Liudviko Rėzos premija – Daliai Kiseliūnaitei

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Avatar photoAtvira Klaipėda
2023-12-04

Penkioliktoji Kuršių nerijoje gimusio Martyno Liudviko Rėzos vardo kultūros ir meno premija Neringos savivaldybės tarybos sprendimu skirta klaipėdietei prof. dr. Daliai Kiseliūnaitei.

D. Kiseliūnaitė (centre) Vanaguose. Palmiros Mart nuotr.

Premija mokslininkei skirta už Kuršių nerijai ir Mažosios (Prūsų) Lietuvos kultūros tradicijai reikšmingą, aktyvią ir kūrybišką veiklą, pamario etninės kultūros ir kalbos paveldo puoselėjimą.

Mokslininkės kandidatūrą premijai gauti pateikė Nidos evangelikų liuteronų parapija. Šiai kandidatūrai vienbalsiai pritarė Neringos savivaldybės istorinės atminties ir įvaizdžio formavimo komisija.

Anot Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio, mokslininkės pasiekimai ypatingai reikšmingi Kuršių nerijos kultūriniam kraštovaizdžiui.

„Ši premija tarsi mūsų bendruomenės padėka už Neringai ir Kuršių nerijai svarbius darbus. Esame dėkingi gerbiamai profesorei už darbus tiriant, saugant ir visuomenei pristatant nykstančią kuršininkų kalbą, už rūpinimąsi Kuršių nerijos kultūriniu paveldu. Tariu ačiū ir kviečiu visus susitikti sausio mėnesį vyksiančiose M. L. Rėzos vardo premijos teikimo iškilmėse“, – pranešime pažymi kurorto meras.

Prof. dr. D. Kiseliūnaitė – tarptautiniu lygiu pripažinta baltistė, tirianti Mažosios Lietuvos etninę kultūrą ir kalbą: tarmes, tautosaką, senųjų raštų ir giesmių kalbą, vardyną. Ypač svarbūs jos nuopelnai tiriant Kuršių nerijos etninės kultūros ir kalbos raidą, ji yra nykstančios kuršininkų kalbos žinovė, daug metų nuosekliai dokumentuojanti šios kalbos faktus ir taip praturtinanti bendrus baltų kalbos tyrimus. D. Kiseliūnaitė yra tarptautinio nykstančių kalbų fondo narė (Foundation for Endangered languages), tarptautinėse konferencijose pristatanti kuršininkų kalbą daugelio šalių mokslo bendruomenei.

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvių kalbos institutas išleido D. Kiseliūnaitės monografiją „Kuršių nerijos kuršininkų kalba. I dalis. Fonetika ir fonologija“ (2022). Monografijoje pateiktas pradinis Kuršių nerijos kuršininkų kalbos fonetinių ir fonologinių ypatybių tyrimas. Jis atliktas remiantis mokslininkės surinktais garso įrašais, kurių didžiąją dalį sudaro 1980-2014 m. išeivijoje surinkta medžiaga iš Kuršių nerijos gyventojų, kurių gimtoji kalba buvo kuršininkų (latvių kalbos geolektas).

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

ELTA

Pritarta parkavimo sistemos pokyčiams Nidoje

Ketvirtadienį Neringos savivaldybės taryba pritarė parkavimo sistemos pokyčiams Nidoje – bus plečiamos mokamo parkavimo zonos, jas skirstant į raudonąją ir ...
2025-01-31
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Aptarė jūrinės infrastruktūros plėtrą ir strateginius projektus

Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis šią savaitę lankosi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje ir „Smiltynės perkėloje“, kur su šių bendrovių vadovais ...
2025-01-31
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Dėl Atgimimo aikštės siunčia žinutes merui  (57)

Iniciatyvinė grupė, praėjusią savaitę išplatinusi viešą kreipimąsi dėl Atgimimo aikštės ir archeologinio paveldo apsaugos, ketvirtadienio vakarą surengė ir pirmąjį renginį ...
2025-01-30
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This