Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2021-04-05 |
Programą „Lietuva – jūrinė valstybė“ vykdantis Lietuvos jūrų muziejus pristato įdomius kapitono Juozo Andžejausko (1887–1938) gyvenimo faktus.
1921 m. Lietuvos kariuomenės vyr. leitenantas Juozas Andžejauskas išėjo į atsargą ir netrukus tapo pirmojo lietuviško laivo „Jūratė“ kapitonu. 1924 m. Juozas Andžejauskas pereina dirbti į Klaipėdos uostą. Ten užima įvairių uosto tarnybų vadovo, vėliau – svarbias locmano pareigas, o 1926 metais pasižymi ir kaip kontrabandininkų gaudytojas.
„Vokietijoje į valdžią atėjus naciams, Lietuva tuoj pat pajuto spaudimą dėl Klaipėdos, ne tik dėl to, kad nacistinės organizacijos steigėsi pačioje Klaipėdoje, kėlė riaušes ir neramumus. Buvo kariaujamas ir psichologinis karas: vasaros mėnesiai į Klaipėdą atplaukdavo keleiviniai laivai iš Vokietijos. Jie sustodavo prie krantinės, įjungdavo garsiakalbius ir imdavo groti vokiškus maršus, ypač tuo mėgavosi laivo „Preussen“ („Prūsija“) įgula. Vieną kartą šis koncertas baigėsi vokiečių muštynėmis su lietuviais bei susirėmimu policija. Juozo Andžejausko vadovaujamas „Perkūnas“ irgi neliko nuošaly: nuplaukė prie krantinės ir riaušininkus išmaudė brandspoitu, dabar sakytume – vandens patranka, kitais atvejais skirta gesinti gaisrus laivuose, šįsyk teko užgesinti politinį gaisrą”, – biografinėje apybraižoje rašo Justinas Žilinskas.
Parašykite komentarą