Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2018-01-09 |
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Devintųjų Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premijos įteikimo iškilmių metu ji buvo įteiktas ištisus dešimtmečius reformaciją tyrinėjusiai doc. habil. dr. Ingei Lukšaitei.
„Pirmąjį kartą žemėje žodis Lietuva buvo užrašytas moters ranka, kažkada Kvedlinburgo vienuolyne, o tai, kas geriausia yra parašyta apie reformaciją lietuviškai, yra parašyta moters tyrinėtojos ranka. Lietuvoje, tyrinėjusių reformaciją yra labai mažai ir tarp tos mažumos yra ir gerbiama Ingė Lukšaitė“, – premijos laureatę pristatė Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvos istorijos katedros vedėjas profesorius daktaras Deimantas Karvelis, pažymėjęs, kad I. Lukšaitė nepaprastai verta premijos laureatė.
Pasak jo, lietuvių kalbą ir reformaciją mokslininkė pradėjo nagrinėti sovietmečiu, kuomet šios temos buvo labai sudėtingos. Ji ėmėsi temų, kurios buvo užmarštyje arba atrodė tarsi nereikalingos.
„Šios iškilmės skatina galvoti apie ilgaamžiškumą ir gretinti Kuršių nerijos kraštovaizdį bei darbus, kuriuos palieka vienaip ar kitaip su šio krašto istorija susiję žmonės. Vietovėje, kur gimė Rėza tuomet buvo smėlynai, kurių šiandien nebėra, Karvaičių kaimą dengia miškai. Vis dėlto iki šių dienų išliko Rėzos darbai, kaip nesuskaičiuojamoms ateities kartoms išliks premijos laureatės darbai ir kūryba. Reformacija ir jos asmenybės be galo svarbios Lietuvos ir Mažosios Lietuvos kultūrai, dėl to didžiuojuosi Savivaldybės tarybos sprendimu premiją skirti mokslininkei, padedančiai suvokti mums tikrąsias vertybes“, – premijos įteikimo metu kalbėjo Neringos meras Darius Jasaitis.
„Norėčiau šiandien pasidžiaugti tuo, kas čia vyksta – Neringoje, Kuršių nerijoje, Juodkrantėje. O vyksta didelis dalykas. Mes gyvenam bėgančio smėlio ir vandens jūroje, ir jeigu žmogus nesustoja ir neatsigręžia, negali pats sau įvardinti, kuo jo, jo tėvelių, senelių, prosenelių praeitis yra jam pačiam svarbi, jis yra kaip vėjo nešiojama smiltis. Premija sujungia du dalykus – šių dienų visuomenės bei savivaldos suvokimą kas yra vertė ir tuo pačiu ši premija buria žmonės”, – iškilmių metų susirinkusiems kalbėjo doc. habil. dr. I. Lukšaitė.
Neringos savivaldybės tarybos sprendimu ši premija jai skirta už Kuršių nerijai ir Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) kultūros tradicijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybingą veiklą mokslinėje tiriamojoje veikloje.
Premijos teikimo iškilmių metu paminėtos ir 242-osios Martyno Liudviko Rėzos gimimo metinės. Lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojas gimė sausio 9-ąją Kuršių nerijos Karvaičių kaime.
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusį renginį papuošė Neringos folkloro ansambliai „Giedružė“ bei „Aušrinė“, atlikę M. L. Rėzos užrašytas ir taip iki šių dienų išlikusias dainas.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery interval=”5″ images=”14122,14123,14124,14125,14126,14127,14128,14129,14130,14131,14132,14133,14134,14135″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]
Parašykite komentarą