Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-02-06 |
Su dvejus metus trukusiu fotografijai dedikuotu tarptautiniu projektu „PhotoKICK“ uostamiestyje atsisveikinta interaktyviai, informatyviai ir nuotaikingai. Virtuali tarptautinė konferencija ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje surengtos kūrybinės dirbtuvės suteikė unikalių patirčių ir į fotografiją leido pažvelgti naujais rakursais.
Pirmoji 2022–2024 m. vykdyto ERASMUS+ projekto „PhotoKICK“ (liet. „Fotografijos kaleidoskopas: įtrauktis, bendruomenės ir žinios“) pabaigtuvių dalis buvo dedikuota margą fotografijos pasaulį nušvietusių autorių pranešimams.
Vasario 2-ąją vykusi virtuali konferencija „Ugdymas ir fotografija: nuo objekto iki objektyvo“ subūrė net kelis šimtus kelioms Europos šalims atstovavusių dalyvių. Džiaugiamasi, kad stebėtojai pasisėmė daug informacijos, kuri ne tik praturtino kiekvieno žinių bagažą, bet, ko gero, tapo akstinu kai kurias idėjas išbandyti ar pritaikyti praktiškai.
Pranešimus skaitę Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkė Viktorija Žilinskaitė, Latvijos meno ir technologijų centro direktorius Artis Gustovskis, Fotografijos muziejaus muziejininkas-rinkinio saugotojas Žygimantas Ruškys, menotyrininkė, parodų kuratorė Danguolė Ruškienė ir fotografai Agnė Gintalaitė bei Adrejs Kovalovs dar sykį įrodė, kad fotografija – kur kas daugiau nei meno forma.
Ir ji išties visokia. Remiantis specialistų pranešimais, fotografija gali būti puikus įrankis suburti bendruomenę, įveiklinti netradicines erdves, skatinti žmogaus kritinį mąstymą ir tobulėjimą. Sykiu jos perspektyvos – beribės: nuo komercinio panaudojimo iki įspūdingus rezultatus galinčio atnešti sąlyčio su dirbtiniu intelektu.
Vasario 3-iąją projekto „PhotoKICK“ pabaigtuvės iš virtualios erdvės persikėlė į Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką, kur visą dieną vyko kūrybinės dirbtuvės.
Kad šiame išmaniųjų technologijų amžiuje kiekvienas gali fotografuoti, žino visi. O štai Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos edukatoriai Irina Jarec bei Mindaugas Masaitis suintrigavo: jų teigimu, iš namuose turimų daiktų bet kuris norintysis gali pasigaminti ir fotoaparatą.
Supažindinę su vadinamosios „pinhole“ fotografijos istorija ir veikimo principais, edukatoriai susirinkusiesiems išdalijo į fotografijos dėžutes transformuotas kavos skardines ir paskatino išsirinkti norimus įamžinti objektus. Netrukus tamsiame kambarėlyje dalyvių akyse į dėžutes sudėtas šviesai jautrus popierius virto meniškomis nuotraukomis.
Iš lėtosios fotografijos pasaulio grįžti į šiuolaikinį pakvietė Latvijos fotomenininkas A. Kovalovs, akcentavęs, kad profesionalioms nuotraukoms sukurti nebūtinas profesionalus įrenginys – tai galima padaryti ir išmaniuoju mobiliuoju telefonu.
Fotomenininkas dirbtuvių dalyviams aiškiai ir vaizdžiai perteikė fotografijos pagrindus, praplėtė žinias apie fotografijos pritaikomumo galimybes, be to, kiekvieną mėgstantį gaudyti kadrus paskatino tai daryti drąsiai ir nebijant eksperimentuoti.
Trečiasis užsiėmimas vėl nukreipė prie fotografijos ištakų – fotografas Artūras Šeštokas ne tik supažindino su šiandienos žmogui lyg alchemija atrodančia XIX a. išrasta šlapio kolodijaus fotografavimo technika, bet ir suteikė galimybę naudojant ją įsiamžinti.
Dirbtuvių dalyviai savo akimis pamatė, kaip kolodijumi užpilama stiklo plokštelė, kaip ji išmirkoma sidabro nitrato tirpale ir kaip galiausiai patenka į senovinį fotografavimo įrenginį.
Vieną spragt ir ant stiklo jau ryškiai matomą nespalvotą portretą skyrė apie pusė valandos. Fotomenininko turimos priemonės leido stebėti ir patį fotografijos ryškinimo procesą.
Be visą dieną trukusių dirbtuvių, dalyvių laukė ir daugiau pramogų – norintieji galėjo fotografuotis su 360 laipsnių kamera ar įsiamžinti fotobūdelėje „PhotoBOOTH“ bei gauti nuotaikingą momentinę nuotrauką.
2022 m. pradėtas vykdyti Erasmus+ partnerysčių projektas „PhotoKICK“, atsispyręs nuo fotografijos temos, siekė stiprinti suaugusiųjų kūrybiškumo gebėjimus, didinti bendruomenių įsitraukimą į kultūros ir meno veiklas bei gilinti besimokančiųjų suaugusiųjų ir andragogų kompetencijas.
Per dvejus metus projektą koordinavusi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka ir partneriai – Lietuvos nacionalinis muziejus, Meno ir technologijų centras (Latvija), kultūros asociacija „Espacio Rojo“ (Ispanija), mokslo ir tyrimų asociacija menui, kultūrai, edukacinėms programoms ir technologijoms „EPEKA“ (Slovėnija), Vengrijos nacionalinis muziejus – realybe pavertė daugybę užsibrėžtų tikslų.
Vien uostamiesčio bibliotekoje buvo surengtos profesionalių ir pradedančių fotografų parodos, organizuotos įvairios su fotografija susijusios kūrybinės veiklos, paskaitos, įveiklinta naujai atverta Nišinė galerija. Tarptautiniu mastu vykstantis projektas įvairių šalių kultūros specialistams leido įgyti naujų žinių ir patirties rengiant parodas bei ekspozicijas, taip pat suteikė galimybę į fotografijos ir švietimo sritis pažvelgti iš skirtingų perspektyvų.
Įgyvendinant projektą, sukurti ir du suaugusiųjų švietimo specialistams, edukatoriams, meno kūrėjams skirti intelektiniai produktai: edukacinių fotografijos parodų kūrimo gairės bei edukacinių fotografijos parodų programa. Šiuo produktus galima rasti tinklalapyje www.photokick.eu.
„Erasmus+ projektą „Photography Kaleidoscope: Inclusion, Communities, and Knowledge“ finansuoja Europos Sąjunga.
Ar buvo sunku iš anksto pasiskelbti apie tai kas ir kur vyks? Būtų buvę labai įdomu ir, gal būt, naudinga paklausyti paskaitų, stebėti meistrų atliekamus praktinius darbus ir kažką pabandyti daryti patiems. Organizatoriai, koordinatoriai – peckeliai, ne kitaip.