Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-09-04 |
VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas” (KKT) paskelbė konkursą, kurio nugalėtojams bus įteiktos trys piniginės premijos po 4,6, 3,5 ir 2,5 tūkstančių eurų bei suteikta galimybė sudaryti sutartį dėl dirbtinio intelekto (DI) algoritmais paremto viešojo transporto maršrutų planavimo simuliavimo sistemos prototipo.
Kartu norima ištestuoti šį prototipą viename konkrečiame maršrute Klaipėdos mieste, siekiant ištirti DI pritaikomumą planuojant ir optimizuojant viešojo transporto tvarkaraščius. Konkurso dalyviams kvalifikacijos reikalavimai netaikomi. Premijos bus skiriamos pirmąją, antrąją ir trečiąją vietas projektų eilėje užėmusiems dalyviams.
Dabartinę situaciją vietos viešajame transporte įstaiga apibūdina taip: „Viešojo transporto organizavimo paslaugas teikiančioms įstaigoms trūksta maršrutų tvarkaraščių planavimo koordinavimo bei optimizavimo sprendimų, pagrįstų dirbtiniu intelektu. Dažnu atveju viešojo transporto maršrutų tvarkaraščiai gali neatitikti keleivių lūkesčių dėl netolygių intervalų tarp autobusų atvykimo laikų, tai lemia laukimo stotelėse bei paties kelionės trukmės ilgėjimą. Tai sukelia nepatogumų keleiviams, kas ilgalaikėje perspektyvoje gali atgrasyti nuo naudojimosi viešuoju transportu”.
Teigiama ir, kad esamos tvarkaraščių planavimo sistemos turi ribotą galimybę modeliuoti situacijas, o tai viešojo transporto priemonių judėjimą daro neefektyviu. Dėl nesuderintų tvarkaraščių yra švaistomi vairuotojų ištekliai bei įstaigų resursai, pavyzdžiui, siunčiama daugiau transporto priemonių nei yra reikalinga.
2022 m. duomenimis, per dieną Klaipėdoje ir priemiesčiuose keleiviai vidutiniškai padaro daugiau nei 80 tūkst. kelionių. Mieste pernai veikė 57 maršrutai, jais vežė 215 transporto priemonių.
Dabar siekiama sukurti viešojo transporto maršrutų planavimo sistemą, leidžiančią modeliuoti transporto judėjimą ir keleivių srautus bei optimizuoti esamus maršrutus bei tvarkaraščius pasitelkiant DI sprendimus. Tai esą supaprastintų maršrutų, tvarkaraščių trukmių planavimą, užtikrintų geresnę patirtį keleiviams, taupytų atsakingų institucijų, savivaldybės išteklius.
Tikima, kad tokio sprendimo dėka „ilgesni laukimo intervalai, atsižvelgiant į srautus, stotelių poziciją, savaitės dieną ir paros laiką tarp autobusų turėtų būti racionaliai optimizuoti, o keleivių laukimo stotelėse trukmė – sumažinta“. Taipogi turėtų būti panaikintas skirtingų maršrutų dubliavimasis (važiavimas tam tikromis atkarpomis vienam paskui kitą).
Būsimiems paslaugos teikėjams keliamas uždavinys „sukurti DI (mašininio mokymosi bei optimizavimo sprendimais) pagrįstą maršrutų tvarkaraščių planavimo įrankį, kuris, atsižvelgdamas į realius kelionių duomenis ir (arba) turimą ir prognozuojamą keleivių skaičių, autobusų apkrovas ir paros laiką, metų laiką, stotelių vietą, vairuotojų darbo ir poilsio režimą, gebėtų simuliuoti įvairius transporto priemonių judėjimo scenarijus bei optimizuoti maršrutų tvarkaraščius”.
Viešojo pirkimo tvarka vykdomo konkurso dalyvių pasiūlymų KKT tikisi sulaukti iki spalio pradžios.
Gal dirbtinis intelektas galėtai duoti sprendimą kaip vairuotojams išgyventi iš ubagiškos algos ir vergoviškų darbo sąlygų.
O kaip su vakarais kai nori saulė palydėti, ar į kokį koncertą ar taip. Gryzti nebėra su kuo. Su taksi ne visi gali leisti. Žmogus žinotų, kad pvz 24 važiuoja. Nors pagrindinių kelių koks vienas
Be konkurso nesumąsto pranešti prieš sustojimą, kokia kita stotelė. Praneša pusiaukelėje. Ne nuolat važinėjantiems tuo pačiu maršrutu tenka ir spėlioti ir pėdinti iki neprivažiuotos arba njo pravažiuotosios. O jau jei neturi išmanaus telefono, tai tau šioje visuomenėje ne vieta
Tokia praktika daugumoje valstybių yra, netgi pvz. metro traukiniuose ar tramvajuose… Ir nėra jokių problemų
Paprastai aurobuse viduje buna ir tablo kur surasytos visos stoteles is ju ryskiau ta i kuria vaziuojama. Pvz galite pamatyti Vilniaus VT.