Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2019-05-09 |
Šiemet sukanka 60 metų, kai rašytoja Ieva Simonaitytė Priekulėje pasistatė vasarnamį, o vėliau jis tapo memorialiniu muziejumi.
Klaipėdos rajono savivaldybė praneša, jog muziejaus pastatas jau baigiamas restauruoti. Atnaujinimo darbai finansuoti iš Europos regioninės plėtros fondo.
Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos, atsakingos už bendrosios kultūros ugdymo bei etnokultūros puoselėjimo aktyvinimą Violetos Riaukienės, 2015 m. liepą atlikus statinio techninės priežiūros patikrinimą, nustatyta, jog pastatas yra prastos būklės, esama tinko būklė kelia grėsmę muziejaus lankytojams ir eksponatams, nusidėvėję pastato langai ir durys, atskirose lauko ir vidaus sienų vietose yra atsivėrę plyšiai, tad nuspręsta atnaujinti šį istorinio paveldo objektą.
2018 m. birželio mėnesį buvo pasirašyta rangos darbų sutartis su UAB „Pamario restauratorius“, kurie atliko kapitalinius remonto darbus už daugiau kaip 139 tūkst. eurų. Įrengtas naujas čerpių stogas, apšiltintos lauko sienos, pamatai, rūsio perdanga, pakeisti langai, durys, modernizuota apšvietimo, šildymo, vandentiekio ir nuotekų sistemos. Pastato patalpų šildymui sumontuotas šilumos siurblys. Įrengtos patalpos edukacinėms reikmėms, fondų saugykla. Šios paskirties patalpų muziejus niekada neturėjo.
Muziejus yra įrašytas į Kultūros vertybių registrą, todėl išsaugotas pastato durų, langų autentiškumas, vidaus sienos, veranda, mediniai laiptai, kuriais rašytoja kopė į antrą aukštą.
„Muziejuje įvyko ne tik plika akimi matomos, su remonto darbais susijusios permainos. Kol I. Simonaitytės memorialinis muziejus atvers duris lankytojams, bus ieškoma ir naujo muziejaus vadovo, nes ilgametė jo direktorė Laima Lemežienė išėjo užtarnauto poilsio. Tikimės, kad būsimas vadovas ir pats pasiūlys naują, modernią veiklos perspektyvą”, – pranešime cituojama V. Riaukienė.
INFORMACIJA
Pastate, kuriame 1980 m. įkurtas I. Simonaitytės memorialinis muziejus, eksponuojama daugiau nei 3000 eksponatų, susijusių su rašytoja: asmeniniai daiktai, knygos, dokumentai, dailės kūriniai. Seniausias iš jų – 1879 m. išleista knyga. Autentiška ekspozicija muziejaus lankytoją nukelia į rašytojos XX a. 9 dešimtmečio vasarnamio interjerą, kurio dalis taip pat yra kultūros paveldas. Tai vienintelis veikiantis I. Simonaitytės muziejus Lietuvoje.
KOMENTARAS
Edita Barauskienė, pedagogė, kraštotyrininkė, I. Simonaitytės kūrybos tyrinėtoja
Kalbėdamas apie muziejaus veiklą vertų dėmesio pasiūlymų yra išsakęs knygotyrininkas, bibliofilas, edukologas, kultūros tyrinėtojas prof. habil. dr. Domas Kaunas. Jo nuomone, muziejui turėtų vadovauti literatūrinį išsilavinimą turintis žmogus, kuris, pristatydamas I. Simonaitytės gyvenimą, drauge pasakotų ir viso krašto istoriją. Neužtenka pateikti tik elementarius faktus, parodyti eksponuojamus daiktus. I. Simonaitytės romanuose gausu krašto papročių, tradicijų, ne veltui literatūros klasikė vadinama krašto metraštininke. Todėl muziejuje pateikiama informacija turėtų būti kiek įmanoma labiau susieta su istoriniu laikotarpiu.
Derėtų nepamiršti ir rašytojos gimtinės – Vanagų. Muziejaus darbuotojai galėtų rengti pažintines išvykas po kaimą, papasakoti apie Vanagų bažnyčią, parodyti etnografines kapinaites, kuriose ilsisi daugelis I. Simonaitytės aprašytų veikėjų.
Iki šiol muziejus nepalaikė jokio ryšio su Priekulės I. Simonaitytės gimnazija, dažnas moksleivis net nežino, kad miestelyje yra toks muziejus ir nėra į jį užsukęs. Galima organizuoti ekskursijas. Šiais technologijų laikais būtina pagalvoti ir apie interaktyvių edukacijų atsiradimą. Dar kartą turėtų būti apsvarstytas ir I. Simonaitytės perlaidojimo klausimas.
Parašykite komentarą