„Grigeo Klaipėda“ vadovas Tomas Eikinas: „Kviečiu klaipėdiečius dialogui” (5)

Nuomonės
Tomas Eikinas, „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius
2020-06-17

Metų pradžioje visuomenę sukrėtęs skandalas Klaipėdoje nebus pamirštas dar tikrai ilgai. Padaryta žala privalo būti atlyginta, kaltieji – atsakyti bei būtina užkirsti kelią bet kokiems panašiems atvejams ateityje.

Vis dėlto vien per pirmąjį karantino mėnesį darbo Klaipėdos regione neteko daugiau kaip du tūkstančiai žmonių, todėl savo asmenine atsakomybe laikau „Grigeo Klaipėda“ dirbančių žmonių darbo vietų išsaugojimą. Šie žmonės nėra atsakingi už tai, ko nepadarė, ir turi teisę toliau dirbti fabrike. Dėsime visas įmanomas pastangas susigrąžinti klaipėdiečių ir visuomenės pasitikėjimą ir ne pažadais, o realiais darbais įrodyti mūsų fabriko veiklos skaidrumą. Užsibrėžtų tikslų sieksime atviru ir nuoširdžiu bendravimu.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Galima sakyti, kad „Grigeo Klaipėda“ įmonėje esu dar naujokas – jai vadovauju vos pusę metų, tačiau penktąją darbo savaitę ištikusi krizė privertė kur kas greičiau įsitraukti į įmonės veiklą bei perimti atsakomybės, net ir svetimos, naštą. Per šį trumpą laiką patirta neapsakomai daug, tačiau tvirtai tikiu bendrove, savo kolegomis ir nuoširdžiu darbuotojų atsidavimu. Viliamės, kad anksčiau ar vėliau kaip komanda įveiksime šiuos iššūkius  ir galėsime sugrįžti į stabilų darbo ritmą, atversti naują bendrovės gyvavimo lapą. Būtent dėl to ir likau įmonėje pačiu sudėtingiausiu jai ir darbuotojams laikotarpiu, atrėmiau kritikos ir nepasitikėjimo strėles, kai net nebuvau spėjęs apšilti kojų direktoriaus rolėje.

O šiandieną noriu kreiptis į klaipėdiečius, kuriems kyla daug klausimų, įtarimų ar net baimių dėl tolimesnės „Grigeo Klaipėda“ veiklos bei planuojamų atlikti būtinų darbų ar projektų. Jie fabrikui yra gyvybiškai svarbūs, siekiant užtikrinti veiklos atitikimą visiems galiojantiems ir nustatytiems reikalavimams, ypač aplinkosauginiu aspektu. Dėl to jaučiu pareigą jums apie tai papasakoti daugiau. Iš asmeninės patirties žinau, jog atviru ir nuoširdžiu dialogu galima pasiekti geriausių rezultatų.

Valymo įrenginių veiklos atnaujinimas – ne „Grigeo Klaipėda“ užgaida

Sausio 7 d. nustoję savarankiškai valyti nuotekas manėme, jog galėsime tęsti veiklą, valymui jas perduodami „Klaipėdos vandeniui“. Vis dėlto, kaip vėliau paaiškėjo, „Klaipėdos vandens“ įrenginiai nėra pritaikyti gamybinių nuotekų valymui, tad net kelis kartus buvome priversti stabdyti gamybą. Deja, gamybinė įmonė taip veikti negali. Todėl kartu su „Klaipėdos vandeniu“ ieškojome ilgalaikio ir, svarbiausia, abiem pusėms priimtino nuotekų tvarkymo sprendimo ir džiaugiuosi, kad mums pavyko tokį surasti.

Šiuo metu „Grigeo Klaipėdos“ nuotekomis rūpinasi „Klaipėdos vanduo“, tačiau, kaip teigia pati įmonė, tai tėra laikinas sprendimas. Vienintelis būdas, kuris leistų užtikrintai ir nepertraukiamai mums dirbti bei neapkrautų „Klaipėdos vandens“ – tai Dumpiuose esančių, bendrovei priklausančių valymo įrenginių veiklos atnaujinimas. „Grigeo Klaipėda“ įrenginiais būtų atliekamas pirminis nuotekų valymas ir tuomet jos keliautų į „Klaipėdos vandens“ nuotekų valymo įrenginius galutiniam išvalymui. Kad „Grigeo Klaipėda“ privalo pati atlikti pirminį gamybinių nuotekų valymą prieš jas atiduodama „Klaipėdos vandeniui“, ne kartą viešai teigė ir „Klaipėdos vandens“ vadovas Benitas Jonikas, tai numato ir nuotekų tvarkymo reglamentas.

