Knygos apie Martyną Jankų pristatymo metu – siūlymas Klaipėdoje įamžinti lietuvininko atminimą (2)

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-08-20

Vilniaus universiteto profesorius, akademikas, Mažosios Lietuvos tyrinėtojas Domas Kaunas ketvirtadienio vakarą uostamiestyje pristatė naujausią savo monografiją apie vieną iš ryškiausių Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjų Martyną Jankų (1858-1946).

Pristatyme be autoriaus D. Kauno dalyvavo ir S. Pocytė bei R. Bončkutė. Eugenijaus Maciaus nuotr.

Pokario Lietuvoje kažkieno paskleistą bei platintą mitą esą M. Jankus yra kilęs iš Žemaitijos autorius buvo priverstas važiuoti tikrinti į Berlyno archyvą. Žinoma, mitas nepasitvirtino – net keturios Jankų, lietuvininkų, išpažinusių evangelikų liuteronų tikėjimą, kartos buvo kilusios iš Mažosios Lietuvos, gyveno dabartiniame Šilutės rajone. Jame, Bitėnuose, gimė ir M. Jankus.

Be paties knygos „Martynas Jankus. Tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ autoriaus apie šio iškilaus visuomenės veikėjo indėlį, prisidedant prie Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimo, įdomiai papasakojo iš šių vietų irgi kilusi Klaipėdos universiteto istorikė Silva Pocytė. Apie kitas žymiojo leidėjo, publicisto veiklos sritis kalbėjo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovė Roma Bončkutė.

Iš negausiai į pristatymą atėjusių klausytojų nuskambėjo siūlymas M. Jankaus atminimą Klaipėdoje įamžinti, jam pastatant paminklą. Net įvardinta vieta, kur jis galėtų stovėti – esą geriausia būtų Dangės krantinėje, vietoj dabartinės žvejo skulptūros.

Minčiai kokiu nors būdu uostamiestyje įamžinti M. Jankaus atminimą pritarė ir monografijos autorius D. Kaunas.

Žymos: | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Knygos apie Martyną Jankų pristatymo metu – siūlymas Klaipėdoje įamžinti lietuvininko atminimą”: 2

  1. Vytautas parašė:

    Taip, Martynas Jankus su šeima ir gyveno bei veikė 1909-1912 m. Klaipėdoje. Anūkė Ieva Jankutė-Gerola pasirūpino, kad buvusionamo vieta būtų paženklinta atminimo lenta – Šaulių g. nr.5. Pritariame, kad Martynas Jankus Klaipėdoje būtų pagerbtas paminklu – skulptūra ar biustu.
    Žinoma, sovietiniais laikais „Žvejo” skulptūra buvo kuriama Danės upės žiotims – ten ir galėtų būti perkelta. Gi Klaipėdos tautinis laisvės nuo prancūzų okupacijos Borusijos/Prūsijos paminklas ar bent jo postamento kolona galėtų sugrįžti į savo vietą. Čia galėtų būti ir miestui bei kraštui nusipelniusių kultūros ir visuomenės veikėjų biustai. Žinia, M. Jankaus biustas yra Kaune prie Laisvės paminklo – laikas būtų jį pagerbti ir Klaipėdoje.

  2. Keista parašė:

    Mokiausi universitete žurnalistikos specialybės kartu su Jankaus proanūke Daiva Š. Nenoriu rašyti pavardės tad nurodysiu studijų metus. 1978-1983. Susiraskit ir paklauskit ar jis buvo lietuvininkas. Jos mama Jankutė buvo aktorė ir dažnai dalyvaudavo visuose renginiuose susijusiuose su Jankumi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mums rašo

Ar germanizacijos vykdytojas bus įamžintas Klaipėdoje? (10)

Sausio 9 d. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto posėdyje svarstytas ir Liudo Giros gatvės pavadinimo pakeitimo klausimas. Prieš ...
2025-01-12
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Ar nereiktų Klaipėdos paskelbti atsargine sostine?

Sausio 7-osis, antradienio, vakare, 21.30 val., per LRT rodomoje laidoje „Neišspręsti istorijos ginčai“ bus kalbama apie lietuvių santykį su jūra. ...
2025-01-07
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Bėdų kamuojamoje Klaipėdoje - didžiulis akibrokštas  (1)

Lietuvos centriniame valstybės archyve dabar saugomi dokumentai ir to meto spauda liudija, kad antrųjų Klaipėdos krašto prijungimo metinių išvakarėse aktyvių ...
2024-12-22
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This