Kada nors ir Lietuvoje bus skaidriau

Mums rašo
Olga Vėbrienė
2021-07-15

Kalbant trumpai, tai Generalinė prokuratūra pranešėjų nesaugo. Ir nesvarbu, kas parašyta įstatyme.

Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas. Ramu, nuskęsti man negresia, ką moku, tai moku – plaukti. Ne pasroviui. Ant bangos.

Tarkim, aš nenorėjau dalyvauti aplinkos ministro Simono Gentvilo galimai neteisėtuose veiksmuose ir apie tai pranešiau. Į Generalinę prokuratūrą kreipiausi du kartus ir du kartus man buvo suteiktas pranešėjo statusas.

Viskas vyksta taip: Generalinė prokuratūra patikrina info rimtumą. Ir tik nustačius, kad tai, ką pranešė, gali kelti grėsmę viešajam interesui ar užkirsti kelią korupcijai, jums suteikiamas pranešėjo statusas. Pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą jums garantuojamos apsaugos priemonės – Generalinė prokuratūra turi jus ginti. Įstatymu jums užtikrinama apsauga nuo neigiamo poveikio. Tai reiškia, kad negalima jūsų atleisti iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį, kelti abejones dėl kompetencijos ir imtis kitų priemonių.

O dabar nuoširdžiai? Tai žinokite, kad nebūtinai taip ir bus.

Per tris mėnesius Simonas Gentvilas man pradėjo 4 tarnybinius nusižengimo tyrimus, 2 auditus ir dar kelis patikrinimus. Nelabai rado prie ko prikibti, galiausiai atleido iš darbo, kaip jis teigia, už dokumentų klastojimą! Pagal tokį kaltinimą gresia baudžiamoji atsakomybė ir privalomas ikiteisminis tyrimas, bet jis man net nebuvo inicijuotas! Žodžiu, atleido ir tiek.

Ką į tai Generalinė prokuratūra? Iš gynėjos perėjo į neutralios stebėtojos poziciją.

Ką į tai teismas? Vakar atmetė prašymą pritaikyti laikinąsias priemones ir grąžinti į pareigas, kol bus nagrinėjama pagrindinė atleidimo byla, nes nėra gi neigiamų pasekmių, o svarbiausia – nėra teismų praktikos.

Bet nuo šiol teismų praktika jau yra ir viena aišku, kad pranešėjo statusas nieko neduoda: darbdavys neturės įrodinėti (kaip numatyta įstatyme), jog tave atleido ne už tai, kad apie jį pranešei Generalinei prokuratūrai, – turėsite pats gintis ir įrodyti savo tiesą.

Apsiginsiu. Įrodysiu. Tik kiek užtruks.

Bet vis tiek: jei savo darbovietėje (tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje) matote teisės pažeidimų, neefektyvų ir neatsakingą viešųjų finansų panaudojimą, nenorite taikstytis su korupcija, būtinai apie tai praneškite Generalinei prokuratūrai. Mano supratimu, tai mūsų pilietinė pareiga. Užmerkus akis ir susitaikius su tuo, kas vyksta, iš esmės tapsite bendrininku. Tiesiog žinokite pasekmes ir būkite pasiruošę.

Ar gailiuosi pranešusi? Ne. Pasikartosiu, su korupcija man, tikiu, kaip ir daugeliui jūsų, ne pakeliui.

Dar esu tikra, kad sukūrėme teisinę valstybę, o ne oligopolinę plutokratiją.

Šis tekstas – asmeninė autorės nuomonė. Rubrikoje „Mums rašo“ publikuojamos nuomonės, už kurias redakcija neatsako.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Iš švenčių kalendoriaus siūlo išbraukti Tarptautinę darbo dieną

Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui pasiūlius į šventinių dienų sąrašą įtraukti Laisvės gynėjų dieną, Seimo liberalai nusitaikė į gegužės 1-ąją švenčiamą Tarptautinę ...
2025-01-14
Skaityti daugiau

ELTA

Šnipinėjimu Rusijai įtariamas TS-LKD narys (atnaujinta)

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis pranešė, kad teisėsauga baigė ikiteisminį tyrimą dėl šnipinėjimo ...
2024-12-09
Skaityti daugiau

Spyglys

Gentvilams ir Valinskui Dievo pagalbos nereikia*

Politologijos profesorius Spyglys ketvirtadienį nuo pat ryto prikritęs prie teliko spoksojo, kaip būti ištikimais Lietuvos Konstitucijai ir Lietuvos žmonėms iškilmingai ...
2024-11-14
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This