Nauji valymo įrenginiai – ne miesto centre

Planuojamas gamybinių nuotekų valymo Dumpiuose atnaujinimas neišvengiamai kelia daug klausimų vietos bendruomenei. Visų pirma, norėčiau pabrėžti, kad tai niekaip nepakenks Klaipėdos miesto gyventojams – visi planuojami darbai bus vykdomi Dumpių nuotekų valyklos teritorijoje, esančioje už Klaipėdos miesto ribų.

Iš „Grigeo Klaipėdos“ fabriko atkeliavusios nuotekos pirmiausia būtų apvalomos esamais bendrovės nuotekų valymo įrenginiais Dumpiuose, o tada, pasiekus nustatytus taršos rodiklius, naujai nutiesta uždara spaudimine linija transportuojamos į „Klaipėdos vandens“ nuotekų valyklą.

Nebeliks blogą kvapą skleidžiančių kompostavimo aikštelių

Nors netoliese gyvenantiems žmonėms didžiausią nerimą kelia su nuotekų valymo veiklos atnaujinimu siejamas blogas kvapas, noriu užtikrinti, kad bus imtasi visų įmanomų priemonių jo neutralizavimui. Dar praėjusiais metais Dumpiuose pirminį nusosdintuvą bei išlyginamąjį baseiną uždengėme specialia medžiaga, padedančia sulaikyti išsiskiriančius kvapus. Taip pat buvo instaliuota oro ozonavimo sistema šių sulaikytų kvapų neutralizavimui.

Vis dėlto gyventojai nuolat skundžiasi nemaloniais kvapais, o jų akys krypsta į „Grigeo Klaipėdą“. Tačiau negalime prisiimti visos atsakomybės už bendrą kvapų situaciją mieste.

Na, o įdiegus techninius sprendinius dumblo tvarkymui, nebebus kompostuojamas po nuotekų valymo susidaręs dumblas – jis bus perduodamas sudeginti, todėl neliks ir nemalonaus kvapo, kurį anksčiau skleisdavo komposto aikštelės.  Jose iki šiol sukauptas kompostas bus perduotas komposto naudotojams.

Nuotekų kiekiai apskaitomi, jokių galimybių išleidimui į aplinką nėra

Pasitaiko gyventojų, kurie ir šiandien suabejoja skaidria „Grigeo Klaipėda“ veikla bei baiminasi praeities įvykių pasikartojimo. Tai labai žmogiška ir visiškai suprantama. Tačiau kaip įmonės vadovas, atsakingas už įmonės veiklą, jus užtikrinu, jog šiuo metu visos nuotekos – tiek gamybinės, tiek lietaus, yra apskaitomos, duomenys nuolat siunčiami kontroliuojančioms institucijoms, todėl drąsiai galiu teigti, kad jokia nelegali veikla nėra ir nebus vykdoma.

Na, o įgyvendinus Dumpių nuotekų valyklos sujungimo su „Klaipėdos vandens“ valykla, čia taip pat bus sumontuotas automatinis mėginių semtuvas, papildomi nuotekų apskaitos ir taršos kontrolės prietaisai, kurių duomenys bus nuolat perduodami į „Klaipėdos vandens“ SCADA sistemą.

Gamybinės fabriko nuotekos nėra pavojingos žmonėms

Suprantame, kad visuomenė jaudinasi ir dėl fabriko nuotekų kenksmingumo – ar jos nenuodingos, ar negali sukelti  neigiamų pasekmių sveikatai? Tam išsiaiškinti buvo atlikti laboratoriniai nuotekų tyrimai nepriklausomose laboratorijose užsienyje. Tyrimų rezultatai parodė, kad „Grigeo Klaipėda“ nuotekose sunkiųjų metalų, pavojingų ir prioritetinių medžiagų koncentracijos yra ženkliai mažesnės, nei Nuotekų tvarkymo reglamente nustatytos saugios teršalų koncentracijos. Kaip ir kitų gamybos įmonių, mūsų nuotekose yra didesnė BDS7 koncentracija, lemianti ištirpusio deguonies vandenyje sumažėjimą, dominuoja azoto bei fosforo junginiai, skatinantys spartesnį vandens augalų augimą, dumblių žydėjimą ir telkinio dumblėjimą. Vis dėlto noriu pabrėžti, kad žmonių sveikatai mūsų fabriko nuotekos nėra pavojingos.

