Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2018-06-28 |
Ketvirtadienį Klaipėdos miesto taryba turės spręsti, kokiais atvejais prieš pradedant statybas uostamiestyje būtų privalu skelbti architektūrinius konkursus. Tačiau antradienį Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas kreipėsi į merą, kad jis pašalintų iš darbotvarkės šį klausimą.
S. Budino pavaduotoja Elida Mantulova politikams buvo aiškinusi, kad siūloma tvarka yra kompromisas tarp architektų norų ir verslininkų bei kai kurių savivaldos specialistų nuomonės, tačiau Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitetas jai buvo nepritaręs, kaip esą pernelyg varžančiai verslą.
Tuo metu Klaipėdos regioninės architektūros tarybos (RAT) pirmininkas Edmundas Andrijauskas tvirtina, kad architektūriniams konkursams priešinamasi visiškai nepagrįstai tikinant, kad jie atima daug laiko.
Nuo pernai lapkričio 1-osios įsigaliojęs Architektūros įstatymas numato, kad „architektūriniu, urbanistiniu, valstybiniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų planavimo ar projektavimo atvejais turi būti rengiami architektūriniai konkursai”. O detaliau nustatyti, kas yra tokie objektai, palikta teisė savivaldybių taryboms.
„Architektų sąjunga norėjo perkelti visą įstatymo tekstą, o Seimas įteisino galimybę savivaldybėms nustatyti, kas joms svarbu, nes kitu atveju bet kuris subjektas turėtų rengti architektūrinį konkursą”, – Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitetui pristatydama sprendimo projektą sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova.
Šiame sprendimo projekte buvo numatoma, kad tokie konkursai turėtų būti rengiami naujiems 6000 kub. m tūrio ir didesnius pastatams senamiestyje ir istorinėje dalyje, rekonstruojant ten esančius, kai tūris keičiamas 30 proc., aukštybiniams pastatams, taip pat tiltams, viadukams, reikšmingiems miestui ir regionui stadionams, skverams, parkams, aikštėms, oro uostams, jūros ir upių laivyno, geležinkelio ir autobusų stotims.
Aiškinamajame rašte teigiama, kad buvo gauta pastabų ir pasiūlymų iš Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų, Klaipėdos pramonininkų asociacijos, Uosto direkcijos, Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos ir RAT. Pastaroji išreiškė nepritarimą sprendimo projekto variantui, „skirtingai nei visos likusios organizacijos”.
„Verslas palaikė Vilniaus pavyzdį, pagal jį parengėme projektą balansuodami su architektų argumentais. Dalis Savivaldybės specialistų norėjo lankstesniu keliu, dalis gina architektus. Manau, kad sprendimo projektas yra subalansuotas, nes ir pats įstatymas neatsirado be lobistinės architektų veiklos”, – teigė E. Mantulova.
„Verslas tikrai yra nepatenkintas tokiais konkursais, nes tai yra ir kaštai, ir laikas. Reikėjo eiti liberaliau, nes tai nedera su Mėlynuoju proveržiu”, – teigė Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto pirmininkas Audrius Vaišvila.
„Nesu liberalė, bet šiuo atveju esu pirmininko pozicijoje”, – teigė Lilija Petraitienė.
Balsuojant dėl šio sprendimo projekto jį palaikė tik Vidmantas Plečkaitis, prieš balsavo A. Vaišvila ir Vladimiras Vlasovas, susilaikė L. Petraitienė, Tomas Meškinis ir Mindaugas Gylys.
RAT pirmininkas Edmundas Andrijauskas sakė nebematęs, koks galutinis sprendimo projektas teikiamas svarstyti miesto Tarybai.
„Bet kokiu atveju galiu pasakyti, kad architektūriniai konkursai tikrai nėra kliuvinys miestui vystytis. Tai galimybė gauti daug variantų ir išsirinkti geriausią. Naujosios bibliotekos konkurso pavyzdys tai kaip tik įrodo. Teko skaityti Elidos Mantulovos teiginius, kad būtent dėl architektūrinio konkurso pradėjo vėluoti šis projektas. Tačiau jo sąlygas Architektų sąjunga parengė per du mėnesius, o Savivaldybė jas svarstė bei tvirtino net tris mėnesius! Tik iliuzija yra tai, kad tokie konkursai stabdo darbus. Pilna pavyzdžių, kai perkant mažiausią kainą ar renkantis ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą neįvertinamos visos aplinkybės ir paskui tenka stabdyti arba koreguoti darbus ir prarandama kur kas daugiau laiko nei reikia architektūriniam konkursui surengti. Kad ir Dangės skvero atvejis. O toks konkursas leidžia gauti ir daugiau, ir plačiau išanalizuoti situaciją”, – „Atvirai Klaipėdai” sakė E. Andrijauskas.
Pasak S. Budino, sprendimą buvo paprašyta atidėti, nes nuspręsta miesto Tarybos kolegijai teikti svarstyti kelis variantus.
Miesto Taryba tokį norą ketvirtadienį palaimino.
Parašykite komentarą