Pilies muziejuje – vilnietiškų pypkių paroda

Kultūra
Avatar photoAtvira Klaipėda
2024-06-07

Europos archeologijos dienų proga birželio 14 d., 16 val., Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2) bus atidaroma Lietuvos Nacionalinio muziejaus paroda „Po šimts pypkių! Vilniečių pypkės XVII–XIX amžiuose“. Renginyje dalyvaus šios parodos bei ją lydinčio katalogo rengėjai Valdas Steponaitis ir Atas Žvirblys.

Anot parodos organizatorių, pastarųjų šimtmečių vilniečių rūkymo kultūra iš kitų Europos miestų išsiskiria savo įvairumu bei dinamiškumu.

Parodos „Po šimts pypkių!“ tema – Vilniaus gyventojų, kaip miesto, buvusio dviejų didžiausių Europos rūkymo kultūrų kryžkelėje, turėtos ir naudotos pypkės XVII–XIX amžiuje, jų prekybos keliai bei su šiuo aspektu susiję archeologiniai radiniai Vilniuje.

Parodoje pristatoma apie 300 eksponatų: pypkių ir jų gamybos priemonių, surastų archeologinių tyrinėjimų metu Vilniaus mieste. Pirmosios pypkės kartu su tabaku mus pasiekė XVII amžiaus pradžioje iš Vakarų Europoje buvusių centrų, kurios pačiame Vilniuje pradėtos gaminti jau to paties amžiaus pabaigoje. Beje, čia aptikta ir dabar seniausia žinoma bei labiausiai į Europos Šiaurės rytus nutolusi šių rūkymo priemonių dirbtuvė.

Pasitelkus žinomus radinius lankytojai bus supažindinti su įvairia kontekstine informacija, kadangi pypkės, kaip asmeninės paskirties daiktas, neretai atspindėjo ją turėjusio savininko religinius įsitikinimus, politines pažiūras, meninį skonį. Pristatomi eksponatai taip pat perteikia ir to meto ekonominius aspektus. Rengėjai tikisi, jog ši paroda padės suvokti ir dabar populiaraus reiškinio šaknis, sužinoti rūkymo paplitimo Europoje bei Lietuvoje priežastis bei praėjusio laikmečio požiūrį į rūkymą.

Originalius eksponatus papildys parodos informaciniai stendai su gausia ikonografine ir istorine medžiaga, pasakojantys apie pypkių gamybą, prekybos kelius bei kultūrines įtakas LDK sostinės – Vilniaus miesto gyventojams.

Teigiama, kad Lietuvoje ši tema visuomenei plačiau iki šiol nebuvo pristatoma.

Parodoje eksponuojami Lietuvos nacionalinio muziejaus Viduramžių ir naujųjų laikų archeologijos, Istorijos rinkinių skyrių ir Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų eksponatai.

Paroda Klaipėdoje veiks iki rugpjūčio 31 d.

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Siuvinėtose fotografijose - namų ilgesys

Sausio 31 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC) bus atidaryta personalinė Ulos Kociūtės paroda „Namų beieškant“. Tai – trijų dalių ...
2025-01-17
Skaityti daugiau

Kultūra

„Sienos – ne atskirties, bet atminties objektas“

Sausio 16-ąją, ketvirtadienį, 17.30 val., Baltojoje galerijoje (Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje) atidaroma Lietuvos dailininkės Laimos Gedvilaitės-Sakalauskienės personalinė darbų ...
2025-01-09
Skaityti daugiau

Kultūra

Galerijoje JUSIONIS - Jusionių dinastijos paroda „6J“

Naujoji Klaipėdos galerija, įsikūrusi mados ir verslo centre „Herkaus galerija“, Herkaus Manto g. 22, keičia pavadinimą ir tampa meno galerija ...
2024-12-16
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This