Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2024-09-24 |
Penktadienį ir šeštadienį, rugsėjo 27 ir 28 d., Klaipėdos lėlių teatre vyks marionečių spektaklio „Bučiuojant pelenus“ premjera (rež. Renaud Herbin).
Spektaklyje atsigręžiama į Antrojo pasaulinio karo laikotarpį, kai 1944 m. didžioji dalis miesto gyventojų buvo evakuoti, o Klaipėda liko beveik tuščia. Miestą užklupo milžiniški pokyčiai, palikę gilų randą jo atmintyje. Kartu su kūrybine komanda R. Herbin susitelkė nagrinėti šį praradimą: ką reiškia netekti atminties? Kaip istorijos pasakojamos, kai ne viskas prisimenama? Nesiekdami atkurti dokumentinės tiesos, spektaklio kūrėjai remiasi fantazija, kaip kolektyvinės atminties forma: „Bučiuojant pelenus“ – vienas iš daugelio galimų pasakojimų apie miesto praeitį, kuri galėjo būti.
Spektaklis – tarsi poetinė dedikacija Klaipėdos miestui, tačiau, pasak spektaklio dramaturgijos bendraautorės, režisieriaus asistentės Linos Lauros Švedaitės, būdų, kaip kalbėti apie prarastą miesto atmintį, teko paieškoti.
„Pirmas iššūkis buvo užkoduotas pačioje bendradarbiavimo idėjoje – kaip prancūzų režisieriui ir… vilnietei kalbėti apie Klaipėdą ir Antrojo pasaulinio karo įvykius šiame mieste? Itin subtili tema. Bet, regis, tas pats iššūkis pasitarnavo galvojant apie spektaklio audinį. Daug diskutavome ir nusprendėme, kad protingiausia bus atsispirti nuo tikrų pasakojimų, nuo Klaipėdos istorijos, dokumentikos, tačiau kurti fiktyvią erdvę, fiktyvius personažus ir ieškoti tos paliečiančios ir universalios tikrovės absurdiškuose nutikimuose, sapne, kolektyvinėje atmintyje”, – kalbėjo menininkė.
Tiek spektaklyje, tiek spektaklio kūrimo procese daug kalbėta apie atmintį – jos objektyvumą ir subjektyvumą, jos tikrumą ir perkūrimą. Spektaklyje vaidinantis aktorius Vytautas Kairys pastebi, kad procesas kvietė susimąstyti ne tik apie miesto, bet ir savo paties istoriją bei atminties liudijimus toje istorijoje, tai – universalūs klausimai ir temos.
„Viso spektaklio sprendimas paremtas fragmentiniu istorijos vaizdavimu, kuri buvo, bet nebūtinai išliko iki šių dienų. Vieni tą pačią istoriją gali atsiminti vienaip, kiti – kitaip, tačiau fragmentai, kurie išlieka, gyvena toliau. Ir net mano paties gyvenimo linijoje yra išlikusių fragmentų, kurie vis iškyla mano sąmonėje, tačiau detalės nyksta ir galų gale lieka pelenų laukas su iškilusiais apanglėjusiais kalnais, kurie vis primena, jog patirta visko daug”, – dalinosi aktorius.
Spektaklyje veikia Agnės Jablonskytės ir Gintarės Radvilavičiūtės kurtos marionetės. Su šia elegantiška, tačiau ir įnoringa lėlių rūšimi – marionetėmis – Klaipėdos lėlių teatro aktoriai jau susidūrė, kurdami marionečių spektaklį „Karvė yra meilė“. Vis dėlto lėlininkė M. Mikalauskaitė-Baužienė pastebi, kad šiame spektaklyje marionečių valdymas kiek paprastesnis, o ir veikimo principas visai kitoks.
„Spektaklyje „Bučiuojant pelenus“ svarbesnė personažo-marionetės emocija, gyvenimo istorija, aktorių santykis į šią istoriją ir aktoriaus santykis su marionete. Tad procesas ir patirtis visai kitokia. Kaip ir spektaklio forma. Nors šio spektaklio marionetės yra paprastesnio valdymo, bet anaiptol ne lengvesnio suvaldymo. 3 ar 4 siūlelius sunku stabilizuoti, reikia atrasti marionetės svorio centrą, taip pat ir natūralią kūno padėtį. Paimti naują kūną, naują sielą ir suteikti jai gyvenimą yra didelė atsakomybė”, – sakė ji. “
Jaunimui ir suaugusiesiems skirto spektaklio „Bučiuojant pelenus“ premjera – paskutinį rugsėjo savaitgalį Klaipėdos lėlių teatre. Spektaklio kompozitorius – Arturas Bumšteinas, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis, prodiuserė – Agnė Pulokaitė, techniniais scenografijos sprendimais rūpinosi Aušra Bakanaitė ir Gintarė Radvilavičiūtė.
Spalio 10–20 d. ir lapkričio 5–7 d. „Bučiuojant pelenus“ bus pristatytas Lietuvos kultūros sezono programoje Prancūzijoje, „Le Mouffetard“ teatre Paryžiuje ir „TJP Centre Dramatique National“ Strasbūre.
Spektaklį finansuoja Lietuvos kultūros institutas, Klaipėdos savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos pirmininkavimas Europos Tarybos Ministrų komitetui, Prancūzų institutas Lietuvoje.
Bilietus platina www.bilietai.lt.
Parašykite komentarą