Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-08-04 |
Malonu, kad klaipėdiečiai skaito internetinį laikraštį „Atvira Klaipėda“. Sulaukėme ne vieno skambučio. Teiravosi, ar daugiau bendrabučio klausimais nerašysime, ar buvo susitikimas su politikais ir jei buvo, tai apie ką kalbėjome? Į bendrabučio gyventojos prašymą politikams, kad priimtų pokalbiui dėl bendrabučių klausimo, atsiliepė dviejų partijų atstovai.
Pirmasis – buvęs Lietuvos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas.
Susitikimas įvyko liepos mėn. 10 d. Tik pasisveikinus jis pareiškė, kad siūlome bendrabučių revoliuciją. Seimo nariui aiškinome, kad čia ne revoliucija, nes pokyčiai, kai bendrabučiai virsta butais, turėtų vykti etapais, tai reforma.
Pirmasis žingsnis būtų uždrausti nuomoti kambarius bendrabučio tipo pastatuose, kai kelios šeimos naudojasi vienu tualetu, virtuve ir kitomis bendro naudojimo patalpomis. Antruoju žingsniu reikėtų uždrausti savivaldybėms jų turimą nekilnojamą turtą – bendrabučius – pardavinėti ir taip negilinti problemos.
Seimo narys E. Gentvilas suabejojo, ar būtų galima varžyti privačią nuosavybę.
Manome, kad galima, kadangi yra įstatymas, kuriuo vadovaujantis paimama žemė visuomenės poreikiams įgyvendinant valstybinės svarbos projektus. Bendrabučiams, kaip sovietiniam reliktui, taip pat įstatymu siūlome suteikti ypatingos valstybinės svarbos statusą.
Ne vienas gyventojas, o taip pat žiniasklaida siūlė miesto centre, patraukliose vietose, nugriauti bendrabučius. Pastačius naują gyvenamą namą, dalį butų už darbą perduoti statybinei bendrovei.
Koronavirusas galimai sugrįš tik kitokia forma, todėl ateinančias į Lietuvą europines lėšas siūlome skirti bendrabučių reformai.
Manome, kad Seimo narys E. Gentvilas suprato esmę, sakydamas, jog jei dabar nieko nedarysime, tai vėliau problema bus dar grėsmingesnė. Teikėme ir kitokių pasiūlymų, kaip spręsti bendrabučių keitimą į butus. Iš Seimo nario išgirdome, kad jų partija nėra valdžioje ir neturi galimybių įtakoti reformų.
Atsisveikindami su Seimo nariu pareiškėme, kad kol stovės sovietiniai bendrabučiai, neįmanoma sukurti gerovės Lietuvos. Neišgirdome, ar Lietuvos liberalų sąjūdis įtrauks į savo veiklos programą bendrabučių klausimą. Lauksime tęsinio, nes mums Liberalų sąjūdžio partijos atstovai turėtų pranešti, ar tai buvo tik problemos išklausymas, ar bus imtasi konkrečių veiksmų.
Sulaukėme skambučio ir iš „valstiečių” partijos Klaipėdos skyriaus pirmininko Konstantino Lotiuk. Priėmimas įvyko liepos 13 d., tačiau nedalyvavo nei vienas Seimo narys. K. Lotiuk pažadėjo, kad vėliau susitiksime ir su Seimo nariais. Susitikimui ruošėsi, nes kaip vaizdinę medžiagą pateikė universiteto bendrabučio Taikos prospekte renovaciją, kai buvo atnaujinta ne tik išorė, bet ir įrengti butai vietoj bendrabučio kambarių.
Nesudėtinga renovuoti, kai bendrabutis studentų ir juos iškrausčius gali darbuotis statybininkai. Kalba eina apie bendrabučius, kurie yra vienintelė žmonių gyvenamoji vieta, kuriuos reikia ne tik laikinai iškraustyti, bet ir suteikti kitus butus, nes nemažai gyvena tik 10 kvadratų kambarėlyje. Kur čia įrengsi tualetą, vonią, virtuvę ir kambarį?
Todėl ir siūlome, kad valdžia uždraustų nuomos verslą bendrabučiuose, nes kaimynų psichinei sveikatai yra padaromi negrįžtami procesai. O visos ligos, kaip žinome, atsiranda nuo nervų.
Valdžia privalo spręsti bendrabučių klausimą, nes pati tą „džiną“ iš butelio ir paleido. Ji leido privatizuoti tik kambarį ir įteisinti pastovią gyvenamąją vietą. Negali būti jokių kambarių nuomų, kai bendri tualetai ir virtuvės.
Ar K. Lotiuk suprato, ko atvykome į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos skyriaus patalpas? Ar perdavė mūsų pasiūlymus Seimo nariams valstiečiams, nežinome. Todėl laukiame kito pakvietimo.
Taip pat tikimės, kad atsilieps ir kitų partijų atstovai.
Tai yra publikacijos autorių, ne redakcijos nuomonė
Privatizavus bendrabučius, ilgus dešimtmečius jie stovės dar labiau griūdami, nes ten gyvenanti publika kažin ar renovuotis kada norės. O nugriauti ir jų vietoje naują pastatyti neapsimokės niekaip, kokio aukščio tie pastatai turėtų iškilti. Klaipėdoj šitai neįvyks, komerciškai neapsimokės, ir vargu kas tokios kaimynystės norėtų.
Nežinau kodel, bet dažniausiai yra sudaroma negatyvi nuomonė, jog bendrabutyje gyvena asociali publika. Anaiptol, gyvena padorūs ir tvarkingi žmonės. Daugumos bendrabučių renovuoti nėra galimybės- juos jau reikėtų griauti, kadangi daugelis žmonių, visai nelegaliai, yra “ renovavę” patys savo butus. Pasidarę nelegalius vamzdynus iš bendro naudojimo patalpų į savo kambarius ir ten įsirengę virtuves, vonias ir t.t. Tokie bendrabučiai neilgai trukus sugrius tik juos pajudinus. O namo apšiltinimas padailinus fasadą- nėra renovacija.