
Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
![]() | 2018-07-16 |
Pirmadienį uostamiestyje vykstančio
„Šilutės rajonas tampa Afrikinių kiaulių maro židiniu. Visi Šilutės rajono šernai turės būti vežami į Vilnių tirti. Gal perbrido iš Kaliningrado tas jaunas šerniukas, bet šioje Kaliningrado pusėje lyg ir nebuvo maro židinių, bent jau buvo skelbiama tik apie atvejus prie Lenkijos sienos”, – sakė jis.
txmn.org nuotr.
Pasak A. Baužos, iki šio savaitgalio buvo 1027 atvejai, kai Lietuvoje fiksuotas šernų susirgimas kiaulių maru, o pačių užsikrėtusių šernų buvo jau 2467,32 atvejai užfiksuoti tarp naminių kiaulių.
„Medžiokit kuo aktyviau, kitaip juos reikės tvarkyti, laidoti. Geriau sumažinti tankumą dabar”, – į forumą susirinkusius medžiotojus ragino A. Bauža.
Anot jo, Baltarusija, iš kurios į Lietuvą atklydo Afrikinis kiaulių maras, jau tvirtina, kad maro neturi ir neskelbia jokių duomenų.
Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan. Ši liga per placentą perduodama vaisiui.
Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.
Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Žmonės nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.
Parašykite komentarą