Kodėl anksti pražyla kapitonai: skiriama Sigito Šilerio atminimui (25)

Mums rašo, Svarbu
Adelė Žičkuvienė
2023-07-21

Mūsų šturmane ir kapitone?/ Kur tu?/ Svečiam uoste, baltam laive!/ Atsišauki, kur plauki?

Jau šventei Dangės tiltai pakelti,/ Jau jūron plaukti paruoštų laivų inkarai/ Seniausiai ištraukti.

Tik tyli švyturiai nebylūs ir akli/ Atsišauki, kur esi?!/Žinau žinau/ Kai tiltai pakelti/ Kai inkarai laivų jau ištraukti.

Mūsų šturmane ir kapitone,/ Išvedęs savo laivą/ Amžinybės jūron/ Atsišaukt nebegali...

Pirmosios „Albatroso” premijos laureatė Adelė Žičkuvienė su Sigitu Šileriu. Premija skirta už leidinį „Laiškai iš jūros“. Asmeninio archyvo nuotr.

Šių metų Jūros šventė – pirmoji, kai vienintelėje ne tik Klaipėdoje, bet ir Lietuvoje jūrų kapitonų šventinėje eisenoje nebeboluos Jūreivystės mokyklos pirmosios pokario laidos kapitono Sigito Šilerio galva. Legendinis kapitonas, dėstytojas, diplomatas pernai vėlų rudenį išvedė savo laivą amžinybės jūron.

O rodos tik vakar, ne prieš tris dešimtmečius, jį sutikau, ne savo noru išlipusį į krantą ir toliau iki paskutinio atodūsio tęsusį savo gyvenimo kelionę, kurioje svarbiausia buvo jūra.

Kaip savo gyvenimo testamentą S. Šileris paliko novelių knygą „Kodėl anksti pražyla kapitonai”, o kaip ši knyga gimė – žiupsnelis prisiminimų beprasidedančios Jūros šventės proga.

Tuo metu dirbau sovietmečiu ėjusiame žinybiniame savaitraštyje „Lietuvos žvejys”. Jame visi žurnalistai buvo pasiskirstę, kas už kokią temą atsakingas. Man teko viena iš absurdiškiausių temų – socialistinis lenktyniavimas ir žinybinės profsąjungos veikla.

Jei gudrus, pamėgink nors žodeliu užsiminti, kad vadinamieji žvejų socialistiniai įsipareigojimai 100 proc. įvykdyti tik popieriuje – rytoj gali pats kristi už borto, t.y. netekti darbo spaudoje. Tad „šviečiau”, kaip išmaniau. Iškepi „guminę” žinelę ir dairaisi „aukos”, kuri patvirtintų, kad tai – šventa tiesa. Randi gyvą pašnekovą, kuris pasidalintų kasdieniais rūpesčiais, žvejo gyvenimo specifika – jau šventė. Deja, ta profesinė medžioklė ne visada pavykdavo, kai kada likdavau ir nieko nepešusi.

Taip atsitiko ir su naujai iškeptu, teisingiau, paskirtu tuometinio Lietuvos žuvų pramonės gamybinio susivienijimo profsąjungos pirmininku Sigitu Šileriu.

Kas atsitiko, kad ką tik į krantą išlipęs, gabus jūrų kapitonas, Lietuvai atstovavęs ką tik pasibaigusiame eiliniame TSKP suvažiavime, atsidūrė profsąjungos valdininko kėdėje?

Koridoriuose apie šį paskyrimą buvo kalbama visaip. Esą pažeidė TSRS ir JAV prie pastarosios krantų nustatytą žūklės tvarką. Taip buvo kalbama oficialiai, o kas įvyko „po kilimėliu” – istorija nutyli.

Taigi, ateinu susipažinti su naujai iškeptu profsąjungos bosu. Pasirodo, kad šis patyręs jūros liūtas yra patekęs į narvą. Jokios kalbos apie profsąjungas, juoba – socialistinį lenktyniavimą. Jis esąs čia tik laikinai, tuoj plauksiąs į jūrą, nes kapitonas turi gyventi jūroje, vesti laivą, bet ką tu, kranto žiurke, nusimanai apie tai, kodėl anksti pražyla kapitonai?

Nurijusi mestą priekaištą ir supratusi, kad toliau pešti popierinių soclenktyniavimo procentų iš šio jūrų liūto nepavyks, timpteliu jį už ūsų apie tuos anksti pražylančius kapitonus.

