Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-05-31 |
Energetikos ministras Dainius Kreivys „absoliučia sėkme“ vadina tai, jog du dalyviai išreiškė norą plėtoti vėjo jėgainių parką Baltijos jūroje be valstybės paramos.
Ministras džiaugėsi, kad atsirado įmonės, kurios ryžtasi svarbų energetikos objektą statyti vien savo lėšomis, o ne „prašyti vartotojų subsidijų“.
„Absoliuti sėkmė, turint omenyje, kad šiai dienai infrastruktūros kainos pabrango dvigubai. Pinigų vertė ir kaina bankuose pabrango labai reikšmingai, o elektros kaina krito. Tai labai džiaugiuosi, kad ateina dalyviai, kurie neprašo iš mūsų visų, vartotojų, jokių subsidijų“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams sakė D. Kreivys.
„Nes mes tiktai girdime verkimą, kad be subsidijų niekas negali statyti. Tai čia pavyzdys konkretus, kaip be subsidijų galima ir ateina statytojai, kurie gali statyti“, – tęsė jis.
Pirmojo jūros vėjo jėgainių parko plėtros konkurso organizatorė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) antradienį pranešė, jog sulaukė dviejų bendrovių paraiškų dalyvauti aukcione. Vienas dalyvių yra „Ignitis grupė“, o antrasis – kol kas neįvardijamas.
Jo laimėtojas 700 MW maksimalios galios ir 1,83 mlrd. eurų numanomos vertės jėgainių kompleksą statytų be valstybės finansavimo.
Dabar VERT maždaug mėnesį tikrins, ar dalyviai atitinka iškeltas konkurso sąlygas, o po to dalyviai varžysis aukcione – jį laimės plėtotojas, pasiūlęs didžiausią elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje vystymo mokestį. Galiausiai speciali Vyriausybės komisija vertins, ar jis atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesus.
VERT narės Jelenos Dilienės teigimu, viliamasi, jog konkurso nugalėtojas paaiškės rugsėjo pradžioje.
Pagal konkurso reikalavimus, parką galėtų statyti tik toks plėtotojas, kuris per trejus metus turėjo bent 250 mln. eurų vidutinių pajamų bei valdo ne mažesnį kaip 20 proc. projekto vertės kapitalą. Dalyviai taip pat turėjo įrodyti, jog yra įgyvendinę arba turi teisę plėtoti bent 150 MW galios jūrinio vėjo jėgainių parką. Laimėtojas pats turės atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir visus kitus būtinus tyrimus bei parko statybai būtinus veiksmus. Kartu jis turės prijungti parką prie elektros perdavimo tinklų sausumoje, valdyti jame pagamintos elektros sukeltą disbalansą. Taip pat reikalavimų dokumente numatytas skatinimas statyti parką su kuo mažesnėmis šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijomis, įpareigojama bent 3 proc. statybos darbų pavesti mažoms ir vidutinėms įmonėms.
Konkurso laimėtojas dar privalės bent 5 mln. eurų numatyti aplinkos apsaugai Lietuvos jūrinėje teritorijoje, o pajūrio savivaldybių bendruomenėms kasmet skirti po eurą už kiekvieną pagamintą elektros megavatvalandę. Energetikos ministerija skaičiuoja, kad tokios įmokos suma galėtų siekti apie 3 mln. eurų.
Verslo atstovai yra kritikavę pirmojo konkurso sąlygas, esą plėtotojai baiminasi rizikų, kurias tektų prisiimti plėtojant tokį projektą be valstybės paramos.
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama
Parašykite komentarą