Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2021-03-14 |
Prasidedant intensyviam paukščių veisimosi laikotarpiui, kovo 15 d. įsigalioja draudimas šalinti saugotinus želdinius ar jų dalis. Jeigu medį ar kitą augalą šalinti būtina, gyventojai turi gauti ornitologo eksperto pažymą ir savivaldybės leidimą.
Aplinkos ministerija ragina nepjauti ir visų kitų nesaugotinų medžių, krūmų – sparnuočiams reikia ramybės. Jeigu nėra galimybės nenupjauti augalo, ministerija prašo įsitikinti, kad juose nėra apgyvendintų lizdų.
Saugotiniems priskiriami medžiai, kurie pagal augimo vietą, rūšį ir matmenis atitinka Vyriausybės patvirtintus kriterijus: tai ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skirpstai, skroblai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys, augantys daugiabučių namų ir kitų gyvenamųjų pastatų teritorijose. Privačioje žemėje mieste saugotinas yra didesnio nei 20 cm., ne mieste – didesnio kaip 30 cm. skersmens medis.
Žemės ūkio paskirties ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose privačioje žemėje saugotini didesni nei 30 cm. skersmens minėtų rūšių medžiai; kurortuose, kurortinėse teritorijose – didesnio kaip 20 cm. skersmens. Atkreiptinas dėmesys, kad kurortuose saugoma daugiau želdinių rūšių.
Taip pat saugotini medžiai ir krūmai, įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašus. Savivaldybių sprendimu privačioje žemėje saugotini dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi ir kultūros paveldui bei kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai.
Draudimas genėti netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Nuo kovo 15 iki rugpjūčio 1 d. draudimui kirsti ir genėti gali būti taikomos išimtys, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui arba pateikiama ornitologo eksperto pažyma, kad kertamame ar genimame medyje ir greta augančiuose nesiveisia laukiniai paukščiai.
Parašykite komentarą