Ar karilionas tinkamai skambės dujų fabrike? (2)

Miestas, Svarbu
Avatar photoArtūras Šulcas
2024-07-25

Nors nuo 1987 metų senojo Klaipėdos kariliono varpais muzikavęs Kęstutis Kačinskas vietos politikus ketvirtadienį įtikinėjo, kad varpai, perkelti į senojo dujų fabriko erdves, ten tinkamai neskambės, Savivaldybės taryba, remdamasi jo kolegų Stasio Žilinsko ir  Giedriaus Kuprevičiaus netiesiogiai perduota nuomonėmis, beveik vienbalsiai nutarė juos perduoti viešajai įstaigai fondui „Augustus“.

Mato Mačiulskio nuotr.

K. Kačinskas iš „Klaipėdiečių tribūnos” kalbėjo, kad didžioji buvusio Klaipėdos dujų fabriko saugykla Liepų gatvėje karilionui yra per žema, kad varpams reikia ne uždaros, o atviros erdvės. Pasak jo, iš viso buvo nulieti 48 varpai, tačiau du iš jų atiduoti kitoms savivaldybėms, o penki pavogti, kai buvo perduoti saugoti Klaipėdos universitetui. Maestro siūlė įrengti vežiojamą karilioną – esą tai kainuotų nebrangiai ir per keletą metų atsipirktų: jais būtų grojama tiek Klaipėdos, tiek jos apskrities renginiuose.

„Kačinskas – aukšto lygio profesionalas, jei jis sako, kad neskambės, tai taip ir yra”, – reagavo socdemas Arvydas Cesiulis.

Opozicijos atstovai siūlė klausimą dėl savivaldybei priklausančių senųjų varpų perdavimo privačiam fondui atidėti, kad būtų galima išsiaiškinti kilusias abejones ir aplinkybes, tačiau vėliau balsavo už – susilaikė tik liberalas Edmundas Kvederis. „Augustus“ atstovas Arvydas Urbis politikus patikino, kad šiuo klausimu konsultavosi su maestro Stasiu Žilevičiumi, kuris kartu su K. Kačinsku muzikavo senuoju karilionu nuo 1987 metų. 

Pasak A. Urbio, S. Žilevičius „ne kartą lankėsi dujų fabrikėlyje ir, jo pamąstymu, tai būtų visai nebloga vieta“.

„Dėl skambėjimo tikrai keleri metai šnekamės su akustikos valdymo kompanijomis apie tai, kaip įrengti, kaip turėtų būti valdomas garsas šioje salėje, įrengiant ją”, – tikino fondo atstovas.

Meras Arvydas Vaitkus pasakojo kalbėjęsis su Kauno kompozitoriumi Giedriumi Kuprevičiumi, kuris jam sakė, jog „būsite pirmas miestas, kuris turės unikalumą – porą karilionų, galėsit juos demonstruoti“ ir tai esą labai pagirtina.

A. Urbis tikino, kad trūkstamų varpų atkūrimui, įkurdinimui reikės apie 70 tūkstančių, o projektavimui –  20 tūkstančių eurų. Pasak jo, „šitas procesas neįvyks per vieną dieną ir metus, o truks 2-3 metus, kol galėsime pirmąjį koncertą išgirsti”.

Į politikų abejones dėl skubos jis atsakė, jog formaliai neturėdamas varpų, fondas neturi teisinio pagrindo sudaryti sutarčių dėl jų atnaujinimo, dislokacijos etc. 

Šiuo metu 40 senųjų varinių varpų, grojimo stalas su mediniu suolu ir kiti priedai yra nenaudojami. „Augustus“ žada, kad buvusiame dujų fabrike bus „sukurta ir įrengta erdvė, kurioje įrengiamas stacionarus karilionas”. Žadama, kad šiame pastate taip pat vyks audio ir video menų parodos, meninės akcijos, ekspozicijos bei edukacijos.

„Įvertinus nurodytas aplinkybes, siūloma Klaipėdos miesto savivaldybės tarybai priimti sprendimą perduoti 20 metų Fondui Klaipėdos miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančius senuosius Klaipėdos kariliono varpus su priedais, valdyti ir naudoti patikėjimo teise pagal turto patikėjimo sutartį savivaldos funkcijoms vykdyti”, – rašoma aiškinamajame rašte.

Apie tai, kad prieš penkiolika metų tarnystę baigę senieji Klaipėdos kariliono varpai, kurių didžioji dalis dūlėjo sandėlyje, naujai turėtų suskambėti istoriniame Dujų fabrike, prabilta 2021 metais. Tuomet savivaldybės sudaryta darbo grupė svarstė, kad trys didieji varpai galėtų skambėti atstatytame šv. Jono bažnyčios bokšte, o kiti atskirose vietose puošti miestą ar tapti muzikine instaliacija. Tačiau paskaičiuota, kad įrengti tokią instaliaciją kainuotų labai daug, todėl realiausiai imta vertinti fondo „Augustus“ pasiūlymą kariliono varpus sumontuoti vienoje iš rekonstruojamų Dujų fabriko saugyklų. Kitoje jau atidarytas senovinių automobilių muziejus. 