Pataikau: gal valandą klausiausi įdomių jūrinių nutikimų iš pirmų lūpų. Atsitokėjusi sumetu planą chuliganą – jokių profsąjungų, jei kapitonas visa tai išguldys raštu juodu ant balto. O šis pasipūtė ir paniekinamai mestelėjo: „O ką – ir parašysiu”. Sutarėme. Grįžau į redakciją, žinoma, tuščiomis. Laukiu. Praėjo savaitė, kita. Iš profsąjunginio vado – nė garso. Vėl minu jo kabineto slenkstį.

Kur rašinys, klausiu. Šis pasimuisto, sutrinka: „Neturėjau laiko”. Aš neatstoju, skambinu. Provokuoju – kur kapitono garbės žodis?! Pagaliau neapsikentęs gal po mėnesio ateina ir man prieš nosį tėkšteli ranka primargintą mokyklinį sąsiuvinį: še, pasiimk ir atstok.

Smalsu – vartau, skaitau. Matau šėlstančią jūrą, artėjantį prie laivo ledkalnį. Išmėtau iš rašinio perteklinius žodelius, įdedame profesionalaus jūros fotografo Savelijaus Golubevo vaizdų ir paleidžiame eiliniame „Lietuvos žvejo” numeryje.

Kitą dieną netyla ne tik mano ir kolegų telefonai, bet atsiliepia ir pats kapitonas. Sako nesitikėjęs tokio jūrininkų dėmesio. Taip žingsnis po žingsnio profsąjungos bosas ir „plaukė” į buvusias savo jūrines keliones. „Lietuvos žvejy” buvo išspausdinta apie 11 S. Šilerio pasakojimų.

Atėjus naujai Lietuvos valstybės atgimimo erai, šiuos rašinius, dar papildytus ir naujais, „Eglės” leidykla sudėjo į knygą „Kodėl anksti pražyla kapitonai”. Už šią knygą jos autorius vėliau buvo apdovanotas pirmąja „Albatroso” premija.

Gaila, kad nėra šios knygos pakartotinio leidimo, nes pirmasis tiražas ištirpo dar pristatymo metu Ievos Simonaitytės bibliotekoje. Gal, paskaitę gyva kalba surašytas S. Šilerio noveles, daugiau jaunosios kartos atstovų pasirinktų jūrininko profesiją?

Ta proga – patrumpinta ištrauka iš minėtoje knygoje esančios vienos novelės.

Keša

Turiu blogą, o gal ir gerą įprotį nelaikyti laive keturkojų. Laivas – ne žemės gyventojams. Dar kai buvau jaunas šturmanas ir mano nuomonė mažai ką reiškė laivo įgulos gyvenime, su gailesčiu žiūrėdavau į besikankinančius šunis ir kates, kurie vienokiu ar kitokiu būdu atsirasdavo laive, o paskui geraširdžiai jūrininkai negalėdavo jų atsikratyti. Nė vienas gyvulėlis gerai nesijautė per audrą, nė vienam nepatiko siūbuojantis denis. Net kapitono nemalonėn kartą patekau per vieną tokį pasimetėlį kačiuką.

Krovėm tada silkes Šiaurės Atlante. Orai bjaurūs, darbo daug. Retas budėjimas baigdavosi be nuotykių. Pamenu, nutrūko žvejybos tralerio lynai. Audra kas minutę stiprėjo ir kapitonas sukomandavo pakelti krancus.

Tokiais momentais visi dirba iš peties. Tad man pasirodė keista, kad niekas neskuba pakelti vieno kranco. Ogi štai kas – ant jo įsikibęs visomis keturiomis peršlapęs, pasišiaušęs iš baimės kadaruoja nedidelis kačiukas. Krancas, daužomas bangų, šoka pragaro šokį, tai panirdamas juodon gelmėn, tai šoktelėdamas aukšty sulig laivo deniu.

Iš kur gyvūnėlis atsirado? Matyt, kurio nors žvejybos tralerio vyrai norėjo mums permesti jį ant denio ir nepataikė. Kišam katinui panosėn ilgiausią lentą, gal užsiropš nuo jos ant kranco. Kur tau, vargšelis, visomis keturiomis nagus suleidęs į krancą, o kai lenta baksteli jo nosin, tik dar klaikiau ima kniaukti. Tas jo kniaukimas varo iš proto. Niekam nekyla ranka kaukštelti jam per galvą. Išeitį randam netikėtai.

Vyrai atneša štormtrapą [laivo kopėčias], aš pakimbu už borto. Viena koja bandau sugauti šokinėjantį krancą ir nuplėšti nelaimingąjį katiną. Neįsivaizduoju, kaip man pavyksta, bet su keturkoju padarėliu rankose laimingai nuskrendu ant denio tiesiai kapitono panosėj.

