Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-03-27 |
Reaguodamas į Seimo Sveikatos reikalų komiteto rekomendaciją prie Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) prijungti Klaipėdos savivaldybės valdomą Vaikų ligoninę, trečiadienio rytą surengtoje spaudos konferencijoje uostamiesčio meras Arvydas Vaitkus pareiškė, jog jos „net svarstyti nesinorėtų“.
„Atvira Klaipėda“ rašė, jog galimos Klaipėdos vaikų ligoninės pertvarkos klausimas vėl atgijo visai netikėtame kontekste. Kovo 13-ąją Seimo Sveikatos reikalų komitetui priimant sprendimą dėl finansinės situacijos KUL, paskutiniame iš keturių sprendimo punktų buvo nurodyta: „Siūlyti Sveikatos apsaugos ministerijai ir Klaipėdos universitetui apsvarstyti galimybes prie Klaipėdos universiteto ligoninės prijungti Klaipėdos vaikų ligoninę ir kreiptis dėl šio klausimo į Klaipėdos miesto savivaldybę“. Tokiam sprendimo projektui buvo pritarta bendru sutarimu – prieš tai iš posėdžio buvo išėjęs Remigijus Žemaitaitis.
„Dar smagesnis pasiūlymas, kad būtų galima Vaikų ligoninės pastatus parduoti“, – teigė A. Vaitkus, turėdamas omenyje minėtojo komiteto nario, konservatoriaus Lino Slušinio pareiškimą, kad Klaipėdos vaikų ligoninė yra įsikūrusi „superinėje vietoje“ ir dėl to būtų galima parduoti jos pastatus bei „pasistatyti moderniausią įstaigos gabalą“.
Pasak mero, toks Seimo komiteto siūlymas jam asmeniškai yra nepriimtinas, „net svarstyti nesinorėtų“.
„Suprantu ligoninėje dabar esančią įtampą. Teko išgirsti iš daktarų, kad tą ligoninę vis nori prijungti ar parduoti. Pasakiau jiems, kad galite ramiai dirbti savo kasdienį darbą“, – kalbėjo miesto vadovas.
Anot jo, savivaldybė planuoja šios įstaigos plėtrą vystant paliatyvinę vaikų slaugą buvusiame Konsultacinės poliklinikos pastate J. Karoso gatvėje (jau paskelbtas projektavimo darbų konkursas). Taip pat numatomas ligoninės pastato stogo remontas. Ir visiems tokiems planams, pasak mero, savivaldybė turi užtektinai lėšų.
„Visada, kai daromas koks nors veiksmas, pertvarka, jis turi nešti naudą. Kas būtų geriau pacientui ir medikui? Protu nesuvokiamas dalykas būtų jungti prie tokio nuostolingo darinio“, – sakė Arvydas Vaitkus.
Minėtajame Seimo komiteto sprendime rašoma, kad 2023 m. bendras KUL, prie kurios norima prijungti Vaikų ligoninę, nuostolis kiekvieną mėnesį sudarė apie 1,2 mln. eurų , iš kurių 666 tūkst. eurų – dėl padidėjusio darbo užmokesčio fondo, o 534 tūkst. eurų – dėl staiga išaugusių išlaidų, kurių priežastis esą paaiškės, sulaukus finansinio audito rezultatų. Preliminarus 2023 m. ligoninės finansinis rezultatas – 12,3 mln. eurų nuostolis, o 2024 m. pabaigai planuojamas net 18,5 mln. eurų nuostolis.
Visgi kartu meras pabrėžė, jog „ nėra kažkokios ypatingos fobijos, kad ateityje“ nebūtų galima prijungti Vaikų ligoninės prie KUL. Tačiau pirmiausia pastaroji turi susitvarkyti savo problemas.
„Tada jau retoriškai galima kelti klausimą ir svarstyti, ar gali jungtis, kokiomis sąlygomis“, – teigė meras, kartu pažymėdamas, kad, jo duomenimis, Santaros klinikose prijungus tenykštę vaikų ligoninę toks padalinys iškart patyrė nuostolį.
