Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2018-11-27 |
Gruodžio 3-iąją, 17.30 val., Klaipėdos etnokultūros centre bus atidaroma paroda „Rucavos pirštinės“.
„Viešnios iš Latvijos pristatys išskirtines Rucavos pirštinių mezgimo tradicijas – ryškius ir drąsius spalvų derinius, mezgimo raštus. Taip pat išgirsime apie Rucavos didžiausią ir turtingiausią pirštinių kolekciją, surinktą iš visos Latvijos regionų. Po pristatymo kviesime dalyvauti edukaciniame pirštinių mezgimo užsiėmime, kurį ves pirštinių mezgimo puoselėtojos iš Rucavos (registracija ir informacija tel. (8-46) 310022)”, – rašoma centro pranešime.
Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus fonduose saugoma daugiau kaip 100 Rucavos pirštinių pavyzdžių, kurie yra didžiausia ir turtingiausia visų laikų kolekcija, surinkta iš Latvijos regionų. Raštų ir spalvų deriniais Rucavos pirštinės yra išskirtinės, jos pasižymi skaisčiomis spalvomis, drąsiais jų deriniais, sudėtingais tankaus mezgimo raštais. Rucavos kolekcijoje daug pirštuotų pirštinių. Įdomu tai, kad tokiu pat raštu, kuriuo išmarginta pagrindinė pirštinės dalis, išmezgamas ir kiekvienas pirštas. Pirštinių amžius – apie 200 metų, tačiau tyrinėtojų manoma, kad Rucavos raštų tradicija gali siekti tūkstantmetį, ypač tai pasakytina apie baltąsias piršlybų pirštines. Šešių pirštuotų pirštinių nuotraukas iš Latvijos Nacionalinio istorijos muziejaus fondų bus rodomos ir šioje parodoje Klaipėdoje.
Įdomu ir tai, kad daugelio rucaviečių namuose galima rasti paveldėtų kelių kartų pirštinių. Skirtingai negu anksčiau minėtosios, dažniausiai jos yra dvigubos, išmegztos ryškiais raštais juodame fone arba pirštuotos – su raštais vidurinėje dalyje juodame fone. Jos išsaugotos todėl, kad Rucavoje ilgai gyvavo tradicija suruošti kraitį paskutinei kelionei ‒ 8-10 pirštinių porų, kurias laidotuvėse artimieji išdalija duobkasiams, nešėjams ir giedotojams.
Rucavos pirštinių mezgimo tradicijas tęsia Rucavos amatininkų grupės mezgėjos (Vilma Pričina, Rasma Kleina, Rasma Paupere, Aleksandra Maksakova, Dacė Liparta, Inga Tapinia ir kt.) bei Liepojos tautodailės studijos „Kursa“ mezgėjos. Parodoje bus galima apžiūrėti ir įvertinti jų veiklą – ir įvairiuose projektuose rodytas Nacionalinio istorijos muziejaus pirštinių kopijas, ir rankdarbių knygose esančių Rucavos pirštinių kopijas. Rucaviškių megztas pirštines ir kojines bus galima įsigyti parodos atidarymo metu.
Parašykite komentarą