Keli varpai yra padovanoti kitiems miestams. 2021 metai buvo deklaruotas noras juos susigrąžinti į Klaipėdą, kompensuojant nuostolius ar pakeičiant naujai išlietais varpais.

ISTORIJA

Pagal Peterio Šilingo projektą tuometės Rytų Vokietijos Apoldos liejykloje buvo pagaminti 48 kariliono varpai Klaipėdos centrinio pašto bokšte buvo sumontuoti 1987 metais. 2006-aiais juos pakeitė kiti, pagaminti Olandijoje. Naujojo kariliono varpai Klaipėdoje pirmą kartą sugaudė per 2006 metų Kalėdas, o senieji varpai buvo patikėti saugoti Klaipėdos universitetui.

Dujų fabrikas buvo pirmas miesto lėšomis pastatytas pramoninis statinys po 1854 metais Klaipėdą nusiaubusio gaisro. Jono Tatorio knygoje „Senoji Klaipėda. Urbanistinė raida ir architektūra iki 1939 metų“ rašoma, jog dujų fabrikas buvo pastatytas pagal Karaliaučiaus dujų fabriko direktoriaus J. Hartmano projektą ir pradėjo veikti 1861 m. Fabriko kompleksą sudarė 14 skirtingų statinių: garo katilų cechai, aparatinė, varyklos, aušyklos, spaudimo reguliavimo patalpa, dujų saugyklos, dirbtuvės, sandėliai, meistrų gyvenamasis namas ir kiti statiniai. Iki šiol išlikę raudonų plytų statiniai su arkiniais langais – tai dujų saugyklų „kiautas“ – pačios dujos buvo laikomos metaliniuose rezervuaruose šių statinių viduje.

1954 m. LTSR ministrų taryba priėmė nutarimą atkurti įmonę ir padidinti jos pajėgumą daugiau nei dvigubai, o vėliau – keturgubai. Prieškariu dujų fabrike buvo pagaminama 5 mln. kub. m dujų per metus, o pokariu planuota gaminti 12 mln. kub. m, dar vėliau – 20 mln. kub. m, tačiau atlikus analizę išsiaiškinta, jog tokia įmonės plėtra šioje teritorijoje nėra įmanoma, vadinasi, jos atstatymas – nerentabilus.

Pokariu ilgai niokotas Klaipėdos dujų fabrikas galutinai buvo nugriautas 1972-1974 m. statant viešąją miesto pirtį. Išliko tik trys pastatai: dvi saugyklos ir namas. Iki 1993-iųjų rudens saugyklas valdė savivaldybė, vėliau jos atiteko privačiam asmeniui. A. Jankevičiaus individuali įmonė jas valdo nuo 2014-ųjų rudens. 1996 metais kompleksas buvo įregistruotas į Kultūros paveldo nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Žymos: | | | | | | | | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Ar karilionas tinkamai skambės dujų fabrike?”: 2

  1. Anonimas parašė:

    Klausimelis, kai sukisamos rankos i zmoniu pinigine,kaip mant,kas bus!?
    Kaip supratau,savUUUvaldybes svajakai,apiformino chebrantams pastatus su zemes sklypais miesto centre … !?Po to,chebrantams, „dave”(juk ne savo) ,1 milijona,”langams ir stoguuuiii”,”isisavino”(„nepriklausoma spauda” pakiliai aprase „savinimosi procesa””) !?Tylu,reiskias „tut vsio zakonno”!?Piktu „dvasiu(prokuroru)” atbaidymui, dave veliava ,ramu.”Fundatoriaus” paprase(sistema) DAR !? Dave ir vel(juk ne savo,juk „fondui”,a ne),0,5 milijonu,dabar jau „po varpu skambejimo (garsu) …” !? „Fondas-fundatoriai”,FUNDZIAI … !?

  2. Klaida parašė:

    Tai klaida. Miesto turtas, kurtas miestiečių pinigais, perduodamas į privačias rankas. Savivaldybė pasirodo neturi tokiam unikaliam turtui vietos, nors valdo N nekilnojamojo turto. Kaip atsiimsit, kai suprasit? Privatininkai ieško naudos, savo pastatams savivaldybės finasavimą gavę. Apmokestins grojančius ir klausančius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Miestas, Svarbu

Želdynų komisija atlaidi medkirčiams

Klaipėdos miesto želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija vien šių metų pradžioje leido iškirsti Dangės pakrantėje ir Naujoje Uosto ...
2025-01-19
Skaityti daugiau

Svarbu, Transportas

Statyti naują tiltą ar remontuoti senąjį?

„Klausimas stovi labai aiškiai: kiek laiko mes dar turime? Nes jau bilda jau 5-7 metai… Bilda ir bilda. Sugrius-nesugrius?“ – ...
2025-01-18
Skaityti daugiau

Miestas

Buksuoja Klaipėdos strategijų rengimas

Savivaldybė atgaline data sustabdė Klaipėdos miesto ekonominės plėtros strategijos (KEPS) iki 2030 m., dar vadinamos Mėlynuoju proveržiu, atnaujinimą, nors jis ...
2025-01-17
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This