Atsiras prancūzmečio ženklų

Kultūra
Avatar photoMartynas Vainorius
2018-04-24

Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija antradienį palaimino Prancūzijos ambasados iniciatyvą jos lėšomis trimis atminimo lentomis įamžinti 1920-1923 metų laikotarpį, kai ši šalis administravo Klaipėdos kraštą.

Viena iš jų atminimo lentų bus atidengta ant Liepų gatvėje esančio „Luminor” banko pastato, kur buvo prefekto Gabrieliaus Petisnė būstinė. Nuotraukoje – šioje vietoje vykęs Britanijos karo laivyno karininkų sutikimas 1922-aisias. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (Petisne šeimos archyvo) nuotr.

Viena iš jų birželio 2 dieną bus atidengta ant Liepų gatvėje esančio „Luminor” banko pastato, kur buvo prefekto Gabrieliaus Petisnė būstinė. Antroji bus pakabinta ant pastato Sukilėlių g. 8. Ji primins, kad čia veikė Klaipėdos krašto prefektūra. O ant Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės pastato Herkaus Manto g. 25 bus atidengta lenta, žyminti, jog čia gyveno generolas Dominykas Odry, buvęs „valstybių sąjungininkių atstovu”.

„Prancūzų įgulos dalyvavimas paliko ryškius istorinius pėdsakus. Tai logiškas sprendimas, dar kartą bus įrodyta, kad Klaipėda buvo daugiakultūris miestas.  Lentelės yra išsamios ir neutralios, tekstai labai kokybiški. Prancūzai tik konstatuoja faktines aplinkybes”, – sakė komisijos narys Vygantas Vareikis.

Tiesa, komisijos pirmininkas Vytautas Čepas klausė, ar nebus taip, kad kokie nors „mūsų patriotai” sukels konfliktą, kad neva statomi paminklai tiems, kurie lietuvius žudė (per vadinamąjį Klaipėdos sukilimą žuvo 12 iš Lietuvos atvykusių sukilėliais apsimetusių karių ir šaulių).

„Sukuriame problema lygioje vietoje”, – į tokius pasvarstymus reagavo komisijos narė, istorikė Silva Pocytė.

„Mes neturime diskutuoti istoriniais klausimais”, – teigė ir V. Vareikis.

Komisija vienbalsiai pritarė tokiai Prancūzijos ambasados iniciatyvai tik akcentavo, kad pagal teisės aktus viršuje turės būti užrašas lietuvių, o ne prancūzų kalba.

Ambasados kreipimesi nurodoma, kad ambasadorius Filipas Žanto (Philippe Jeantaud) jau buvo susitikęs su abiejų privačių pastatų savininkais ir bibliotekos atstovais.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Klaipėdos dienos proga apie Budrį, bet ne apie tą

Apie 1923 metų Klaipėdos krašto karinio žygio vadovą Joną Polovinską, kuris šio žygio metu pasivadino Budriu, žinome tikrai daug. Minint ...
2025-01-15
Skaityti daugiau

Mums rašo

Dar vienas komitetas pritarė E. Vicherto gatvės pavadinimui

Sausio 13 d. Miesto plėtros ir strateginio planavimo komitetas savo posėdyje sprendė, ar Liudo Giros gatvė bus pavadinta Ernsto Vicherto ...
2025-01-15
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Paminėjo Laisvės gynėjų dieną

Žvarboką, bet gražią sekmadienio pavakarę į Liepų gatvę daugybė klaipėdiečių susirinko paminėti Laisvės gynėjų dienos – 34-ųjų tragiškų sausio 13-osios ...
2025-01-12
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This