Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2017-11-14 |
Klaipėdos „Akropolyje“ lapkričio 18-19 dienomis (savaitgalį) nuo 9 iki 12 val. esančioje „Eurovaistinėje” bus organizuojami nemokami gliukozės kiekio kraujyje matavimai, parodantys ar žmogus neserga cukriniu diabetu. Pasak įmonės komunikacijos vadovės Lauros Bielskės, pasirinktas ryto laikas, nes norintiems pasitikrinti būtina prieš tai nevalgyti arba atvykti bent praėjus dviems valandoms po valgio.
Teigiama, kad Lietuvoje apie 120 tūkst. žmonių serga cukriniu diabetu, bet to nežino. Sveikatos specialistų teigimu, laiku pastebėjus ir tinkamai gydant diabetą galima suvaldyti.
Cukrinio diabeto simptomai priklauso nuo jo tipo. Pasak vaistinių atstovės Reginos Molotkovos, I tipo cukrinis diabetas yra ūmus, jam būdingas silpnumas, nuovargis, kūno masės mažėjimas, pagausėjęs šlapinimasis, troškulys, pykinimas, iš burnos sklindantis acetono-obuolių kvapas.
„Dar sunkiau simptomai pasireiškia tada, kai liga progresuoja. Tokiu atveju ligonis gali netekti sąmonės. Tai vadinama diabetine koma. II tipo cukrinio diabeto pradžia kiek kitokia. Ligos simptomai – troškulys, dažnas šlapinimasis, odos niežulys – visa tai pasireiškia vėliau“, – pranešime spaudai cituojama „Eurovaistinės“ farmacininkė.
Susirgti pirminiu cukriniu diabetu turi įtakos paveldimas polinkis. Taip pat yra manoma, kad I tipo cukrinis diabetas yra autoimuninis kasos uždegimas, kurį gali paskatinti virusinė infekcija arba kai kurių vaistų (pavyzdžiui gliukokortikoidų) vartojimas.
„I tipo cukriniu diabetu paprastai suserga vaikai, paaugliai ar jauni žmonės. II tipu daugiausia serga nutukę ar turintys antsvorio, vyresni kaip 40 metų žmonės, kurių organizme dėl persivalgymo padidėja insulino koncentracija ir sumažėja insulino receptorių kiekis, o kartu ir insulino veikimas“, – sako R. Molotkova.
Liga dažniausiai gydoma geriamais vaistais arba insulinu.
„Gliukozę mažinančių vaistų yra daug ir įvairių grupių. Kokį vaistą pasirinkti sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į diabeto komplikacijas, gretutines ligas, gliukozės kiekį kraujyje. Insulinas būtinas sergantiems tik I tipo diabetu, o II tipo cukriniam diabeto gydymui insulinas skiriamas, kai geriamaisiais vaistais nepavyksta kompensuoti glikemijos ar išsivysto ryškios komplikacijos“, – aiškina ji.
R. Molotkova sako, kad vaistininkai klientams dažnai paaiškina, kad galimas ne tik medikamentinis gydymas, padėti gali ir sveika mityba.
„Sveika mityba nėra badavimas, vegetarizmas ar griežtas atsisakymas visko, kas skanu. Maitintis reikėtų įvairiai ir stebint, kad maiste būtų kuo daugiau naudingų medžiagų. Rekomenduojama valgyti dažnai ir po truputį, maždaug tuo pačiu laiku, paskirstant maistą 5-6 kartus per dieną. Verta rinktis dirbtinus saldiklius: sachariną, aspartamą, labiausia rekomenduotina stevija“, – teigia sveikatos specialistė.
Turintiems viršsvorį ar nutukusiems pacientams rekomenduojama numesti svorio. Būtina ribotai naudoti sočių riebalų rūgščių, taip pat išmokti įvertinti angliavandenių kiekį maiste. Per savaitę reikia atlikti bent 150 min. vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų.
„Sergantiems diabetu taip pat būtina mesti rūkyti. Siūlyčiau atsisakyti ir alkoholinių gėrimų arba juos vartoti saikingai, nes alkoholio maistinė vertė menka, tačiau energinė didelė. Riboti derėtų ir druską, ypač jei yra padidėjęs kraujospūdis“, – pabrėžia vaistininkė.
Ar liga gali būti diagnozuota, geriausiai nurodo gliukozės kiekio kraujyje matavimai.
Parašykite komentarą