Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-21 |
Žvelgdami pro rožinius akinius spėjome patikėti, kad Artūras Skardžius ar Aidas Gedvilas veikia atskirai nuo valdančiosios daugumos ir naujai paskirtos Vyriausybės, kuomet kalbame apie energetinius visai Lietuvai svarbius projektus? Galvokime iš naujo. Energetikos ministerija šiandien pasiūlė stabdyti antrąjį jūros vėjo parko konkursą.
Tampa aišku, kad prieš pat Kalėdas prasidėjęs ir buldozeriu stumtas Artūro Skardžiaus projektas, kurio esmė buvo pasiūlymas Energetikos ministerijai stabdyti jūros vėjo parko antrąjį aukcioną, nevyko be naujos koalicijos ar Vyriausybės žinios, nors iš pradžių galėjo atrodyti kitaip.
Buvo paprašyta VERT ir kitų institucijų išvadų, kaštų ir naudos analizės, kurios buvo pristatytos praėjusios savaitės Audito komitete, taip pat Energetikos ir darnios plėtros komisijoje. Nepaisant to, kad posėdžių metu buvo pademonstruota akivaizdi, milijardą eurų viršijanti nauda žmonėms ir jų elektros tarifams, jeigu antrasis parkas būtų statomas net prie pačių negatyviausių galimų scenarijų, tačiau tai nesutrukdė priimti visiškai priešingo sprendimo nei komitete, nei komisijoje.
O prarasti yra ką. Pasaulinė situacija yra tokia, kad jau praėjusiame aukcione Lietuva sulaukė vos vieno galimo investuotojo pasiūlymo.
Dirbtinai sukuriant nepatikimos aplinkos atmosferą visiškai tikėtina tokia situacija, kuomet Lietuvos skelbiami konkursai nebesulauks nė vieno dalyvio, šiems pasirinkus kur kas labiau apsisprendusias ir prognozuojamas rinkas.
Tokia situacija gali lemti tai, kad netapsime visiškai nepriklausomi ir negalėsime pilnai patenkinti savo poreikių iš savų AEI šaltinių, vadinasi, tam tikrais periodais trūkstamą energiją ne tik turėsime įsigyti iš išorės, tačiau kartais už ją mokėti labai brangiai. Skaičiuojama, kad po 2030 m. žmonės už elektrą mokėtų net 5-6 ct/kwh didesnę kainą tuo atveju, jeigu Lietuva pasirinktų nestatyti antrojo jūros vėjo parko, lyginant su situacija, jeigu toks parkas būtų statomas.
Išvystyta vėjo jūroje energetika leistų tolygiau paskirstyti rizikas tarp kitų atsinaujinančios energetikos šaltinių, pvz., tuomet, kuomet nešviečia saulė, o sausumoje nepučia vėjas. Tokio parko statybos turėtų ženklią įtaką ir Lietuvos pramonei bei uoste veikiančioms įmonėms, taigi, ir darbo vietoms bei Lietuvos ekonomikai.
Tenka tik apgailestauti, kad energetikos ministras anksčiau vykusiame frakcijos posėdyje ištransliavo žinią, jog konkurso stabdymas būtų tarsi kraštutinė priemonė, būtų ieškoma ir alternatyvių sprendinių, tačiau po šiandienos sprendimo, manau, kad pagrįstai galiu daryti išvadą, jog dažnai, mano galva, keistiems interesams atstovaujantis Artūras Skardžius yra kur kas reikšmingesnė figūra naujoje valdančiojoje daugumoje, nei galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Taigi, kieno interesams atstovauja Artūras Skardžius, Aidas Gedvilas, o dabar – ir naujoji Vyriausybė – klausimas lieka atviras.
Tekstas skelbtas autoriaus socialiniame tinkle
Parašykite komentarą