Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-05-15 |
Siekdama gerinti onkologinių ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų prieinamumą bei kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia atnaujinusi šiomis ligomis susirgusių pacientų srautų valdymo ir paslaugų organizavimo tvarką.
Teigiama, jog naujai įteisinta atvejo vadybos funkcija padės pacientams greičiau gauti specializuotas paslaugas ir įveikti psichinio, fizinio, socialinio ar dvasinio pobūdžio sunkumus.
Specializuotą onkologinę pagalbą teikiančių įstaigų Lietuvoje yra šešios: Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos, Nacionalinis vėžio institutas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Klaipėdos universiteto ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė ir Respublikinė Panevėžio ligoninė. Šios įstaigos sudarys onkologijos klasterį. Pacientą, kuriam pirmą kartą nustatyta onkologinė liga, šeimos gydytojas turės siųsti į vieną iš onkologijos klasteriui priklausančių įstaigų.
Onkologiniam klasteriui priklausančioje įstaigoje bus atvertas „žaliasis koridorius“ – tai reiškia, kad pacientui paskirtas atvejo vadybininkas rezervuos laiką pirmajai gydytojo specialisto konsultacijai, užregistruos paskirtiems tyrimams ir kitų specialistų konsultacijoms, organizuos ir kontroliuos, kad būtų įvykdytas pacientui sudarytas diagnostinių tyrimų ir specialistų konsultacijų įgyvendinimo planas, padės užtikrinti, kad laiku prasidėtų daugiadalykės specialistų komandos pacientui paskirtas gydymas. Taikant „žaliojo koridoriaus“ principą, paslaugas pacientui bus siekiama suteikti per trumpiausią įmanomą laiką. Pacientui suteiktos paslaugos bus vertinamos pagal patvirtintus prieinamumo ir kokybės rodiklius.
Atvejo vadybininkas taip pat turės įvertinti, ar pacientui pasireiškė distreso sindromas – nemalonūs psichinio, fizinio, socialinio ar dvasinio pobūdžio išgyvenimai, kuriuos patiria pacientas. Atvejo vadybininkas konsultuos dėl psichosocialinės pagalbos poreikio ir informuos, kur tos paslaugos teikiamos. Distreso vertinimas bus atliekamas naudojant Jungtinių Amerikos Valstijų vėžio centrų tinklo sukurtą metodiką.
Efektyviau valdyti pacientų srautus taip padės reikalavimai onkologijos klasteriui priklausančių įstaigų kontaktų centrams. Jie turės sudaryti galimybę pacientams kreiptis e. sveikatos priemonėmis, atvykus gyvai arba telefonu, taip pat kitomis ryšio priemonėmis: elektroniniu paštu, siunčiant užklausas per tinklalapį, naudojantis momentiniais pokalbių kanalais (angl. chat), socialiniais tinklais ir kt.
Skambučių centrui įvestas reikalavimas turėti skambučių medį, kurio dalys būtų išdėstytos logine seka pagal informacijos teikimo sritį, ir praleidus skambutį perskambinti pacientui ne vėliau kaip kitą darbo dieną.
Atnaujintą onkologinėmis ligomis sergančių pacientų srautų valdymo ir paslaugų organizavimo reikalavimų aprašą rasite čia.
Visa tai yra eilinis pezėjimas. Cituoju aukščiau eęsantį straipsnį:” Pacientą, kuriam pirmą kartą nustatyta onkologinė liga, šeimos gydytojas turės siųsti į vieną iš onkologijos klasteriui priklausančių įstaigų.” O nuo kada šeimos gydytojas nustato onkologinę ligą? Va čia ir prasideda kryžiaus keliai, kad ją nustatyti, o iki tol koridorių gali matyti sapne arba reanimacijoje.
Taip kas darosi. Mano teciui irgi nustate plauciu vezy. Jau laukiam 3menuo pakol paskambins is Kauno… Jokio gidymo neskiria zmogui bloga,silpna. Tiesiog paliktas likimo valiai.
Apie kokius žalius koridorius jūs čia rašot ,užregistruoja toj pačioj eilėj .Jei degnozavus baisia liga reikia laukti 4savaites ,apie ka mes kalbam….nevisi gali išgyventi su progresuojančia liga.Toks jausmas ,kad specialei vilkinamas laikas ,kad kuo mažiau išgyventų …..mokam mokesčius,o gaunam ….kelione anapilin….
Keista skaityti apie žaliuosius koridorius, kai man padaryta mamograma sausio mėn., aprašyta kovo mėn., konsatatuojant tam tikrus pavojingus pakitimus, o pas onkologą vizitas paskirtas birželį.