Klaipėda gręžiasi nuo demokratijos ir grąžina valdžios vertikalę (atnaujinta) (18)

Politinė reklama
Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos TS-LKD frakcija
2024-05-22

Pradėjus darbą naujajai Klaipėdos miesto valdžiai, vienu iš esminių pokyčių buvo įvardyta Savivaldybės administracijos struktūros pertvarka. Praėjus metams, pokyčiai parengti. Ir jau dabar aiškiai matyti, kad buvusios kadencijos valdančiųjų pasirinktas vakarietiškas valdymo modelis griaunamas, vietoj jo pasirinkus sovietmečiu vyravusią valdžios piramidę, kur vadovas visagalis, o darbuotojų iniciatyvos nėra laukiamos, jiems tereikia klusniai vykdyti nurodymus.

Nauja administracijos struktūra yra labai parankus instrumentas įtvirtinti galią, o taip pat atsikratyti neparankių darbuotojų, panaikinant jų pareigybes.

Deja, bet matant naująją struktūrą, tenka konstatuoti, kad šiais pokyčiais nusigręžiama nuo krypties, kurią seniai pasirinko visos Vakarų demokratijos šalys tobulindamos valdymo sistemą ir suteikdamos sprendimų priėmimo teisę ne išskirtinai vadovui, o iš principo visiems organizacijos darbuotojams. Jų įsitraukimas kuriant bendrą (šiuo atveju – miesto) sėkmę yra esminis. Bet Klaipėdos valdantieji mano kitaip. Jiems artimesnė dešimtmečius mūsų šalyje vyravusi, o sovietmečiu labiausiai įsitvirtinusi (autoritarinėse šalyse iki šiol dominuojanti) valdžios vertikalė. Toks valdymo modelis, mūsų frakcijos įsitikinimu, neatitinka nei administracijoje dirbančių tarnautojų, nei klaipėdiečių interesų bei teisėtų lūkesčių.

Naujojoje struktūroje atsiranda dar viena valdymo grandis – departamentai, kurių praėjusią kadenciją jau buvo atsisakyta, suteikiant daugiau laisvės patiems skyriams veikti ir prisiimti atsakomybę. Tai vadinamasis horizontalus valdymo principas, kuris užtikrina lankstumą, greitį, efektyvumą. Pasirinkęs horizontalų valdymo modelį įstaigos vadovas parodo pasitikėjimą skyrių specialistais ir vadovais, kurie geriausiai išmano savo srities reikalus.

Turėdami mažiau vadovų virš galvos žmonės jaučia didesnę motyvaciją, laisvę ir galimybių atskleisti savo potencialą.

Būtent horizontalių santykių valdymo modelį pritaikė visų didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybės. Šiuo keliu jau sėkmingai eina Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos įmonės, taip pat prieš metus startavusi Klaipėdos universiteto ligoninė.

Tačiau Klaipėdos savivaldybės vadovai pasirinko žengti ne pirmyn, bet atgal – didinamas vadovų skaičius, atsiranda papildoma valdymo grandis, o tai reiškia, kad biurokratinis aparatas suksis lėčiau, sprendimų priėmimo, projektų valdymo ir derinimo procesai truks ilgiau. Ir tai anksčiau ar vėliau pajus kiekvienas klaipėdietis, laukiantis dokumentų suderinimo, kad kuo greičiau būtų įrengtos automobilių stovėjimo vietos, sutvarkytos viešosios erdvės, pastatyti darželiai, mokyklos ir kt.

Savo nuogąstavimus dėl suplanuotų pokyčių išreiškė ir Savivaldybės administracijos Darbo taryba. Pavyzdžiui, kad įsigaliojus naujajai struktūrai, neišvengiamai mažės kai kurių darbuotojų atlyginimai, nėra aišku, kas bus asignavimų valdytojas, kas užtikrins departamentų veiklos ir lėšų planavimą. Darbo taryba iškėlė klausimų dėl kai kurių skyrių sujungimo.

Akivaizdu, kad naikinant savarankišką skyrių, jis tampa nebe toks svarbus, dėmesys atskiroms sritims padalinamas, o darbuotojų motyvacija mažėja.

Visiškai nesuprantamas ir niekaip nepateisinamas Miesto tvarkymo ir Aplinkos apsaugos skyrių sujungimas. Kai miestui tenka nelengva užduotis suvaldyti didelę oro taršą, išvalyti Danės upę, spręsti klimato kaitos keliamus iššūkius, o kur dar Klaipėdos ambicijos pasiekti kurortinių teritorijų statusą Smiltynėje, Melnragėje ir Giruliuose. Aplinkosaugos sritis labai plati ir sudėtinga, reikalaujanti didelio dėmesio ir kompetencijos, šiai sričiai valdyti būtina stipri komanda, bet einama priešingu keliu.

