Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-09-11 |
Naujosios AB „Klaipėdos energijos“ vadovybės užmojai kai kuriems šios uostamiesčio savivaldybės valdomos įmonės darbuotojams atrodo nesuprantami ir net primena sovietinių ar nacių represinių struktūrų veiksmus.
Tuo metu pati įmonė tvirtina, jog atitinkamų veiksmų buvo imtasis po spaudoje pasirodžiusios informacijos, jog bendrovėje „vyrauja nepotizmo atvejų“.
„Atvira Klaipėda“ sulaukė informacijos, kad „Klaipėdos energijos“ darbuotojus pasiekė „anketa nepotizmo rizikoms įvertinti“, kurią jie turi užpildyti. Toks prašymas paaiškinamas Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendacijomis savivaldybių valdomose įmonėse numatyti viešųjų ir privačių interesų kontrolės mechanizmą, kuris padėtų valdyti galimus interesų konfliktus ir nepotizmo atvejus.
Pirmajame anketos punkte prašoma nurodyti duomenis, ar įmonė kartu dirba asmenys, su kuriais sieja artimi giminystės ar svainystės ryšiai (tėvai, įtėviai, broliai, seserys ir jų vaikai, seneliai, sutuoktiniai (arba kartu gyvenantys partneriai), vaikai, įvaikiai, jų sutuoktiniai ir jų vaikai, taip pat sutuoktinių tėvai, broliai, seserys ir jų vaikai). Užpildant antrąjį punktą reikia pateikti duomenys apie asmenis, dirbančius Klaipėdos miesto arba rajono savivaldybėje, su kuriais darbuotoją sieja tokie patys ryšiai.
Nurodoma, kad tokios anketos duomenys turi būti atnaujinami pasikeitus situacijai ir bet kokiu atveju ne rečiau kaip kartą per metus.
„Nesuprantama, kodėl reikia pildyti tokias anketas, nes kam privalu deklaruoti savo interesus pagal teisės aktų reikalavimus, tas ir taip deklaruoja per Privačių interesų registrą. O antro punkto klausimai iš viso kelia nuostabą ir kvepia NKVD, KGB ar gestapo tvaiku“, – taip tokią bendrovės vadovybė iniciatyvą įvertino kai kurie darbuotojai.
Mindaugas Jaremčiukas, įmonės korupcijos prevencijos pareigūnas, „Atvirai Klaipėdai“ atsiųstame komentare paaiškino, kad anketą buvo nusiųsta užpildyti tik vadovams ar jų pavaduotojams bei darbuotojams, kurių pavaldume yra bent vienas kolega. Tai buvo padaryta valdybai išreiškus susirūpinimą „dėl spaudoje pasirodžiusios informacijos, jog bendrovėje vyrauja nepotizmo atvejų“.
Žinia, „Atvira Klaipėda“ rašė, jog AB „Klaipėdos energija“ dirbtuvėse buvo remontuojamas jos valdybos nario, Savivaldybės administracijos tarnautojo Arūno Smagurio sūnaus automobilis.
„Siekiant užtikrinti bendrovės sąžiningumą, teisingumą ir patikimumą generalinio direktoriaus įsakymu papildytos vidaus tvarkos taisyklės. <…> Bendrovė vadovaujasi LR įstatymais, poįstatyminiais aktais, bei numatytomis vidaus tvarkos taisyklėmis, darbuotojams taikomos tos pačios teisės normos“, – rašoma M. Jaremčiuko komentare.
Jis neatsakė į klausimą, kaip būtų elgiamasi, jei darbuotojas atsisakytų užpildyti tokią anketą. Joje nurodoma, jog darbuotojai turite teisę skųsti tokius bendrovės veiksmus Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai ir teismui teisės aktų nustatyta tvarka.
Kai kuriems visada buvo baisu, kai civilizuotomis priemonėmis bando išaiškinti nepotizmo, mobingo ir nesantaikos atvejus. Iškart pradeda klykti apie „NKVD” ir žmogaus teises.
Jeigu būtų taip kaip Melagis rašo, seniai STT būtų užsiėmusi Energijos akcijų emisija.
Smaguris ir toliau AB Klaipedos energija valdybai vadovauja, nepaisant to, kad Meras išreiške nepasitikejima juo? Smaguriene irgi toliau energijoje dirba, nepaisant “anketu”?
su korupcija visos priemonės geros.Viso labo anketa – labai demokratiška.Aišku, jei pareigas gavai „švogerio” pagalba, darosi neramu. Interesų konfliktų deklaravimas – tai tik kovos su korupcija imitacija.
Kada prarandi padorumą ir atsakomybę, ir be baimės pradedami remontuoti giminaičių auto , tada pildomos anketos . O tuos kliedesius apie nkvd skleidžia prisidirbę ? Bankai t.p. prevenciškai kontroliuoja savo klientus. Neaikčiojate ? Fui…
Geriau tegul išaiškina miestiečiams kaip fortumas atsirado akcininkų saraše
Buvo laikai kai Energija nebeturėjo apivartinių lėšų už ką įsiguti dujas. Klaipėdos savivaldybė išleido papildomą Energijos akcijų emisiją. Emisijos būdų apmokėtos akcijos luko įmonei.Taip Vokečių dvi rimtos bendrovės jas įsigijo. Taip Energijoje atsirado užsienio kapitalo akcijos.
Po to Vokiečiai akcijas pardavė Fortumui, Fortumas akcijas pardavė Grien.
MELUOK ATSAKINGAI: 2007 metų pradžioje dar senos sudėties miesto Taryba ir Meras Rimantas Taraškevičius leido (liepė) „Klaipėdos energijai” įgyvendinti termofikacinės elektrinės statybos projektą, pritarė, kad būtų tam ieškoma lėšų ES fonduose arba ieškoma kitų finansavimo šaltinių. Kukli tuometinė opozicija buvo nuraminta: tikri sprendimai – dar ateityje, jūs juos ir priimsite.
Tuomet Taryba ir Meras Rimantas Taraškevičius leido (liepė) „Klaipėdos energijai” įgyvendinti projektą, kurio ji nematė – jo tuo metu dar tiesiog nebuvo.
Tačiau tikrovė buvo paprasta kaip du centai: „Klaipėdos energija” nedelsdama įsteigė UAB „Fortum Klaipėda”, kurioje sau pasiliko mažumą akcijų – liūto dalis akcijų buvo atiduota privačiai užsienio kapitalo bendrovei „Fortum Heat Lietuva”. Nei miesto Tarybos nariai, nei tuo labiau miesto bendruomenė apie tai nebuvo informuota.
Į privačias rankas be konkurso atiduodama didžioji dalis statomos įmonės akcijų. Ir kas atidavė, kas už tai atsakingas, – niekas nežino.
Turbūt nereikia ilgai spėlioti, kas po to pyragus valgys, o kas sąskaitas apmokės.
Artūras ŠULCAS
2008-05-29 12:00