Koraliniai rifai – didžiausias mūsų planetos gyvasis organizmas, kuris matosi net iš kosmoso

Laiškai iš jūros
Avatar photoAtvira Klaipėda
2022-01-18

Lietuvos jūrų muziejaus specialistai kartu su profesoriumi Gustavu (įkūnijo Audrius Rakauskas) iš „Gustavo enciklopedijos“ parengė pažintinius siužetus, kurie buvo nufilmuoti Jūrų muziejaus ekspozicijose. Šįkart profesorius pasakoja apie didžiausią Žemės gyvąjį organizmą, kuris driekiasi apie 2300 kilometrų palei šiaurinius Australijos krantus, yra apie 20 milijonų metų amžiaus, didesnis už dramblį ar mėlynąjį banginį.

Tai – koraliniai rifai. Mokslininkai teigia, kad pavojus gresia apie 60 proc. planetos koralinių rifų, o apie 10 proc. jau žuvę.

Baltas koralo kūnas reiškia, kad jis miręs, turbūt girdėjote susirūpinusių gamtosaugininkų ir klimato kaitos mokslininkų kalbas apie bąlančius koralinius rifus. Todėl absoliučiai visos koralų rūšys yra saugomos.

Kalbant apie koralus, labai dažnas ir kitas klausimas – tai augalas ar gyvūnas? Tik XVIII a. mokslininkų buvo patvirtinta, kad koralai yra gyvūnai – bestuburiai, priklausantys duobagyvių tipui. Dauguma koralų yra kolonijiniai, tai reiškia, kad kiekvieną koralą sudaro daug atskirų polipų, kiekvienas polipas turi čiuptuvėlių supamą angą, kuri vienu metu atstoja ir burną iš išangę.

Nepaisant didelės koralų įvairovės, juos galima išskirti į du pagrindinius tipus – tai kietieji ir minkštieji koralai. Minkštieji koralai turi lankstų skeletą, tuo tarpu kietųjų koralų kalcio karbonato skeletas yra kietas. Šie koralai ir yra pagrindinė koralinių rifų statybinė medžiaga.

Jūrų muziejaus akvariume galima pamatyti tiek kietųjų, tiek minkštųjų koralų. Jie – pačių įvairiausių formų ir spalvų.

Žymos: |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Penkeri metai klaidžiojimo Smiltynės miškuose

Siekdama, kad Smiltynei būtų suteiktas kurortinės vietovės statusas, Klaipėdos savivaldybė jau kelerius metus nesugeba parengti jos miško parko takų techninio ...
2024-12-17
Skaityti daugiau

Švietimas

„Aš neabejingas, o Tu?“

Pirmadienį prasideda kasmetinis Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centro ir Klaipėdos universiteto kartu su socialiniais partneriais organizuojamas festivalis moksleiviams „Aš ...
2024-12-02
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Rudeninis ruoniukas sugrįžo į Baltiją

Penktadienį, šviečiant švelniai rudens saulei, atgal į gimtąją Baltiją sugrįžo spalio pradžioje gydymui į Lietuvos jūrų muziejų atgabentas ruonis. Per ...
2024-11-29
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This