Apie „Fragmentą” – fragmentiškai

Nuomonės
Avatar photoPalmira Martinkienė
2023-03-23

Truputis absurdo, truputis komedijos, truputis tragedijos, truputis žaidimų, žodžiu, beveik kaip ir gyvenime, tik šį kartą – teatre. Taip trumpai galima būtų apibūdinti Klaipėdos dramos teatre ką tik pasirodžiusios režisieriaus Dmitry Krymov premjeros „Fragmentas” esmę.

Palmiros Mart nuotr.

Nors oficialiai pristatoma, jog šis spektaklis sukurtas pagal Antono Čechovo pjesę „Trys seserys”, už pagrindą paėmus trečio veiksmo pradžią, t.y. gaisrą, abejoju, ar į premjerą susirinkę žiūrovai bandė atsekti minėtos pjesės siužetą. Juoba kad vargu ar daugelis jų, be žymiosios frazės „Į Maskvą, į Maskvą” dar ką nors prisimena iš minėtos A. Čechovo pjesės pastatymo, net jei ją ir buvo anksčiau matę kuriame nors teatre.

Nežinau, ar buvo būtina taip primygtinai akcentuoti šią paralelę, tačiau klaipėdiečių vaidinime, labai norint, sąsajų su A. Čechovo pjesių dvasia rasti galima. Pirmiausia, tai neskubrus veiksmo, ypač pirmojoje dalyje, vyksmas, kas irgi būdinga žymiojo rusų dramaturgo veikalams. Šia prasme galėtume prisiminti kad ir pastarajame „TheAtrium” parodytą Oskaro Koršunovo Barselonos teatre pastatytą „Dėdę Vanią”, kuriame veiksmas irgi nuosekliai vystosi kylančia linija kulminacijos link.

Dar vienos su A. Čechovu siejamos, jau klasikine tapusios frazės „veikėjai ramiai geria arbatą, o tuo metu dūžta jų likimai”, atsikartojimą norint irgi galima aptikti net keliose „Fragmento” vietose. Neatmestina, jog potekstinių, užšifruotų citatų- simbolių spektaklyje yra ir daugiau, bet, ko gero, jos suprantamos tik pačiam išradingajam režisieriui bei teatro kritikų elitui.

Mano subjektyviu pastebėjimu, tai galėtų būti ne tik kambario apstatymas, bet ir gaisre ramiai sėdinti bei rūkanti juodai apsirengusi moteris ir, pvz., savo, kaip balerinos, jaunystę bandanti prisiminti suvargusioji Samanta.

Bet nespėliosiu, juoba nesu profesionali teatro kritikė, o tik eilinė žiūrovė. O kaip žiūrovei stebėti „Fragmentą” man buvo tiesiog įdomu. Tarpais – linksma, tarpais – liūdna, bet – nenuobodu. O tai – jau gana nemažai. Patiko išradinga scenografija, vykusiai, profesionaliai panaudota butaforija, gerai parinktas muzikinis apipavidalinimas.

Tačiau bendrą pastatymo lygį, subjektyviu pastebėjimu, šiek tiek žemyn traukia jau pabodęs ir senstelėjęs žaidimas su žiūrovais, priminęs agitbrigadų kultūros tradiciją.

Bet kurio atveju turiu vilties, jog „Fragmentas” Klaipėdos dramos teatre neliks tik fragmentišku epizodu jo repertuare bent jau dėl to, kad toli gražu ne visi teatrai sugeba prisikviesti tokio lygio režisierių kaip D. Krymov.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

„Teatras kaip veidrodis šiuo metu atspindi daugiausiai blogį, reikia atsvaros jam“

Kai Vakarų pasaulyje bus švenčiama meilės diena, Klaipėdos dramos teatre taip pat vyks šventė, kurioje meilė užims labai svarbią vietą ...
2025-01-17
Skaityti daugiau

30 metų be komunistinių marazmų, Kultūra

„Mane vadina Kalendorium“ autorius susitiko su klaipėdiečiais aktoriais

Klaipėdos dramos teatre jau kurį laiką vyksta latvių režisieriaus Elmars Senkovs kuriamo spektaklio „Mane vadina Kalendorium“ repeticijos. Spektaklis statomas pagal ...
2025-01-09
Skaityti daugiau

Kultūra

Dramos teatras žada spektakliais gausų sausį

„Sausis įprastai būna ramesnis, bet iškart po švenčių rodysime daug spektaklių, jų bus net šešiolika, be to, sausį vyksime gastrolių ...
2024-12-18
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This