Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2023-05-08 |
Vyriausybės kanceliarija ir Nacionalinis krizių valdymo centras pranešė, kad piratų įkaitais paimtų dviejų lietuvių gelbėjimo operacija, vykusi nuo kovo 25 dienos, sėkmingai užbaigta. Informaciją patvirtino piratų užgrobto tanklaivio „Monjasa Reformer” savininkai – Danijos kompanija „Monjasa”.
Teigiama, kad abu lietuviai, gimę 1958 m. ir 1995 m., 6 savaites buvę jūrų piratų nelaisvėje, jau pakeliui namo.
„Monjasa Reformer” tinklalapio marinetraffic.com pateikiamais duomenimis, šiuo metu yra prie Kongo krantų, netoli Pointe-Noire uosto.
„Vadovaujantis tokių įvykių pasauline praktika, siekiant nepakenkti gelbėjimo darbams, apie jų eigą informacija nebuvo teikiama. Tokios taktikos laikosi visos pasaulio valstybės, gelbėdamos savo piliečius iš piratų nelaisvės. Nepaisant to, kad šį kartą informacija apie operaciją trečiųjų asmenų buvo paskleista, tarptautinei įkaitų vadavimo grupei sėkmingai pavyko užbaigti išlaisvinimo procesą. Tylos principo tokiose situacijose saugant žmonių sveikatą bei gyvybes bus laikomasi ir ateityje”, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos pranešime.
Anot jo, Lietuvos institucijas kovo 26 dieną pasiekė žinia, kad su Liberijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Monjasa Reformer” prieš parą buvo užpultas maždaug 140 jūrmylių į vakarus nuo Pointe-Noire. Piratai užgrobė laivą bei įkalino 16 įgulos narių. Vėliau laisvas surastas, piratai paleido 10 iš 16 įgulos narių, tačiau lietuviai liko įkaitais.
Nacionaliniame krizių valdymo centre kovo 27 dieną buvo sušaukta speciali iš įvairių Lietuvos institucijų atstovų sudaryta darbo grupė, kuri koordinavo Lietuvos piliečių gelbėjimo darbus. Šalies institucijos iškart identifikavo lietuvių tapatybes, su jų artimaisiais ryšį užmezgė Lietuvos policijos pareigūnai, jiems nuolat teikta visa būtina pagalba ir informacija.
Lietuvos institucijos bendradarbiavo su Interpolu, kitomis tarptautinėmis organizacijomis bei užsienio partneriais, kad Lietuvos piliečiai kuo skubiau būtų išlaisvinti ir saugiai pargabenti namo.
Lietuvoje įkaitų išlaisvinimu rūpinosi Nacionalinio krizių valdymo centras, Valstybės saugumo departamentas, Užsienio reikalų ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Susisiekimo ministerija, Generalinė prokuratūra.
Parašykite komentarą