Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2021-12-15 |
Ar skulptorius Antanas Mončys būtų patikėjęs, kad gimimo šimtmečio proga jo sukurti švilpiai švilps vinilinėje plokštelėje, o menininkai iš viso pasaulio siųs jam dedikuotus kūrinius? Faktai apie „vinilą“ ir projektą „MailArt“ tikri: tuo visi galės įsitikinti gruodžio 17 d., penktadienį, 15.30 val., kai šių idėjų generatoriai susirinks į Antano Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos baigiamuosius renginius. Jie vyks Antano Mončio namuose-muziejuje.
„Tai – ypatingi Antano Mončio gimimo šimtmečio programos akcentai, leisiantys skulptoriaus kūrybos gerbėjams patirti dvigubą estetinį malonumą – matyti ir išgirsti ne greitu šių dienų tempu, bet per tam tikrą ritualą. Juk vinilas – melomanų džiaugsmas, muzika, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio, o kūryba per „MailArt“ projektą – daugiakultūrė ir daugiasluoksnė, skirtinga ir tuo pačiu itin vienijanti“, – pranešime cituojama Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.
Pasak jos, penktadienį oficialiai pristatoma Antano Mončio gimimo šimtmečiui specialiai išleista vinilinė plokštelė „DONIS. Švilpiai“ yra kūrinys, prie kurio prisidėjo daugybė žmonių, tačiau kertinė figūra – postfolk ambient muzikos puoselėtojas, atlikėjas Donatas Bielkauskas. Jis, beje, šiais metais mini tam tikrą – muzikinės draugystės su Antano Mončio
švilpiais – jubiliejų: 2001-aisiais, paskatintas bičiulio menininko Gyčio Skudžinsko, atlikėjas pabandė groti švilpiais, įrašė kompaktinę plokštelę, o vėliau iš viso pasirodė net 6 šio albumo su skirtingu dizainu laidos.
Vinilinėje plokštelėje „DONIS. Švilpiai“ – tarsi ankstesnes, jau buvusias, šešias, kompaktinių plokštelių laidas simbolizuojantys šeši kūriniai, atliekami 1975–1978 m. Antano Mončio sukurtais švilpiais. Vinilo skambesiu rūpinosi žinomas kompozitorius, garso dizaineris, muzikas Kristijonas Lučinskas, o išleido lietuviškos muzikos leidykla „Dangus“ bei Ugnius Liogė ir Saulius Pilka. Plokštelės leidybą parėmė UAB „Delta Nova“, Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė.
Vinilinės plokštelės pristatymą lydės ir Antanui Mončiui dedikuoto tarptautinio projekto „MailArt“ katalogo sutiktuvės. Projektą keletą mėnesių kuravo, o vėliau į katalogą geriausius darbus atrinko ir jo dizainą sukūrė menininkas G. Skudžinskas. Leidinyje iš viso kelios dešimtys kūrinių: vieną jo dalį puošia Antano Mončio piešiniai, kitą – šiam menininkui dedikuoti kūriniai, kuriuos specialiai šimtmečio proga sukūrė ne tik lietuvių, bet ir kitų šalių menininkai.
„Šį katalogą galėčiau apibūdinti taip: tai – nedidelis leidinys, kuriame tilpo didelis ir platus pasaulis. Ne tik menine prasme, bet ir kultūrine, geografine, nes įvairių meninninkų darbai atkeliavo ne tik iš Europos šalių, tokių kaip Italija ar Vokietija, bet ir Urugvajaus, Kanados ar Japonijos“, – pasakoja L. B. Turauskaitė, pridurdama, kad pats leidinio konceptas verčia pamąstyti ir apie menines įtakas: kiek Antanas Mončys savo laiku įkvėpė kitus kurti ir
kokį meninį rezultatą kitų autorių darbais davė šis įkvėpimas.
Vienas tokių darbų bus ir gruodžio 17 d., 15 val. Antano Mončio namuose-muziejuje atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“.
Dėl taikomų saugumo reikalavimų į renginius bus įleidžiamas ribotas žmonių skaičius, tačiau apžiūrėti minėtą instaliaciją bus galima ir kitomis dienomis muziejaus darbo laiku. Čia bus galima įsigyti „MailArt“ katalogą bei vinilinę plokštelę „DONIS. Švilpiai“. Ji, beje, prieinama ir internete, leidėjo puslapyje, kur dalį muzikos galima klausyti ir nemokamai.
Parašykite komentarą