašyti penkis skirtingus numerius iš tos politinės partijos arba koalicijos kandidatų sąrašo, kurį jau pasirinko.

Visų kandidatų sąrašus su kandidatų numeriais bus galima rasti kiekvienoje balsavimo kabinoje.

Reitinguodamas 5 pasirinktus kandidatus, rinkėjas jiems suteikia pirmumo balsų. Vienas įrašytas kandidato numeris yra lygus vienam pirmumo balsui.

Pirmumo balsus galima skirti ir mažiau nei penkiems kandidatams. Kandidatų numeriai į langelius gali būti įrašomi bet kokiu eiliškumu.

Jei to paties kandidato numerį rinkėjas įrašys į keletą langelių, bus įskaitytas tik vienas pirmumo balsas.

Kaip reitinguoti – čia.

Reitingavimas gali lemti kandidato išrinkimą į Europos Parlamentą

Kandidatų eiliškumas po rinkimų nustatomas pagal rinkėjų suteiktus pirmumo balsus.

Rinkimuose į Europos Parlamentą visi sąrašo kandidatai, kuriems rinkėjai suteikė 10 ir mažiau pirmumo balsų, lieka sąrašo pabaigoje, o jų eiliškumas nustatomas pagal partijos iki rinkimų suteiktus numerius.

Galutinė kandidatų eilė kiekviename sąraše nustatoma pagal kiekvieno kandidato rinkimų reitingą. Pirmesnis eilėje įrašomas kandidatas, kuriam rinkėjai suteikė daugiausiai pirmumo balsų ir jo reitingas yra didžiausias.

Tais atvejais, kai du ar daugiau kandidatų surenka vienodą pirmumo balsų skaičių, jo vietą galutiniame sąraše lems partijos suteiktas numeris.

Kitaip tariant, jeigu kandidatų rinkimų reitingai lygūs, pirmesnis bus įrašomas tas kandidatas, kurio rinkimų numeris mažesnis.

Kandidato rinkimų reitingas yra lygus:

  • pirmumo balsų sumai, kai ji yra didesnė už renkamų mandatų skaičių (11) ar jam lygi;
  • nuliui, kai kandidato pirmumo balsų suma yra mažesnė (10 ar mažiau pirmumo balsų). 

Žymos: | | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Kaip reitinguoti kandidatus į Europos Parlamentą ir kodėl tai svarbu”: 3

  1. Nuomonė parašė:

    Nusibodo tos močiutės ir dėdukai tame parlamente, kurie vogė čia, vagia ir tenai, todėl jiems jau laikas namo. Ar teko kam nors girdėti apie jų veiklą EP? Man atrodo, kad tai prabangi senatvė , nes apie darbus nieko nekalba, apie savo darbus, o bendromis frazėmis blevyzgoja. Tegul žmonės pasidžiaugia proanūkiais čia , Lietuvoje, nes iš daugelio pasisakymų aišku, kad jau laikas namo, į Lietuvą,…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Seime dirbs aštuoni milijonieriai, tarp jų - ir Gintautas Paluckas

Naujos sudėties Seime turėtų dirbti aštuoni milijonieriai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, turtingiausias būsimas parlamentaras – daugiamandatėje apygardoje išrinktas „Nemuno ...
2024-11-04
Skaityti daugiau

ELTA

Girtas Kuršo rinkimų apygardos komisijos narys neteks darbo

Neblaivūs per Seimo rinkimus apylinkėse Kretingos rajone ir Rokiškyje pasirodę du komisijų nariai netenka darbo. „Rinkimų komisijos nariais gali būti ...
2024-11-02
Skaityti daugiau

ELTA

Europarlamentarai siekia panaikinti vasaros laiką

Europos Parlamento nariai laiške Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen ragina panaikinti vasaros laiką. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį ...
2024-10-26
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This