Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2025-01-17 |
Gimdos kaklelio vėžys – viena iš dažniausiai diagnozuojamų onkologinių ligų moterims. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 500 naujų atvejų, o mirtingumas išlieka vienas didžiausių Europoje. Sausį, minint gimdos kaklelio prevencijos mėnesį, Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) akušerė ginekologė Vaida Dobilienė (nuotr.) primena, kad vienas pagrindinių šios ligos sukėlėjų yra aukštos rizikos žmogaus papilomos virusas (ŽPV).
KUL medikės teigimu, ŽPV infekcija yra labai dažna ir nesukelia jokių simptomų.
„Dėl užsitęsusios infekcijos gali atsirasti gimdos kaklelio ląstelių pakitimai ir per ilgesnį laikotarpį išsivystyti gimdos kaklelio vėžys. Moterys, turinčios ikivėžinių gimdos kaklelio ląstelių pokyčių, įprastai nejaučia jokių sveikatos sutrikimų. Ši tyla yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl reguliarūs profilaktiniai tyrimai yra tokie svarbūs. Būtent patikros metu galime laiku nustatyti ikivėžinius pokyčius, planuoti jų sekimą arba gydymą“, – sakė Švedijoje ne vienerius metus dirbusi ir neseniai prie KUL komandos prisijungusi V. Dobilienė.
Pasak specialistės, viena veiksmingiausių gimdos kaklelio prevencijos priemonių – vakcinacija.
„Mokslo įrodymais pagrįstos literatūros duomenimis, būtent vakcinacija apsaugo nuo ŽPV infekcijos poveikio ir mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Lietuvoje nuo 2016 metų nemokamai skiepijamos visos 11 metų mergaitės. Nuo 2023 metų nemokamai pradėti skiepyti ir berniukai, nes ŽPV yra perduodamas lytiniu būdu bei artimo kontakto metu. Juo gali užsikrėsti ne tik moterys, bet ir vyrai“, – paaiškino akušerė ginekologė.
Skiepytis dėl ŽPV rekomenduojama ir vyresnėms nei 11 metų mergaitėms bei moterims, tačiau ši vakcina joms nebus kompensuojama.
Pasak V. Dobilienės, kai gimdos kaklelio ląstelių pakitimai tampa piktybiniais, gali pasireikšti kraujavimas lytinių santykių metu arba po jų, nuolatinis skausmas arba maudimas pilvo apačioje, vandeningos, su krauju išskyros.
„Taip pat galimas pavojaus signalas – kraujavimas pomenopauziniu laikotarpiu. Bet koks kraujavimas po menopauzės reikalauja gydytojo dėmesio. Tokiu atveju reikia konsultuotis su specialistais ir išsiaiškinti negalavimo priežastis. Kraujavimas ar neįprastos išskyros nebūtinai reiškia vėžį, tačiau tai gali būti susiję su kitomis ginekologinėmis problemomis“, – pridūrė specialistė.
Gydytojos teigimu,gimdos kaklelio vėžio prevencija remiasi dviem pagrindinėmis kryptimis: vakcinacija ir reguliariais profilaktiniais tyrimais. Šios priemonės yra veiksmingos, moksliškai pagrįstos ir gali gerokai sumažinti ligos riziką.
„Esminis būdas, kaip užkirsti kelią ligos progresavimui, yra ankstyva diagnostika. Todėl moterims svarbu reguliariai lankytis pas ginekologą ir dalyvauti prevencinėse gimdos kaklelio vėžio patikros programose. Net jei moteris yra pasiskiepijusi, profilaktinė patikra būtina, nes vakcina neapsaugo nuo visų galimų gimdos kaklelio vėžio tipų“, – sako V.Dobilienė.
Lietuvoje jau daugiau nei dvidešimt metų valstybė finansuoja gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą.
Atliekant reguliarią patikrą, ginekologinės apžiūros metu paimamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis. Jo dėka galima anksti nustatyti ląstelių pakitimus ir laiku juos gydyti.
„Tai leidžia sumažinti gimdos kaklelio vėžio atvejų skaičių. Diagnozavus gimdos kaklelio vėžį ankstyvoje stadijoje, 5 metų išgyvenamumas siekia 90 procentų”, – priduria V. Dobilienė.
Pagal šiuo metu vykdomą programą, onkocitologinis tepinėlis atliekamas 25-34 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 3 metus ir 35-59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 5 metus, kurios tiriamos dėl didelės rizikos ŽPV infekcijos.
„Kviečiu moteris rūpintis savo sveikata. Nei laiko stoka, nei baimė neturėtų sutrukdyti tikrintis ir skiepytis. Klaipėdos universiteto ligoninės Moters ir vaiko klinika teikia visapusišką pagalbą ir yra pasiruošusi jums padėti – nuo ankstyvos diagnostikos iki kompleksinio gydymo. Ligoninėje veikia Žaliasis koridorius moterims, kurioms patikros metu nustatyti pakitimai“, – moteris laiku tikrintis ragina medikė.
Parengta pagal pranešimą žiniasklaidai
Parašykite komentarą