Paklaustas, ar atlikus auditą nepasikartotų tokia pati situacija, kuri buvo aptikta savivaldybės valdytoje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, meras teigė, jog tai yra visiškai nepalyginami dalykai.
„Neturime jokių indikacijų, kad reikėtų dėl ko nors susirūpinti“, – teigė A. Vaitkus, kartu paminėjęs, kad universitetinėje ligoninės sąskaitoje prieš reformą esą buvo 7 mln. eurų.
Savo ruožtu Vaikų ligoninės vyriausiasis gydytojas Virginijus Žalimas akcentavo, kad įstaigoje visada metų pradžioje atliekamas nepriklausomas finansinis auditas atliekamas ir jis esą visada be priekaištų.
„Kolektyvas tokią žinią sutiko jautriai. Ačiū, kad meras ir vicemerė mus šiandien nuramino“, – teigė vyr. gydytojas.
Jis taip pat sakė, kad ligoninės finansinė padėtis yra gera, o ir pagal teisės aktus ji privalo dirbti nenuostolingai. Pasak V. Žalimo, jis negali palyginti Vaikų ir KUL medikų atlyginimų, nes pastarieji iki šiol viešai dar nėra paskelbti.
Anot įstaigos vadovo, rajoninės ligoninės kai kur jau uždarė vaikų skyrius, kai kur planuojama tai padaryti, tad nakties metu Klaipėdos ligoninė aptarnauja visą regioną.
Vyr. gydytojas pasidalino ir 2023 m. ligoninės skaičiais: suteikta per 50 000 paslaugų priėmimo skyriuje, per 9000 mažųjų pacientų buvo hospitalizuoti, suteikta per 75 000 konsultacijų poliklinikoje, atlikta per 3000 chirurginių intervencijų. Pandemijos metu, anot V. Žalimo, čia buvo gydoma vos ne pusės Lietuvos vaikų, sirgusių Covid-19, ir neturėta protrūkio.
Taip pat, V. Žalimo teigimu, tokių diskusijų metu užmirštama, kad paslaugas mažiesiems pacientams gali teikti tik vaikų gydytojo licencijas turintys medikai.
„Jeigu universiteto ligoninė turi minusinį balansą, tai negi mes gelbėjimosi ratas? Pradžioje savo ūkį reikia susitvarkyti. Europoje devynios šalys turi atskiras vaikų ligoninės? Ar tai blogis?“ – kalbėjo vyr. gydytojas.
Jis teigė nežinantis, kodėl ir Sveikatos apsaugos ministerijos, ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto atstovai vis kartoja, kad Klaipėdos vaikų ligoninė ateityje esą vis tiek negalės išlikti savarankiška.
„Paslaugas vaikams vis tiek reikės teikti, kaip jų neapmokėsi?“ – sakė vyr. gydytojas.
Savo ruožtu meras teigė, jog iki šiol jokio kreipimosi iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl Vaikų ligoninės dar nėra gauta.
Sujungiant Vaikų ligoninę su Klaipėdos Universiteto ligonine kalbama tik apie pinigus, apie savivaldybės pastatus. O apie Klaipėdos vaikų medicinos paslaugų kokybę niekas nekalba. Juk pagrinde toks jungimas ir daromas- kad vaikų medicinos paslaugų kokybė būtu aukšto lygio, kuo mažiau reikėtu vežioti į Kauną ar Vilnių, o būtu galima saugiai gydyti Klaipėdoje. Patys pastatai tai juk negydo, gydo ten esantis medicinos personalas naudodamas ten esama medicinos įranga bei esant kokybiškomis patalpomis tiek personalui tiek pacientui.
