Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-05-14 |
Rinkimai beveik baigėsi ir ką jie parodė? Pirma, demokratija Lietuvoje yra. Antra, Lietuva pasuko mažo biudžeto rinkimų kryptimi.
Pažiūrėkite į JAV. Milijardai dolerių renkami štabų, milžiniškos minios, palaikančios kandidatą, tūkstančiai plakatų ir dar, ir dar, ir dar. Nepasakysiu, kas geriau, nes nežinau. Gal tiesiog – santūrumas lietuvių bruožas. Be ne tai svarbiausia.
Rinkimai – geriausia sociologinė apklausa. Ir ką ji parodė? Vos ne tiksliais skaičiais galima nurodyti, kiek kokių dydžio sluoksnių turime. Nevardinsiu pavardėmis, nes daugelis dar turi rinkimų bukletus ir gali susirasti asmenis, įkūnijančius idėjas. Pradėsiu nuo svarbiausio punkto: vadinamieji antivalstybininkai rinkimuose surinko 7,39 proc. balsų. Kandidatas populiariausias buvo Visagino (37,8 proc.) ir Šalčininkų (39,91 proc.) savivaldybėse. Tiesa, ir Kaune ir Vilniuje radosi nemaža jo palaikytojų.
Kita grupė – taip pat didelė – yra antisemitinė. Jų skaičius lygus 9,25 procento. Lietuvos tautinė politika akivaizdžiai susiduria su nepakantumo nuostata, nepakantumo vienai iš Lietuvos tautų. Gerai tai ar blogai? Priminsiu istoriją: fašistinėje šalyje neapykantos kampanijos prasidėjo nuo puolimo prieš čigonus ir netradicinę seksualinę orientaciją, vėliau prijungiant kitas „patogias“, negalinčias apsiginti grupes. Baigėsi koncentracijos stovyklomis ir rūkstančiais kaminais.
Ryškiausia pasaulinė politikų grupė pereina į populizmo kryptį. Kas tai yra? Esu ne kartą apie tai rašęs. Gal tik įvardinsiu keletą pasaulinių: Donaldas Trumpas, Vladimiras Putinas, Hugo Čavesas. Kaip pabrėžia Paulius Gritėnas, „moderniajam populizmui būdingas žaidimas vaizdiniais, retorika, demagoginis kalbėjimas, visuomenės baimių kurstymas, pataikavimas jos troškimams ir emocijoms“. Mūsų politikas bandė remtis buvusios kovos su Covid vaizdiniais, bet to resurso neužteko. Bet ir skaičiai pas mus nemaži – 12,37 procento.
Taigi, turime demokratiją, bet turime ir jos trūkių. Antisemitizmas ir populizmas yra pagrindinės grėsmės, kurias atskleidė pastarieji rinkimai. Paviršiuje lyg viskas ramu ir gražu, bet povandeninės srovės rodo valstybės sistemos trapumą.
… Gerb. Profesoriau… neklaidinkyte tautiečių… Žemaitaitis ne visus žydus koneveikia. Jis išskyrė šioje pagarbioje nacijoje šiukšles: Nataniahu, Kukliancki (tarybinė prokurorė sodinusi Lietuvos partizanus), Zingeris (nepakeitės komuniagos/kgbisto tėvo mąstymą ir tremtis į Sibirą ), net Lansbergius ale Žemkalnius (žydų geto projektuotojas)… 😜
… manau turėtų mąstyt iš kur jų taip daug atsirado ir ar jie tikrai palestiniečiai 😜… ta pati turėtų daryti ir siriečiai, libaniečiai… siūlau pažiūrėti į pateiktus gyventojų duomenis organizacijoje, tokioj pat „debilnoj” kaip SVO apie 1930 metus… galima būtų duoti Nobelio premija už „nesuvokiama protu dauginimasi”… 😜… tęsiam argumentais pagrįsta diskusija, nes Gerb. Profesorius baisiai to netoleruoja… faktai, argumentai… ypač prezidento kompanijoj 🙄😜
Rašytojas Nezabitauskas rašo kažkurias pavardes. Straipsnis ne apie jas. Yra „vėliavos”, kurios rodo kryptį. Kas yra populizmas galite skaityti knygoje „Manipuliacija arba kaip paveikiami žmonės”
Neįtikino. Etiketės nelimpa. Kodėl Vaitkus antivalstybininkas? Jis daug kartų sakė esąs už Lietuvą, už Lietuvos valstybės grąžinimą jos žmonėms. Kodėl Žemaitaitis antisemitas? Jis taip pat aiškino nesąs nusistatęs prieš žydų tautą, tik prieš Izraelio valdžią. Negerai priskirti žmogui kokią bjaurastį ar kvailystę, kurios jis nepadarė, nepasakė, nė galvoje neturėjo. Sąmoningas faktų iškraipymas yra vienas iš demagogijos požymių, paprasčiau kalbant, melas.
Vėgėlė čia priskirtas populistams. Nieko blogo. Populus – lotyniškai 1. tauta, 2. liaudis, 3. paprasti žmonės, 4. minia. Gal tik paskutinė reikšmė turi šiokį tokį menkinantį atspalvį. Demos, jei neklystu, graikiškai reiškia tą patį, turi tokias pat reikšmes. Tad populizmas nuo demokratijos ne kažką skiriasi. Tai tik šiuolaikiniai demagogai propagandistai vieną be pagrindo sumenkino, o kitą nepelnytai išaukštino. Demokratijos esmė yra gyventi pagal taisykles, nustatytas daugumos žmonių – tautos, liaudies, jei norit, ir minios, bet ne karaliaus, vienos partijos ar išminčių tarybos. Aš būčiau už išminčių tarybą, bet tai jau nebūtų demokratija.
Kažin ką apie tai mano Palestiniečiai Gazoje ?
Teisinga ir tikslu.Gyvenimas tęsiasi.