Iš piktumo šis neprataria nė žodžio. (…)

Sako, tie keturkojai sutvėrimai nepripranta ir neprisiriša prie žmogaus, bet išgelbėtasis manęs nepalikdavo nė per žingsnį. Kai išdžiūvo vandenyno purslų išskalbtas jo kailis ir iš žalių akių dingo baimė, pasirodė besąs gražus dičkis katinas. Apsigyveno jis, žinoma, mano kajutėje. Kaip padarėlis džiaugdavosi, kai aš grįždavau iš budėjimo, glaustydavosi, murkdavo, prašydavosi išvedamas į denį! (…)

Gražiai su juo draugavome iki kranto. Abu sunkokai pakeldavome dažnas audras, abu nemėgome siūbuojančio denio, abu eidavome saldaus pokaičio: aš – po nelengvo budėjimo, o jis – pavargęs nuo laukimo.

Krante mano katino irgi niekas nelaukė, o aš negalėjau jam skirti pakankamai dėmesio, nes uoste šturmanui ir be to rūpesčių per akis.

Katinas išeidavo ir ilgai negrįždavo. Jo žaliose akyse atsirado kitokių žiburėlių. Mačiau, kad jose vietos man lieka vis mažiau. Galop atėjo diena, kai uosto teritorijoje jis visam laikui dingo man iš akių su tokia pat keturkoje drauge. Žalios akys negali būti ištikimos!

Nuo tada negaliu matyti laive jokio keturkojo.

Žymos: | |

Komentarai (25):

Atsakymai į “Kodėl anksti pražyla kapitonai: skiriama Sigito Šilerio atminimui”: 25

  1. Virginia parašė:

    Adele, mano miela kolege ir drauge, kaip svarbu kad tesi musu visu pradeta darba. Esi nenuilstama zvejybos laivyno metrastininke. Tavo talentinga zurnalisto plunksna iprasmina tavo heroju gyvenimus. Prisiminimai apie kapitona Sigita Sileri yra neikainuojami savo autentiskumu. Tai zmogus legenda! Jis buvo geras ir musu zurnalistu draugas ir ta meile bei pagarba jam gerai atsispindi tavo prisiminimuose apie ji. Puikus straipsnis!! Rasyk, miela Ada, lauksime tavo naujos kurybos! Sekmes!

  2. Sandra parašė:

    Labai įdomus straipsnis.
    Gera skaityti.

  3. Danguolė parašė:

    Ačiū už puikų straipsnį, visada malonu skaityti Adelės straipsnius ir knygas parašytas apie jūrą, apie laivus ir juose dirbusius žmones. Tai puikus priminimas jaunimui apie žmones, dirbusius Lietuvos laivuose tada, kai Lietuva turėjo savo laivyną ir galėjo tuo didžiuotis.

  4. gražina parašė:

    Adelė Žičkuvienė – viena iš nedaugelio žurnalistų, nuosekliai savo širdį atguldžiusi jūrai ir joje sunkiai dirbantiems žmonėms. Marinistika – ne kiekvienam pabažnam su savo specifika. Adelė per daugelį metų perkandusi ne tik ją, bet ir terminologij1. Tad kambūzo niekada nesupainios su arbūzu. Apie Sigitą Šilerį žinau nemažai, bet štai apie jo draugystę su katinu Keša,- ne. Tai jau meistriškumas iš mažakalbio kapitono ištraukti tokį epizodą, kuris kapitonui jo spalvingoje biografijoje turbūt neatrodė reikšmingas. Bet kaip jis atskleidžia žmogaus esmę…

  5. Vidute parašė:

    Nuoširdus Adelės straipsnis apie jūrininkus. Lengvai skaitomas. Puiku, kad žurnalistė Adelė sugebėjo išprovokuoti jūrininko rašytojo talentą. Pasirodo, kad tam reikia ne tik užsispyrimo, bet netgi gudrumo…Vienok šaunu, kad jūsų Adele dėka gimė rašytojas-jūrininkas! Suintrigavote. Būtinai skaitysiu šią knygą.

  6. Solveiga parašė:

    Smagu skaityti! Ačiū autorei ir linkėjimai kapitonams!

  7. EUGENIJUS parašė:

    Malonu skaityti perskaičiau ir noriu skaityti daugiau. Hmmm, ir nuėjau pasimt Adelės knyga ir skaičiau toliau.

  8. Skaitytoja iš Kauno parašė:

    Gan vaizdžiai ir nuoširdžiai pateikti istoriniai fragmentai. Nekantriai lauksiu tolimesnių pasakojimų.

