Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-10-02 |
„Atvira Klaipėda“ jau rašė apie klaipėdiečių verslininkų, prieš metus aukcione įsigijusių buvusio teismo bei kalėjimo komplekso pastatus Jūros g. 1, planus atgaivinti šį paveldo objektą, kuriame ilgus metus veikė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Apleistus pastatus, kurių pageidavo miesto kultūros ir meno bendruomenė, įsigijusios UAB Sendvario verslo centras vadovas Darius Baitis, šių metų vasarį kalbėdamas su „Atvirai Klaipėda“, žadėjo rekonstrukcijos darbų nevilkinti.
Panašu, jog tokius pažadus verslininkas stengiasi vykdyti: antradienį visuomenei jau buvo pristatyti minėto pastatų komplekso projektiniai pasiūlymai, kuriuos parengė UAB „AEXN“.
Visgi pristatymo pabaigoje atsakydamas į klausimą, kada šioje vietoje numatoma pradėti statybos darbus, pažadų jis jau nedalijo – esą viskas priklausys nuo to, kada bus gauti statybos leidimai bei pakeistas teritorijos detalusis planas.
Tuo metu projekto autorius Karolis Maciulevičius informavo, jog iki viešo susirinkimo buvo gauti du pasiūlymai, vieną iš jų pateikė Klaipėdos miestiečių draugija. Pažadėta jiems atsakyti raštu bei pagal galimybes atsižvelgti į pasiūlymus.
Kartu jis teigė, jog šiuo metu pristatomi tvarkomieji statybos darbai, o tvarkybos projektas bus rengiamas atskirai, tam būtina atlikti archeologinius tyrimus. Jie bus atlikti techninio projekto metu.
„Komplekso pastatai yra rekonstruojami, pritaikant juos viešbučio paskirties pastatų grupei ir projektuojami svečių namai“, – sakė pranešėjas, pridūręs, jog nevertingi statiniai – tvoros, vartai ir kt. bus nukelti, „siekiant atverti kompleksą visuomenei“.
Be to, minėtoje teritorijoje projektuojami ir nauji statiniai. Vidiniame kieme numatyta įrengti 35 vietų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, taip pat 17 vietų antžeminę aikštelę, pėsčiųjų takus, kiemo aikštelę, poilsio aikštelę, inžinerinius tinklus ir kt.
Informuota, jog dėl numatytos rekonstrukcijos reikės keisti ir minėtos teritorijos detalųjį planą.
Tuo metu architektas Tomas Grunskis sakė, jog projektuojant kompleksą buvo atsižvelgta į tai, kad jis derėtų su šiuo metu kitoje gatvės pusėje statomu „Memelio miestu“ bei kita urbanistine aplinka.
Jo teigimu, bus formuojama „papildyta, nauja Jūros gatvės užstatymo tapatybė (…), kompleksas išliks kaip dominuojantis statinys kontekste (…), numatomas žaliasis plotas kaip aliuzija į buvusią liepų alėją, kurią numatoma atkurti“.
Savo ruožtu architektas Valdemaras Bučys informavo, jog pagrindinio korpuso rūsyje numatoma įrengti kūrybines dirbtuves, parduotuves bei technines patalpas, o jo pirmame aukšte projektuojami svečių namai, kurie bus įrengti ir kituose korpusuose – iš viso suplanuota 118 numerių.
Dar pastatų komplekse turėtų įsikurti gydymo paskirties patalpos, biuro erdvės, specialios paskirties produktų parduotuvės ir kt.
„Visos patalpos apjungiamos koridoriais (…), įrengiami nauji liftai korpusuose (…), mansardos aukštuose irgi įrengiami apartamentai“, – vardijo architektas.
Jo teigimu, stogo konstrukcija keičiama nebus, tačiau pats stogas bus pakeistas nauju, jame bus įrengti stoglangiai.
Patekimas į teritoriją numatytas ir iš Naujojo Uosto, ir iš Jūros gatvių.
Pristatymo klausęsis Klaipėdos miestiečių draugijos pirmininkas Benas Volodzka pasidžiaugė, kad „investuotojai ėmėsi labai ambicingo, rimto, brangaus projekto“, tačiau kartu pageidavo, kad architektai „parengtų santūresnes stoglangių formas“ ir klausė, kada gi bus imamasi statybos darbų.
Pasak pastatų savininko D. Baičio, statybos bus pradėtos, vos tik gavus statybos leidimus, tačiau kartu jis pripažino negalintis pasakyti, kiek laiko užtruks teritorijos detaliojo plano keitimas.
INFORMACIJA
Neogotikinio stiliaus pastatų kompleksas, esantis dabartinėje Jūros g. 1, buvo pastatytas 1862 m. Centrinėje pastato dalyje tada įsikūrė prisiekusiųjų teismas, dešinėje – teismo įstaigos. Čia buvo ir kalėjimo kameros. 1898 m. buvo pristatytas priestatas, kuriame buvo įrengti butai tarnautojams, atskiras sektorius moterims. Dar buvo pastatytos dirbtuvės. Nuo 1885 m. minėtame komplekse veikė Apygardos teismas.
1945 m. sovietinė valdžia čia įkūrė Klaipėdos kalėjimą, kuris šioje vietoje veikė iki 1960-ųjų. Po to pastate buvo įrengtas bendrabutis statybininkams, o vėliau įsikūrė milicija. Atgavus nepriklausomybę pastate veikė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Dėl prastų sąlygų buvo nutarta komisariatui statyti naują pastatą ir šis kompleksas Vyriausybės nutarimu 2007 m. buvo įtrauktas į parduodamų pastatų sąrašą bei perduotas Turto bankui. Policininkai iš Jūros gatvės į naująjį komisariatą Kauno gatvėje išsikraustė 2015-ųjų rugsėjį ir nuo tada jį buvo bandoma parduoti. Turto banko surengtame aukcione tai pavyko padaryti tik 2023 m. rugsėjo 12 d. Norą dalyvauti aukcione pareiškė tik vienas dalyvis – UAB Sendvario verslo centras, už objektą pasiūlęs 2 217 500 eurų. Šiuo metu pastatų kompleksas priklauso UAB „Jūros1”.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Medijų rėmimo fondo remiamą projektą „Dienos aktualija“
Man labai gražu. Sėkmės projekto vystytojams.
Greiciau tvarkykite ta siukslyna…
STT galėtų pasidomėti už kokias sąlygas buvo leista rengti projektinius pasiūlymus sklype, kuriame šiuo metu tokie projektavimo ir statybos darbai negalimi.