Miesto tvarkymo skyriaus rezultatus visi miestiečiai mato kasdien. Jau dabar savivaldybė nuolat susiduria su iššūkiais, nes mieste, deja, neturime įmonių, kurios greitai ir kokybiškai galėtų atlikti miesto tvarkymo darbus. Apie tai, kad aplinkos kokybės požiūriu galėtume eiti tokių miestų kaip Singapūras pavyzdžiu, nebėra ko svajoti. Sujungus šiuos skyrius tokie tikslai tampa utopiniai.

Sunku suprasti, kodėl Sporto skyrius tampa bendro jungtinio Sporto, jaunimo ir bendruomenių skyriaus dalimi. Tiek sporto, tiek jaunimo skyriai turėtų būti atskiri ir stiprinama jų sudėtis bei veikla, tačiau einama priešingu keliu, kai aiškiai matyti, jog nei sporto problemos, nei jaunimo poreikiai šiems valdantiesiems nėra prioritetinės svarbos.

Bendruomenių reikalai taip pat stumiami į paraštes, suplakus juos išvien su sportu ir jaunimo reikalais, nors priešrinkiminiai valdančiųjų užmojai buvo kitokie – labiau įtraukti bendruomenes į miesto valdymą, įsiklausyti, padėti…

Daug klausimų kyla ir dėl Teisės skyriaus sujungimo su Personalo skyriumi. Teisės skyriui tenka tokios atsakomybės Savivaldybės atstovavimas teismuose, pirmosios teisinės pagalbos teikimo organizavimas bei kontrolė ir kt. Tuo metu Personalo skyriaus kompetencijos gerokai platesnės – jis skelbia biudžetinių įstaigų vadovų konkursus Valstybės tarnybos departamento sistemoje, prižiūri biudžetines įstaigas, derina vadovų pareigines instrukcijas ir dar daug kitų darbų, kuriems jau dabar trūksta rankų.

Sveikatos skyriui taip pat gresia būti sujungtam su…Tarpinstitucinio koordinavimo grupe pavadinant šį darinį Sveikatos ir šeimos skyrium. Sveikatos skyrius yra vienas kertinių skyrių Savivaldybėje, kurį ir taip būtina stiprinti, nes iššūkių sveikatos priežiūros srityje daugėja ir jie vis sudėtingesni.

Štai, pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybės Sveikatos skyriuje dirba 13 specialistų, skyrius kuruoja 12 Savivaldybei pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų, Kauno savivaldybės Sveikatos skyriuje – 7 specialistai (kuruoja 3 įstaigas), Šiauliuose – 4 specialistai (kuruoja 5 įstaigas), o Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriuje dirba 4 specialistai, kurie kuruoja 8 pavaldžias įstaigas, įgyvendina sveikatos priežiūros įstaigų pertvarką, ES fondų paramai gauti reikalingų projektų parengimą ir kitas svarbias užduotis, kurioms būtina turėti stiprią kompetentingų ir motyvuotų darbuotojų komandą.

Savivaldybės darbuotojų nuogąstavimai dėl būsimų pokyčių turi pagrindo. Valdančiųjų pasirinktas naujas, o tiksliau, senas ir atgyvenęs valdymo modelis yra priešingas mūsų valstybės pasirinktai vakarietiško demokratinio valdymo krypčiai, kuri remiasi geriausia pasaulio šalių valdysenos praktika, pasitikėjimu darbuotojais, ų iniciatyvos ir įsitraukimo skatinimu, sveikos ir motyvuojančios darbo aplinkos kūrimu ir kt.

Raginame valdančiuosius iki naujosios struktūros įsigaliojimo įsiklausyti ir atsižvelgti į Darbo tarybos, opozicijos pasiūlymus, skirti dėmesio ir laiko diskusijoms.

Tik stipri ir motyvuota administracijos darbuotojų komanda leis užtikrinti sparčią ir tvarią miesto plėtrą, kuriame ir jūs, ir mes jausimės tikri šeimininkai.

