Pavartojus gazuotus gėrimus naudinga išskalauti burną vandeniu

Konsultacijos
Avatar photoAtvira Klaipėda
2025-01-24

Sausio 24-ąją, minint Tarptautinę edukacijos dieną, Klaipėdos universiteto (KU) metodinio STEAM centro Chemijos-Biologijos laboratorijoje vykdyta tiriamoji veikla, kurios metu bendruomenė galėjo atsinešti savo mėgstamus gėrimus ir skystus maisto produktus bei patys ištirti ir sužinoti jų rūgštingumą.

Anot STEAM centro Chemijos-Biologijos laboratorijos metodininkės doc. dr. Ritos Jankauskienės, kuo aukštesnė maisto produkto pH reikšmė, tuo produktai šarmingesni. Iki pH 7 – produktas yra rūgštinės reakcijos, pH 7 – neutralios. Didžiausias rūgštingumas nustatomas citrusiniuose vaisiuose ir jų sultyse, kavoje, aluje, vyne, gazuotuose gėrimuose su fosforo rūgštimi, pomidoruose, fermentuotuose produktuose.

„Nors rūgštiniai maisto produktai paprastai neturi įtakos skrandžio sulčių ir organizmo vidinės terpės pH, jie gali dirginti jautrią skrandžio gleivinę. Turintiems gastroezofaginio refliukso ligą – rūgštiniai produktai gali skatinti deginimo pojūtį, o turintiems skrandžio opaligę, dėl pažeistos gleivinės, rūgštiniai maisto produktai gali sukelti skausmą. Kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, daug baltymų turintys ar perdirbti maisto produktai, gali sukelti šiek tiek rūgštesnę šlapimo reakciją, tačiau tai nesusiję su bendru kraujo ar organizmo pH pokyčiu“, – pasakojo doc. dr. R. Jankauskienė.

Ji pabrėžė, kad neturint išvardytų sveikatos problemų, rūgštinių ir šarminių maisto produktų vartojimas neženkliai keičia skrandžio sulčių pH, kadangi organizme yra reguliaciniai mechanizmai, kurie paskatina arba prislopina druskos rūgšties sintezę. Problemų gali sukelti nesaikingas ir nuolatinis gazuotų, saldžių gėrimų vartojimas, kurių sudėtyje yra fosforo rūgšties. Dažnai vartojami gazuoti gėrimai su cukrumi ir rūgštimis gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį dantų emalio būklei.

„Gazuoti gėrimai su cukrumi ir rūgštimis gali pažeisti dantų emalį ir skatinti ėduonies formavimąsi. Netgi gazuoti vandenys be cukraus turi silpną rūgštinę reakciją dėl anglies dioksido, kuris gali minimaliai paveikti dantis. Po gazuotų gėrimų vartojimo naudinga išskalauti burną vandeniu, kad sumažėtų rūgščių poveikis ir, žinoma, laikytis subalansuotos, saikingos mitybos“, – R. Jankauskienė.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Švietimas

Pradeda veikti universiteto STEAM centras (1)

Klaipėdos universitete (KU) oficialiai atidarytas metodinis STEAM centras. Tai pirmasis iš trijų Lietuvoje numatytų sukurti metodinių centrų. Jo komanda veiklą ...
2024-04-15
Skaityti daugiau

Svarbu, Švietimas

Universitetinis centras moksleiviams - po poros metų

Praėjus daugiau nei trejiems metams nuo sutarties su Švietimo ir mokslo ministerija pasirašymo Klaipėdos universitete (KU) pasidėjo apčiuopiamesni moksleiviams skirto gamtos, ...
2020-01-16
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This