Veneros šukos – tai ne kirpėjos įrankis

Laiškai iš jūros
Avatar photoAtvira Klaipėda
2020-11-19

Lietuvos jūrų muziejus antrąjį karantiną pasitiko siūlydamas lankytojams ir gerbėjams neapleisti jo ir lankytis virtualiai tinklalapyje www.muziejus.lt bei socialinėse „Facebook“, „Instagram“ paskyrose. Čia, o kartu ir interneto dienraštyje „Atvira Klaipėda” nuolat bus publikuojama išskirtinė medžiaga, skelbiami įvairūs konkursai.

Šįkart muziejus supažindina su moliuskais – daugialąsčiais bestuburiais gyvūnais, minkštakūniais, dažnai turinčiais išorinę kriauklę. Jie  skirstomi į pilvakojus, galvakojus ir dvigeldžius.

Galvakojai (aštunkojai, kalmarai, sepijos, kt.) moliuskai turi gerai išsivysčiusią kraujotakos ir nervų sistemą, jutimo organus, galvos smegenis, kuriuos gaubia kremzlinė kaukolė. Kalmarai gali užaugti daugiau 10 metrų ilgio. Juos sunku stebėti, kadangi tai – dugno, gelmių gyventojai. Jais mėgaujasi nardymo čempionais vadinami kašalotai, kurie neįkvėpę oro gali išbūti po vandeniu iki 2 valandų.

Kai kurių dvigeldžių moliuskų kriauklėse gali užaugti perlai. Kaip tai nutinka? Į kriauklę pakliuvęs svetimkūnis, pavyzdžiui, smėlio smiltelė, yra padengiamas daugybe perlamutro sluoksnių, todėl po truputį geldelėje auga perlas. Jei perlas tikras, tvirtas jis išliks kiek daugiau nei 100 metų.

Pilvakojų moliuskų yra gausiausiai. Šioje grupėje išsiskiria Veneros šukos. Plėšrūs šios rūšies mureksai paplitę Ramiajame ir Indijos vandenynuose. Unikalios formos kriauklės pasižymi ilgu sifoniniu kanalu ir gausiais įvairaus ilgio spygliais, kurie gina nuo kitų plėšrūnų, neleidžia įklimpti į minkštą dugno gruntą. Pavadinimas siejamas su romėnų meilės deive Venera. Pasakojama, kad deivė šią kriauklę įsegdavo nieko nenutuokiantiems vyrams į plaukus ir šie vargšai ją beviltiškai įsimylėdavo, išeidavo iš proto. Plačiau apie mureksus pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus virtuali paroda.

Išsamiai apie tokius jūrų gyvūnus pasakoja ir knyga „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“ (autorius Algirdas Stankevičius), skirta pristatyti išskirtinį Lietuvos jūrų muziejaus jūrų moliuskų kriauklių rinkinį, kuriame virš 23 000 egzempliorių iš įvairių pasaulio vietų, visų vandenynų, daugumos jūrų. Didelių ir mažų, nepaprastai gražių ir nekrentančių į akis pilkokų kriauklių. Kolekcijoje daug retų, endeminių rūšių, kuriomis didžiuojasi geriausi pasaulio muziejai. Ši knyga skirta visiems, ką vilioja nepasakomai įvairus ir paslaptingas kriauklių pasaulis, kas geidžia sužinoti, kada žmogus pradėjo vartoti moliuskus maistui, o jų kriaukles buityje, kada jis atskleidė ir įvertino jų grožį, panaudojo savo kultūroje, kaip tęsiasi žmogaus ir gamtos kūrybinis bendravimas. Beej, knyga yra išleista dviem skirtingais viršeliais!

Žymos: |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Penkeri metai klaidžiojimo Smiltynės miškuose

Siekdama, kad Smiltynei būtų suteiktas kurortinės vietovės statusas, Klaipėdos savivaldybė jau kelerius metus nesugeba parengti jos miško parko takų techninio ...
2024-12-17
Skaityti daugiau

Švietimas

„Aš neabejingas, o Tu?“

Pirmadienį prasideda kasmetinis Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centro ir Klaipėdos universiteto kartu su socialiniais partneriais organizuojamas festivalis moksleiviams „Aš ...
2024-12-02
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Rudeninis ruoniukas sugrįžo į Baltiją

Penktadienį, šviečiant švelniai rudens saulei, atgal į gimtąją Baltiją sugrįžo spalio pradžioje gydymui į Lietuvos jūrų muziejų atgabentas ruonis. Per ...
2024-11-29
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This