Ferdinando skvere bus galimybė „pasikalbėti“ su slėptuve (6)

Miestas, Svarbu
Virginija Spurytė
2020-05-07

Sensacingų radinių aptikę archeologai jau pasitraukė iš Ferdinando skvero, todėl tęsiama jo rekonstrukcija. Jos projekto autoriai jau pasiūlė ir korekcijų.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Sutartį dėl Ferdinando skvero rekonstrukcijos Klaipėdos savivaldybė su bendrove „Tilta“ pasirašė pernai spalio 14 dieną. Sutarties vertė – beveik 796 tūkst. eurų. Anot Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo Irenos Šakalienės, numatyta, jog skvero rekonstrukcija vyks dvejus metus. Šiemet iš savivaldybės biudžeto jai bus skirta 398 tūkst. eurų, o kitąmet – 396 tūkst. eurų.

„Dabar buvo šiek tiek sustabdyti dėl archeologinių tyrimų. Bet dabar jau leista darbus tęsti ir jie vyks pagal planą“, – teigė I. Šakalienė.

„Atvira Klaipėda“ rašė, jog Ferdinando skvere tyrimus atliekantys archeologai pernai lapkritį atvėrė naują miesto istorijos puslapį – rado neginčijamų įrodymų apie seniausią iš iki šiol žinotų gyvenviečių Klaipėdos teritorijoje. Prieš pradedant skvero rekonstrukciją buvo pradėti žvalgomieji tyrimai ir atidengus didesnį plotą pagal rastą keramiką, titnaginius dirbinius pasidarė akivaizdu, jog rasta vėlyvojo neolito laikotarpio gyvenvietė. Preliminariai ji datuojama apie 2400-1600 m. prieš Kristų. Anot archeologų, gyvenvietės sluoksnis yra apie 1,1 m gylyje, tad tvarkant aikštę jis nebus pažeistas – darbai suplanuoti apie 50 cm gylyje, be to, jie vyks su archeologo priežiūra.

Kai buvo tvirtinamas rekonstrukcijos aikštės projektas, visuomenei daug klausimų kilo, kas bus daroma su aikštėje esančia II Pasaulini karo laikų požemine slėptuve. Projekto autoriai pasiūlė, o tokiems pasiūlymas ir buvo pritarta, kad slėptuvę reikėtų nuardyti, palikti tik fragmentą, o nuardytas medžiagas suversti į slėptuvės vidų ir taip ją užkonservuoti, palikti ateities tyrimams. Slėptuvės stogas turėtų būti sustiprintas, iš naujo apželdintas, o greta jo įrengta vieta „vaikams palaipioti“.

Anot I. Šakalienės, Ferdinando skvero rekonstrukcijos techninį projektą rengę bendrovės „Vakarų siluetas“ projektuotojai dėl slėptuvės pasiūlė dar vieną papildomą sprendimą.

„Pagal patikslintus topografinius duomenis, kai pradėjo kasimo darbus, tapo aišku, jog slėptuvė neiškils virš žemės paviršiaus, todėl projektuotojai pasiūlė sprendimą dėl jos vėdinimo sistemos. Pasiūlyta įrengti tokius iškilusius vėdinimo kaminėlius. O kad jie negadintų bendro vaizdo, projektuotojai pasiūlė pakeisti projekte numatytus meninius akcentus į akustinius-edukacinius įrenginius. Tai bus tokie įrenginiai, per kuriuos būtų galima ir vėdinti slėptuvę, ir su ja „pasikalbėti“. Paprasčiau tariant, po žeme eis ventiliacijos vamzdis, o per tuos kaminėlius išeis kažkoks garsas. Tikimės, kad vaikams tai bus labai įdomu“, – kalbėjo I. Šakalienė.

Ji tvirtino, kad tokie papildomi darbai kainuos apie 32 tūkst. eurų. Pritarimą tokiems akcentams skvere jau išreiškė ir Įvaizdžio komisija, ir paveldosaugininkai.

Projektuotojų vizualizacija

Taip pat dar kartą patvirtinta, jog skvere esanti slėptuvė nebus eksploatuojama, ji bus tarsi užkonservuota, todėl ir numatyta rengti vėdinimo sistemą, kad slėptuvė „kvėpuotų“.

Šią savaitę jau ketinama pradėti kloti aikštės pagrindus. Ferdinando aikštės rekonstrukcijos projekte numatyta, jog aikštėje bus atvaizduotas Vitės priemiesčio planas, pažymint svarbiausių pastatų vietas, gatvių, kurių didelė dalis išnyko, pavadinimus.

Rekonstruojamo skvero išplanavimas darytas pagal 1903 m. Vitės priemiesčio planą, sumažintą lygiai 10 kartų. Numatyta, kad skvero takai atkartos buvusių gatvių tinklą, šalia jų matysis stovėjusių pastatų kontūrai.

Sumažintame priemiesčio plane Ferdinando aikštės vieta atsiduria realaus skvero centrinėje vietoje. Čia turi būti įrengtas meninis akcentas – tūrinis XX a. pradžios Klaipėdos miesto maketas. Tokiu būdu Ferdinando aikštė taps tarsi muziejumi po atviru dangumi.

Prie įėjimo į skverą numatoma įrengti stendą su informacija apie Vitės miesto ir II pasaulinio karo slėptuvių istoriją. Skirtinguose aikštės galuose būtų įrengtos apie pusės metro aukščio kalvos, kurios simboliškai pažymėtų šioje miesto vietoje buvusius įtvirtinimus (retranšementus).

Skvere numatomas perimetrinis apželdinimas – palei gatves būtų pasodinta 16 anksčiau čia buvusių medžių, numatoma iškirsti 11, perkelti du. Dabar čia auga 27 medžiai, po rekonstrukcijos būtų 31. Skvero galuose numatyti rožynai, kitos gėlės.

Žymos: | | | |

Komentarai (6):

Atsakymai į “Ferdinando skvere bus galimybė „pasikalbėti“ su slėptuve”: 6

  1. Vytautas L. parašė:

    Senais laikais esu po tas katakombas landžiojęs … Galima jas apšviesti bei pritaikyti gyvenimo išmįslams .

  2. Laimonas Bogušas parašė:

    Tradiciškai nurodėte statybininkus, apie objektą kalbėjusius savivaldybės atstovus. O kas projektuoja? Kas projekto autoriai?

  3. as parašė:

    slėptuvę palikti ateities tyrimams ? po karo jau praėjo 75 metai, tai ateitis po 175 ar 1075 metų ?

  4. Valdemaras parašė:

    Pataisykite klaidą pavadinime

  5. Joris parašė:

    Tik skveras Ferdinando, o ne Ferdidando.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Atgimimo aikštės rekonstrukciją gali pristabdyti ne tik sprogmenys

Pirmadienį vykusio susitikimo su žurnalistais metu Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus pasidalino, kad darbai Atgimimo aikštėje vis dar neatnaujinami ne tik ...
2024-12-16
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Tualeto statyba savivaldybei - kietas riešutėlis

Kruizinių laivų terminale, kur priimami turistai iš viso pasaulio, vyksta daug reprezentacinių renginių, uostamiesčio savivaldybė jau bene dešimtmetį stengiasi pastatyti ...
2024-11-22
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Teismas leido Statybų inspekcijai griauti Irenos Šakalienės priestatą 

Pirmos instancijos teismas patenkino antstolės prašymą ir leido Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pačiai nugriauti buvusios Klaipėdos savivaldybės ...
2024-11-14
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This