  9. Irena parašė:

    Įdomus straipsnis, lengva skaityti, užkabino knygos ištrauka. Ačiū

  10. Sigita parašė:

    Patiko straipsnis. Kitoks. Be negatyvo. Prisiminti išplaukusius žmones ir primirštus laikus. Ačiū!

  11. Angelė parašė:

    Adelės straipsnis sukėlė daug prisiminimų. Tarp jų- vienas pirmųjų susitikimų su Sigitu, nes kada išsižiojau, kad “Jūs, kaip buvęs kapitonas…”, Sigitas bematant pataisė, kad jei žmogus jau kartą stovėjo ant kapitono tiltelio, jis visam gyvenimui liks kapitonas. Įsiminiau. Gal panašiai galime pasakyti id apie žurnalistus? . Butų įdomu, jei Adelė nesustotų. Atsimenu, kaip mes slėpėmės už šiukßlių dėžių, nes Adai reikėjo netikėtai pagauti Sigitą, kad jis nepaspruktų nuo savo įsipareigojimų. Būtų įdomu, jei ji prisimintų, kaip senokai žuvęs skulptorius Lionginas Garla žadėjo Sigito ausis sksičiuoti… Ada, rašyk, kad žinomų klaipėdiečių gyvenimo atmintis visam nenuslystų į Baltijos jūros nebūties gelmes.

  12. Anonimas parašė:

    Įdomus straipsnis, ačiū!

  13. Rasa parašė:

    Su kokiu malonumu perskaičiau! To meto įvykiai ir žmonės, nupūstos laiko dulkės, sūraus vėjo prieskonis ir vaizdinga Adelės kalba viename… Visada norisi dar.

  14. Juozas - Klaipėda parašė:

    Koks puikus straipsnis. Kur Jūs dingusi Adelė? Laukiam Jūsų naujų publikacijų! Jūsų minčių dėstymas – nuostabūs l Rašykite žurnaliste, be Jūsų mes nieko nežynotume!
    Pagarbiai, Juozas

  15. Mindaugas parašė:

    Nuostabus straipsnia. Nesustokite, rašykite…..

  16. Daiva parašė:

    Ačiū už gražų straipsni. Gerai., kad yra nepamirsta mūsų uosto istorija. Smagu skaityti senus gražius prisiminimus. Daugiau tokiu prisiminimų iš praeties.

    • Lina parašė:

      Ačiū, už labai įdomų straipnį, kai susitinka dvi įdomios asmenybės – lieka atminimas visai lietuvių tautai. Ačiū abiem,ir žurnalistei ir kapitonui.

  17. Dainius parašė:

    Labai įdomus straipnis! Ačiū autorei!

  18. Anonimas parašė:

    Užkabino. Reiks knygą skaityt

  19. Sigita parašė:

    Ačiū už puikų straipsnį. Įdomu buvo skaityti. Daug naujo sužinojau. Labai patiko .

  20. Laima parašė:

    Informatyvus autorės straipsnis, profesionalus požiūris su giliom įžvalgom. Tikrai verta skaityti visiems, kurie domisi mūsų mažos valstybės jūreivystės istorija…ir ne tik…

  21. Renata parašė:

    Ačiū už straipsnį! Lauksim kitų.

  22. Anonimas parašė:

    Ačiū už puikų straipsnį. Labo patiko. Daug sužinojau.

  23. Anonimas parašė:

    Puikus ir įdomus straipnis! Ačiū!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra, Svarbu

Pasirodė naujas, papildytas „Pyliavų bylos" leidimas

Dvi uostamiesčio žurnalistės – Adelė Žičkuvienė ir Palmira Martinkienė, bendru Dviejų Žemaičių slapyvardžiu 2018 metais išleidusios atsiminimų knygelę „Išdraskytų lizdų ...
2024-06-26
Skaityti daugiau

Švietimas

Atidengė Sigitui Šileriui skirtą atminimo lentą

„Jisai mokė ir atidavė savo patirtį jaunajai kartai, rašė knygas, buvo aktyvus dalyvis įvairių renginių. Todėl kuriant Liudviko Stulpino medalį ...
2023-07-05
Skaityti daugiau

Mums rašo

Susitikti prie Baltojo švyturio...

Kaip buvusi ilgametė jūros temomis rašiusi žurnalistė džiaugiuosi šiandienos jaunesnės kartos entuziasto, Klaipėdos istorijos tyrinėtojo Deniso Nikitenkos sėkme nustatant ikikarinio ...
2023-06-03
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This