Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-02-13 |
Statybos bei prekybos įmonės vis dar įvairiais būdais bando išvengti sąžiningo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumokėjimo, paskui jas seka ir elektroninė prekyba, o atsiskaitant už automobilius tebedominuoja grynieji pinigai.
Praėjusiais metais Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šalies ir savivaldybių biudžetams pervedė 15,4 mlrd. eurų, gautų iš gyventojų ir verslo surinktų mokesčių – planas buvo įvykdytas 110 proc.
Tuo metu Klaipėdos regiono VMI savivaldybių biudžetus papildė daugiau nei 600 mln. eurų arba 21 proc. daugiau nei 2021 m. Įplaukos iš gyventojų pajamų mokesčių sudarė apie 80 proc. visų savivaldybių biudžetų pajamų.
Pasak Klaipėdos AVMI viršininko Audriaus Morkūno, pernai daugiausiai klausimų kilo dėl PVM tinkamo mokesčių surinkimo iš statybos bei didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonių, ypač užsiimančių automobilių prekyba, taip pat ir iš elektroninės prekybos.
Be to, esą išlieka problemų ir surenkant mokesčius iš dirbančiųjų su verslo liudijimais bei pagal individualią veiklą.
A. Morkūno teigimu, PVM atotrūkis prekybos įmonėse išlieka vienas didžiausių ir siekia 30 proc. Nustatyta, jog dalis prekybininkų turėjo sukaupę itin didelius kiekius prekių atsargų, kurios pranoko net pardavimų vertę. Pasitaikė atvejų, kai buhalteriniai ir faktiniai atsargų likučiai skyrėsi kartais.
Kartu teigiama, jog kasmet verslas ir gyventojai mokesčius moka vis sąžiningiau.
„2022 m. 70 proc. mokesčių mokėtojų elgsena gerėjo, o prekybininkų, kuriems buvo taikomos poveikio priemonės, PVM augo net 30 proc.”, – pirmadienį per nuotolį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Morkūnas, pridūręs, jog „rizikos dėl pajamų neapskaitymo lieka”.
Pernai nustatyta, jog kai kurių įmonių atstovai savo asmeninėms reikmėms naudojo ne tik įmonių automobilius, motociklus, bet ir laivus, ir orlaivius, ir nekilnojamąjį turtą, tačiau to nedeklaravo.
Pasak Mokestinių prievolių departamento direktorės Laimutės Mačernienės, įmonėms, įsigijusioms brangaus turto, kuris naudojamas ne tik įmonės reikmėms, VMI siunčia pranešimus, kaip tokį turtą reikia teisingai deklaruoti.
Šiais metais mokesčių inspektoriai didesnį dėmesį žada skirti elektroninei prekybai bei grynųjų pinigų kontrolei.
Nustatyta, jog dažniausiai grynaisiais pinigais atsiskaitoma, įsigyjant transporto priemones.
Įtariama, jog neretai dirbtinai sumažinama automobilio pardavimo kaina iki 5000 eurų, siekiant išvengti atsiskaitymo bankiniu pavedimu. Be to, nustatyta atvejų, kai dirbtinai sumažinama elektromobilių pardavimo kaina papildomai išrašant PVM sąskaitą faktūrą už tarpininkavimo paslaugas, siekiant pirkėjui sudaryti sąlygas pasinaudoti PVM lengvata.
Šiais metais VMI žada pokyčius ir gyventojų pajamų bei turto deklaravimo srityje – ją žadama ir toliau daryti kuo paprastesnę.
Gyventojams norima pateikti jau pačios VMI užpildytas nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas bei automatizuotai grąžinti pajamų mokesčio permokas. Žadama dar labiau paprastinti ir GPM deklaracijas.
Ir kuom taip blogi tie grynieji?
Bankai nieko negauna.
VMI verčia gyventojus pirkti senus trantus iki 5000 eu.