Politinė reklama bus apmokėta iš Ugniaus Radvilos sąskaitos. Užs. Nr. 2024/05/21

ATNAUJINTA. Informuojame, kad naujienų portale „Atvira Klaipėda“ 2024-05-22 TS-LKD frakcijos politinės reklamos straipsnyje „Klaipėda gręžiasi nuo demokratijos ir grąžina valdžios vertikalę“ nurodyta Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Darbo tarybos pozicija dėl Savivaldybės administracijos struktūros pokyčių nėra Darbo tarybos pozicija, Darbo taryba informacijos minėtu klausimu TS-LKD frakcijai ir (ar) portalui „Atvira Klaipėda“ neteikė.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Darbo taryba

Žymos: | |

Komentarai (18):

Atsakymų į “Klaipėda gręžiasi nuo demokratijos ir grąžina valdžios vertikalę (atnaujinta)”: 18

  1. Nuomonė parašė:

    Pagarba Vaitkui, įvedė tvarką merijoje, visiems darbuotojams yra privaloma atvykti į darbą ir dirbti. Tai buvo bandoma apkaltinti mobingu,kai kurie dar ir dabar burba, bet į darbą ateina. Miestas tvarkosi, gyuvena ir daug gero jame vyksta. Pažiūrėkite kaip pasikeitė kultūrinių renginių apimtys ir turinys, tai teikia vilties, kad tampame miestu ir kultūros srityje. Vieni siekia demokratijos, kad galėtų plėtoti anarchiją, kiti demokratiją supranta kaip dorą ir savalaikį savo pareigų atlikimą ir t.t… . Kita vertu, nustumtieji nuo lovio kurį laiką , kol apsipranta, visada būna irzlūs ir nelaimingi.

  2. Liūna tiesa parašė:

    Ką išsirinkom ,tą turim. Grįžtam į taraškevičiaus laikus…Na panašu ,kad jis ir nebuvo dingęs…

    • nusivylimas parašė:

      Taraškevičius tik pakeičia rinkimams kompaniją, o yra nuo Nepriklausomybės paskelbimo pradžios miesto valdžioje ir dabar su miestelio valdovu vienoje kompanijoje.

  3. parašė:

    Mes galime tik pasidžiaugti,naujo mero darbu.ir nesvarbu kaip jis tvarkosi,tikslas pateisina priemones.

  4. Kestut parašė:

    Netrukdykite merui ir jo komandai dirbti miesto ir miestelėnų labui.

  5. Vertikaliai parašė:

    Kur buvo konservų demokratija jiems būnant valdžioje? Formalus meras Grubliauskas leido siautėti kiek nori. Vertikaliai.

  6. Marijus parašė:

    Rinkimai artėja – paplavų gausėja. Na taip, naujas meras ne imperiolas. Bet garbinti tą buvusią švogerių agitbrigadą….

  7. Vaiva parašė:

    Aktyvi Klaipėdos penktoji kolona susivienijo ir išsirinko sovietinę valdžią. Ir jei aukštesnio ir kritinio mąstymo turintys asmenys tingės dalyvauti savivaldos rinkimuose turėsime liūdną sovietiją. Žiniasklaida nupirkta, kritikai užčiaupti, valstybinio sektoriaus darbuotojai įbauginti.

  8. Kl parašė:

    Konservatoriai, apie tai viskas ir pasakyta.

  9. Vilija parašė:

    O kaip pilkasis kardinolas Dambrauskas laikosi?

  10. Daiva parašė:

    Vaitku reikia mest lauk iš mero pareigu .

  11. Ar gali ką gero sukurti parašė:

    sovietinės aukštosios mokyklos absolventas, ir dar operatyvininkas. Bet, pati tauta išrinko, tai ir reikia gerbti jo bardaką 🙂

  12. X parašė:

    Čia ne dvarponio sugalvota, o Raugelės. Visiška nekompetencija!

  13. T parašė:

    Dvarponis geriau žino kaip valdyti. Padedamos visokio plauko aušrinėmis, įsives sovietinę tvarką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Pradėjo politikuoti tikrasis Klaipėdos meras*

„Aš labai retai užsiiminėju politika, daugiau kalbu, – pareiškė Spyglio mylimiausias deputatas Vidmantas Dambrauskas. – Dažnai kalbu tik kokiais ūkiniais, ...
2025-01-17
Skaityti daugiau

Politikų tribūna

Užminuotos Klaipėdos Kalėdos

Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus viešai pasidžiaugė, kad pagaliau pasirašė Atgimimo aikštės rangos darbų sutartį. Jis teigia dedantis daug pastangų, kad ...
2024-11-12
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Po savivaldybės reformos - tuščios kėdės

Nors pusės naujai sukurtų departamentų vadovų kėdžių net trečią mėnesį po administracijos reformos yra tuščios, nepaskirti svarbių skyrių vadovai, Klaipėdos ...
2024-11-08
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This