Vaikų ligoninės pastatas jau skaičiuoja antrą šimtmetį, jis statytas ne kaip medicinos įstaiga, priimant ligonius traum punkte gulinčius vežimėlyje, negalima normaliai juos apžiūrėti, nes patalpos, koridoriai siauri, neįmanoma įvažiuoti, apžiūra vyksta koridoriuje kur vaikšto visi. Platinti patalpų nėra galimybių, nes sienos kapitalinės, atraminės. Visa instaliacija, vamzdynai jau atgyvenę. Todėl galvoti apie kapitalinį remontą ir bandant pritaikyti ligoninės reikmėms- per daug brangu ir to nepritaikysi. Todėl geriausias variantas tiek darbuotojų, tiek pacientų , tiek finansine prasme- tai statyti Klaipėdos Universiteto komplekse naują vaikų korpusą pagal šiuolaikinius reikalavimus tokioms gydymo įstaigoms. Tuomet ryškiai pagerėtu vaikams medicinos paslaugų lygis- nes ten sukaupti visi gydytojai specialistai kurių neretai reikia vaikams, visa medicinos aparatūra, kurios nėra Vaikų ligoninėje. Nebereikėtu vien tik dėl vaikams atlikimo magnetinio rezonanso transportuoti į Kauno Klinikas (o ten eilės), neurochirurginė pagalba pagerėtu, nes ten neurochirurgai dirba visą parą.
Taigi, atliekant tokius svarbius sprendimus, pirmiausia reikia žiūrėti ligonių, medicinos darbuotojų interesus, o ne administracijos asmeninius interesus.
Vaikų ligoninės šis pastatas visai nepritaikytas šiuolaikinei ligoninei. Iš jau minėtų minusų, dar didelė kliūtis yra operacinių dydis, kuris kaip šiuolaikinėms operacinėms neatitinka jokių reikalavimų. Gal prieš kokius 30-40 metų buvo dar geros, nes medicininės aparatūros būdavo tik narkozės aparatas. Šiuo metu daug papildomos aparatūros turi ir anesteziologas, chirurgai, traumatologai, neurochirurgai- todėl visa reikalinga aparatūra operacinėse jau netelpa. O padidinti šioje ligoninėje operacinių plotą taip pat neįmanoma. Todėl, dėl vietos stokos, operacinių užkimšimų, nukenčia chirurginis darbas, jo kokybė.
Todėl, norint turėti Klaipėdoje aukšto lygio vaikams paslaugas, reikalinga nauja ligoninė projektuojant pagal šiuolaikinius reikalavimus. Taip būtu vaikų ligoninės korpusą įkuriant Klaipėdos Universiteto ligoninės komplekse.
Taip yra Kauno Klinikose.
Todėl kreipiuosi į Klaipėdos politikus- medicinoje pirmiausia yra pacientų paslaugų kokybė, jų prieinamumas, tik po to kiti interesai.
Įdomu, o kur buvę 7 milijonai po reformos dingo? Ten dabar tikras bėdų turgus, trūksta tik Mildažytės, gal ji galėtų situaciją suval;dyti? Televizijoje ji tai puikiai darė.
Paliatyvi vaikų slauga vykdoma buvusiuose Kūdikių namuose- Giruliuse ant kalno. Tai meras nori iškelti iš Girulių sunkiai sergančius vaikus į užterštą miesto centrą. Atsilaisvins Giruliuose vieta ne superinė, o deimantinė…š
Visada kai daromas koks nors veiksmas, pertvarka, jis turi nešti naudą. Kas būtų geriau pacientui ir medikui? Protu nesuvokiamas dalykas būtų jungti prie tokio nuostolingo darinio“, – sakė Arvydas Vaitkus.________P.S. apie kokią naudą pacientui ” svarsto ” klaipėdietis konservatorius seimo narys Petrošius ? Apie konservatorių seimo narį Slušnį , net kalbėti nesinori . Apgailėtina .
PATIKSLINU;7 MLN.BUVO JŪRININKŲ LIGONINĖS REZERVE,O KUL 1 MLN.PADARYTA DIDELĖ APGALVOTA BEPROTYBĖ.