Įmonės uždarymas – ne išeitis

Nors šiandieną ir kalbame apie pirminį nuotekų valymą, Klaipėdos prokuratūra Dumpiuose esančių „Grigeo Klaipėda“ valymo įrenginių teritorijoje atlikti statybos darbus šiuo metu yra uždraudusi, o teismas laikinai apribojo galimybes naudoti valymo įrenginius fabriko gamybinių nuotekų valymui. Tačiau projektuoti bei derinti projektus nebuvo uždrausta, tad viliuosi, kad atsakingos institucijos priims sprendimus, leidžiančius įmonei tęsti veiklą.

Vis dėlto jei tokie sprendimai nebūtų priimti, Lietuvoje gali nebelikti vienintelės popierines pakuotes perdirbančios įmonės. Todėl perdirbti jas reiktų vežti į užsienį, gamybai žaliavą taip pat pirkti iš kaimynų, kas pareikalautų milžiniškų išlaidų Lietuvos verslui ir mažintų jo konkurencingumą, o tai finale išaugintų prekių kainas paprastiems vartotojams. O kur į Klaipėdos miesto savivaldybės bei valstybės biudžetą sumokami mokesčiai bei sukuriamos darbo vietos. Kas patirtų daugiausia žalos dėl „Grigeo Klaipėda“ veiklos ribojimo ir  priverstinio stabdymo? Fabrike darbo netekę žmonės, eiliniai vartotojai, Klaipėdos miestas bei galiausiai valstybė.

Artimiausiu metu planuojame susitikimus su miesto, rajono savivaldybių, suinteresuotų bendruomenių atstovais. Atsakysime į kylančius klausimus, plačiau papasakosime apie planuojamus įmonės veiklos pokyčius bei aktualiausius iššūkius. Noriu tikėti, jog pavyks užmegzti atvirą ir nuoširdų dialogą, o priimti sprendimai užtikrins tiek Klaipėdos, tiek jos gyventojų, mūsų įmonės darbuotojų bei bendrą šalies gerovę.

Žymos: |

Komentarai (5):

Atsakymai į “„Grigeo Klaipėda“ vadovas Tomas Eikinas: „Kviečiu klaipėdiečius dialogui””: 5

  1. Roman parašė:

    Ar buvo sumoketos baudos , ar buvo oficialiai paskelbti kaltininkai gamtos tershimui ? Kodel nekalba apie gamta kuriai buvo padaryta samoningai zala . Uzkniso . Jis galvoja kad viskas pamirsta . Tegul del prastovos savo darbininkams is Grigeo saskaitos moka .

  2. Ponas parašė:

    Užsakytas straipsnis, pats jis tokio nesugebėtų parašyti!!!

  3. Vien piaras valdo mus parašė:

    Po kiek opiumas liaudžiai? Kiek kainavo šito opuso sukūrimas?

  4. G parašė:

    Koks gali būti dialogas po to kai skelbesis uz ekologija o paaiskejo visai kas kita? Pasitikejimo tokiai imonei nera

  5. Jo parašė:

    Protingai šneka, bet ką jo šeimininkas galvoja ? Gal vėl kokią aferą rezga ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kriminalai ir nelaimės

„Grigeo Klaipėda“ byloje liudys ir užsienio specialistai

Šiaulių apygardos teisme nagrinėjamoje Kuršių marių taršos baudžiamojoje byloje tęsiama specialistų apklausa. Siekdamas pašalinti neaiškumus ir prieštaravimus, teismas nusprendė šaukti ...
2024-12-20
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

„Grigeo Klaipėda“ byla: nesikreips ir į Teisingumo Teismą

Šiaulių apygardos teismas, nagrinėjantis Kuršių marių taršos bylą, atmetė dar vieną prašymą stabdyti procesą ir laukti aukštesnių instancijų išaiškinimo. Prieš ...
2024-12-13
Skaityti daugiau

Kriminalai ir nelaimės

„Grigeo Klaipėda“ byla: į Konstitucinį Teismą nesikreips

Šiaulių apygardos teismas antradienį toliau nagrinėjo Kuršių marių taršos bylą ir priėmė nutartį dėl proceso dalyvių prašymo kreiptis į Konstitucinį ...
2024-12-10
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This