Klaipėdos universiteto mokslininkės ginčas su „Sodra” – Konstituciniame Teisme

Švietimas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2020-05-06

Trečiadienį Konstitucinis Teismas (KT) rašytinio proceso tvarka pradėjo nagrinėti bylą pagal Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų prašymą ištirti, ar Klaipėdos universiteto mokslininkei tinkamai buvo pritaikytas Mokslininkų valstybinių pensijų laikinasis įstatymas.

Teismas aiškinsis, ar minėto įstatymo 4 straipsnio 1 dalis atitinka Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalį, numatančią, kad „įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs“.

„Facebook”/KonstitucinisTeismas/ nuotr.

Klaipėdos teismas dar 2018 m. gruodžio 3 d. sustabdė mokslininkės inicijuotą bylą „Sodros” Klaipėdos skyriui ir kreipėsi į KT.

Šioje byloje ginčas kilo dėl „Sodros” Klaipėdos skyriaus sprendimo, kuriuo ji atsisakė perskaičiuoti moteriai paskirtą mokslininkų valstybinę pensiją dėl papildomai įgyto mokslinio (daktaro) darbo stažo. Toks sprendimas motyvuotas minėtojo įsakymo dalimi, numatančia, kad „laikas, kuriuo asmuo gauna mokslininkų valstybinę pensiją, į daktaro ir habilituoto daktaro stažą neįskaitomas“.

Klaipėdos teismas savo kreipimesi akcentavo, kad pagal Valstybinių pensijų įstatymą pareigūnų ir karių, mokslininkų ir teisėjų valstybinės pensijos skiriamos pagal specialius įstatymus.

Minėtuose įstatymuose nustatyta, kad atitinkamai pareigūnų ir karių, teisėjų valstybinės pensijos, laikantis juose nurodytų sąlygų, gali būti paskirtos iš naujo, kai įgyjamas atitinkamas papildomas darbo stažas. Socialinio draudimo pensijų įstatyme taip pat nustatyta galimybė perskaičiuoti senatvės ir netekto darbingumo pensijas, įvertinus asmenų po šių pensijų paskyrimo įgytą stažą. O mokslininkams minėtasis įstatymas apriboja galimybę perskaičiuoti valstybinę pensiją įgijus papildomą mokslinio darbo stažą.

Klaipėdos teismo kolegijos, kurią sudarė teisėjos Laimutė Jokubauskaitė, Aušrelė Mažrimienė ir Vida Stonkuvienė, nuomone, valstybines pensijas gaunančių pareigūnų ir karių, teisėjų ir mokslininkų padėtis iš esmės yra vienoda, tarp jų nėra tokių skirtumų, kad būtų pateisinamos skirtingos jų galimybės gauti perskaičiuotą pensiją dėl papildomai įgyto stažo.

Kolegija prašė KT tirti įstatymo atitiktį ir Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostatai, kad kiekvienas žmogus turi teisę gauti teisingą socialinę apsaugą nedarbo atveju, tačiau jis nusprendė nagrinėti tik atitikimą 29 str. 1 daliai.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konsultacijos

Dirbantiems pensininkams - didesnės pensijos

80 tūkstančių senatvės pensijos gavėjų bei per 43 tūkstančius negalios pensijos gavėjų vis dar aktyvūs darbo rinkoje – jie dirba ...
2025-05-07
Skaityti daugiau

Spyglys

Kiekvienas ūkvedys gali valdyti universitetą!* (2)

Uostamiesčio alma mater Senatas ateinančią savaitę turėtų rinkti vieną naują nepriklausomą narį į šios įstaigos Tarybą. Spyglio šaltiniai pranešė, kad ...
2025-05-03
Skaityti daugiau

ELTA

Apklausa: labiausiai pasitikima Lietuvos kariuomene, mažiausiai - Seimu

Naujausių apklausų duomenimis, šių metų balandį, palyginti su kovu, 3 procentiniais punktais smuko gyventojų pasitikėjimas „Sodra“. Tuo metu kitų institucijų ...
2025-05-03
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

undefined
undefined
undefined
Loading
Share This